Ośrodek Postaw Twórczych Zamek
Instytucja miejska, która oferuje przestrzeń do poszukiwania, odnajdywania i rozwijania pasji. Miejsce spotkań i twórczej samorealizacji urokliwie położone.
OPT Zamek – godziny otwarcia
poniedziałek - piątek | 10:00 - 20:00 |
sobota - niedziela | 10:00 - 18:00 |
Historia leśnickiego Zamku
Wzniesiony najprawdopodobniej w 1132 r. jako siedziba książęca. Zmarł w nim Bolesław Wysoki, książę śląski, protoplasta linii książąt wrocławskich panujących na tym terenie do 1335 r. Przebywali w nim Henryk Brodaty, jego żona Jadwiga (św. Jadwiga Śląska) i Henryk Pobożny. Po śmierci ostatniego z Piastów wrocławskich, Henryka VI, w 1335 r. dobra leśnickie przeszły do Korony Czeskiej.
Nowy właściciel, król Czech Jan Luksemburski, sprzedał w 1339 r. Leśnicę wraz z dworem mieszczaninowi wrocławskiemu Gysko de Reste za 300 praskich groszy. Od tej pory zaczęła się blisko 700-letnia historia licznych zmian właścicieli zamku w Leśnicy.
W okresie habsburskim (1494-1641) zamek stał się własnością rodu von Hörnig. Wybudowano wtedy nowe, ufortyfikowane założenie, a wnetrza urządzono z przepychem. Wojna 30-letnia, tocząca się w latach 1618-1648 również na ziemiach śląskich, doprowadziła w 1633 r. do zniszczenia budowli.
Potem Leśnicę kupił starosta śląski Horatius von Forno i zamek pozostawał w rękach tego rodu do 1733 r., kiedy to kupił go zakon Krzyżowców z czerwoną gwiazdą. Oni przebudowali obiekt w okazałą barokową budowlę.
Po zajęciu Śląska przez Prusy w 1742 r. zakon sprzedał pałac baronowi Ferdinandowi von Mudrach. Potem był własnością rodzin: von Maltzan i von Wylich und Lottum, a ostatnim ordynatem i właścicielem zamku, do 1945 r., był baron Ludolf von Weltheim-Lottum.
Działania wojenne nie zniszczyły zamku, ale potem jego wyposażenie rozkradziono i zdewastowano. W 1950 r. został przejęty przez gliwicki Centralny Zarząd Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych, ale trzy lata później pałac. Planowano rozbiórkę zamkowych ruin, ale zapobiegł temu ówczesny konserwator miejski dr Olgierd Czerner. W 1959 r. opracowano projekt odbudowy i adaptacji pałacu na potrzeby domu kultury, a prace zakończono w 1963 r., w międzyczasie (1962) zamek wpisano do rejestru zabytków.
Ostatni remont elewacji przeprowadzono w 2008 r.
Kultura, sztuka, edukacja
Dziś CK „Zamek” jest nowoczesną placówką, otwartą dla każdego, kto chce twórczo spędzać wolny czas. Bogata oferta zajęć dotyczy sztuk plastycznych, ceramiki artystycznej, tańca nowoczesnego, klasycznego, baletu, gry na instrumentach, a także zajęć rekreacyjnych, jak joga, pilates czy aerobik.
Centrum jest przy tym otwarte na nowe propozycje i na bieżąco dostosowywać swoją ofertę do potrzeb kulturalnych odbiorców.
Ośrodek realizuje autorskie projekty kulturalne, które stały się jego wizytówką, są to Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa (czerwiec), zakorzeniona w mitologii słowiańskiej Noc Świętojańska (czerwiec), Dni Fantastyki (czerwiec/lipiec), średniowieczny Jarmark Jadwiżański (październik), przedświąteczne warsztaty Manufaktury Świątecznej (marzec/kwiecień, grudzień), comiesięczne spotkania z podróżnikami w cyklu „Kultury świata” czy cykliczne zajęcia warsztatowo-edukacyjne dla najmłodszych „Brzdąc na Zamku” i „Sensoplastyka”.
Wystawiennictwo i wydawnictwo
W Galerii Zamek i Galerii Tymczasem – komiks i ilustracja prezentowane są dzieła artystów polskich i zagranicznych, reprezentujących różne nurty w sztuce współczesnej (malarstwo, rzeźba, wideo art, performance) oraz prace ilustratorów, grafików i twórców komiksów.
OPT Zamek jest wydawcą bezpłatnej „Gazety Leśnickiej”, która ukazuje się w formie tradycyjnej co dwa tygodnie, z wyjątkiem przerwy wakacyjnej. Pisze się w niej o sprawach lokalnych, ważnych dla mieszkańców osiedla Leśnica.