Park Szczytnicki we Wrocławiu

Park Szczytnicki we Wrocławiu to największy park w stolicy dolnego śląska i idealne miejsce na spacer, piknik, miejsce zabaw dla dzieci czy przejażdżkę rowerową

Park Szczytnicki we Wrocławiu to idealne miejsca na spacer, piknik, miejsce zabaw dla dzieci czy przejażdżkę rowerową. To największy park we Wrocławiu, a wokół niego jest mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków.

Pierwszy park w tym miejscu w stylu angielskim powstał pod koniec XVIII-wieku. Z czasem rozrastał się i dzisiaj ma ponad sto hektarów.

Park Szczytnicki we Wrocławiu - atrakcje

Wszyscy administratorzy Parku Szczytnickiego zawsze dbali o jego różnorodność przyrodniczą. Dzisiaj rośnie tu około 350 gatunków drzew i krzewów, w tym rośliny z obu Ameryk i Azji. Trafimy tu na m.in. świerk kaukaski, cyprysik Lawsona, sosnę wejmutkę, dęby szypułkowe. W Parku Szczytnickim rosną kasztanowce, napotkać można sosnę himalajską, dąb szkarłatny oraz różaneczniki. Występują tu także gatunki chronione, w tym kruszczyk szerokolistny, śnieżyczka przebiśnieg oraz bluszcz pospolity.

Największy park we Wrocławiu to siedlisko kilkudziesięciu gatunków zwierząt i ptaków. Często spotyka się wiewiórki i jeże, przy odrobinie szczęście można natknąć się na lisy, sarny i kuny. Park zamieszkują dzięcioły (w tym dzięcioł zielony i dzięcioł czarny, jemiołuszki), kilka gatunków nietoperzy.

Place zabaw w Parku Szczytnickim

Park jest dobrym miejscem na rodzinną wycieczkę. Są tu trawiaste polany, idealne na piknik. W pobliżu ul. Różyckiego są place zabaw dla dzieci, z huśtawkami, zjeżdżalniami, piaskownicami. Atrakcją dla najmłodszych jest karmienie kaczek i łabędzi, które mieszkają wokół stawów w północnej części parku. 

Ciekawe miejsca w Parku Szczytnickim

W parku jest wiele oryginalnych, ciekawych miejsc. Najbardziej znanym obiektem jest Hala Stulecia, monumentalne dzieło architekta Max Berga (jego dom stoi w parku przy ul. Kopernika). 

Ciekawą przeszłość ma drewniany kościółek pw. Św. Jana Nepomucena. Świątynia ma kilkaset lat, pochodzi ze Starego Koźla na Opolszczyźnie, a do Wrocławia trafił przy okazji Wystawy Stulecia w 1913, była elementem Wystawy Sztuki Cmentarnej.

Chętnie odwiedzany jest Ogród Japoński, zaprojektowany zgodnie z zasadami obowiązującymi w tradycyjnych orientalnych ogrodach. Rośnie tu kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów pochodzących z Azji. Pokazy fontanny multimedialnej na Pergoli przyciągają setki gości.

W parku jest także mniej widowiskowych miejsc, chociaż nie mniej ciekawych. Na przykład, w pobliżu ul. Różyckiego stoi kolumna, którą dawniej wieńczyła sylwetka Fryderyka Wilhelma II.

W parku i w jego najbliższym otoczeniu działają restauracje, kawiarnie, plenerowe knajpki, a w sezonie wiosna - lato, w pobliżu Hali Stulecia parkują foodtrucki.

Park Szczytnicki - jak dojechać i gdzie zaparkować?

Park Szczytnicki leży między ulicami Różyckiego a Wróblewskiego, przecina go ul. Mickiewicza.

 

Do Parku Szczytnickiego można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia), 9,17, 33 (do przystanku przy ul. Kochanowskiego)

  • autobusami 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia), D, 116, 121, 131, 141 (przystanek ul. Kochanowskiego)

Z dworca PKP Wrocław Główny do Parku Szczytnickiego można dojechać komunikacją miejską:

  • przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 lub tramwaju linii 9 (do przystanku Hala Stulecia)

Sprzedaż bilety MPK Wrocław na tramwaj lub autobus prowadzą kioski. Łatwiej kupimy je w automatach na przystankach i zapłacimy za nie gotówką lub kartą. Za przejazd można zapłacić także za pomocą karty płatniczej w tramwaju lub w autobusie, korzystając z terminala - bilet nie jest drukowany, lecz zostaje zakodowany na karcie płatniczej.

Parking przy Parku Szczytnickim

Przyjeżdżając samochodem możemy zaparkować na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając od ulicy Kopernika. Parking jest bardzo duży, ma ponad 800 miejsc, a w tym 20 miejsc dla autokarów.

Więcej szczegółów na stronie www.parkinghalastulecia.pl

W pobliżu Parku Szczytnickiego we Wrocławiu są także parkingi przy ul. Mickiewicza 35, ul. Wróblewskiego 9 (płatny), ul. Parkowej/Dicksteina. 

Historia Parku Szczytnickiego we Wrocławiu

Pierwszy park w tym miejscu, w okolicy ówczesnej wsi Szczytniki na przedmieściach Wrocławia, założył komendant miejskiego garnizonu L. Hohenlohe w 1783 r. Szesnastohektarowy park utrzymany był w stylu angielskim i był bardzo popularny wśród ówczesnych wrocławian. Doceniano przede wszystkim jego walory krajobrazowe.

W 1806 r. został zdewastowany przez Francuzów. Dopiero po 1833 r. powrócono do planu rozbudowy terenów rekreacyjnych na wschodnich przedmieściach Wrocławia. Park zajmował coraz większy obszar. Jego najbardziej intensywny rozwój przypada na drugą połowę XIX wieku, kiedy teren zarządzał królewski ogrodnik Peter Joseph Lenne. Pod koniec XIX stulecia w pobliżu powstał tor wyścigów konnych, który stał się kolejnym magnesem przyciągającym wrocławian na odpoczynek w tę część miasta.

Kolejnym etapem podnoszenia atrakcyjności okolicy były obiekty, które powstały przy okazji Wystawy Stulecia w 1913 roku - Hala Stulecia, Pergola, Pawilon Czterech Kopuł i Ogród Japoński.

Park Szczytnicki we Wrocławiu - kontakt

 Spółka:  Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
 Data powstania:  1783 rok
 Dyrektor ZZM:   Jacek Mól
 Adres:   ul. Różyckiego, Wrocław
 

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc