Ośrodek Działań Twórczych Światowid

Miejska instytucja kultury na Wielkiej Wyspie. Ma ponad 50-letnią tradycję na Biskupinie – jako kontynuator DDK Śródmieście i Domu Kultury Światowid.

Ośrodek Działań Twórczych Światowid - godziny otwarcia

poniedziałek - piątek 9:00 - 20:00

 

Ośrodek Działań Twórczych Światowid na Biskupinie (przy ul. Sempołowskiej 54A) nosi tę nazwę od 2001 r. Prowadzi około 30 sekcji i pracowni, oferując popołudniowe zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Główne działania ODT odnoszą się do teatru, muzyki, plastyki, tańca, zajęć zintegrowanych, hobby i relaksu. Od wielu lat Ośrodek rozwija także profil działań impresaryjnych, promując sztukę amatorską i profesjonalną.

Imprezy stacjonarne, plenerowe i cykliczne

ODT organizuje festiwale, konkursy, warsztaty artystyczne. Jest producentem premier teatralnych i musicalowych, miejscem koncertów i wernisaży. Regularnie zaprasza do współpracy twórców – zarówno znanych, jak i debiutujących.

Zainteresowaniem cieszą się imprezy plenerowe – w tym koncert w ramach Święta Wrocławia, gdzie w letnim anturażu na Sępolnie prezentowane są nowe projekty młodych wrocławskich muzyków –oraz wakacyjne i feryjne turnusy zajęć artystyczno- rekreacyjnych dla dzieci, proponowane przez Ośrodek. 

Młodzi wykonawcy chętnie natomiast korzystają z możliwości kilkudniowej pracy pod okiem mistrza w ramach Artystycznych Warsztatów Wokalnych. Mogą na nich szkolić się w zakresie dykcji, emisji głosu, interpretacji tekstu na wybranym przez siebie repertuarze. Efekt wspólnych działań to finałowy koncert, w którym często z minirecitalem występuje prowadząca warsztaty gwiazda, wśród których byli już m.in. Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska, Elżbieta Adamiak, Katarzyna Groniec, Renata Przemyk i Janusz Radek. 

Miejsce przyjazne seniorom i różnym kulturom

Z myślą o seniorach w ODT działa Klub Złotego Wieku. Do nich, a także do grup społecznie wykluczonych i osób niepełnosprawnych kierowane są długofalowe projekty kulturalne, dzięki środkom, pozyskanych z Narodowego Centrum Kultury oraz MKiDN.

Ośrodek jest wyposażonym w podjazd i windę dla niepełnosprawnych, galerię, salę widowiskową na 130 osób z pełnym wyposażeniem scenicznym.

Ethnos, w którym prezentowane są kultury różnych krajów, to podróż bez konieczności wyjeżdżania z Wrocławia. Na program składają się spotkania z gośćmi, wzbogacane pokazem filmów czy zdjęć, a dotyczące atrakcji turystycznych danego kraju czy ciekawostek kulturalnych. Dodatkowymi elementami są warsztaty (np językowe, muzyczne, taneczne), degustacje specjałów różnych kuchni, wystawy czy koncerty muzyki etnicznej. 

Światowid klasycznie

Raz w miesiącu Światowid popularyzuje muzykę klasyczną, stwarzając okazję do do kameralnych spotkań publiczności przy muzyce. Program opiera się na utworach słynnych kompozytorów, znanych i lubianych, ale nie brakuje interesujących aranżacji i  elementów lżejszej muzy, jak muzyka filmowa czy rozrywkowa. 

Zapraszani instrumentaliści to zarówno uczniowie szkół muzycznych II stopnia czy studenci Akademii Muzycznej, jak i zawodowi muzycy – członkowie orkiestr, soliści, zespoły kameralne. 

Galeria

Ośrodek Działań Twórczych Światowid w social mediach

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc