Park Szczytnicki we Wrocławiu

Data utworzenia: 2022-07-19

Park Szczytnicki we Wrocławiu to największy park w stolicy Dolnego Śląska i idealne miejsce na spacer, piknik, zabawę dla dzieci czy przejażdżkę rowerową.

Park Szczytnicki we Wrocławiu to park w stylu angielskim, który powstał pod koniec XVIII wieku. Z czasem zaczął się rozrastać i dzisiaj ma ponad 100 hektarów.

Park Szczytnicki we Wrocławiu – atrakcje

Administratorzy parku Szczytnickiego zawsze dbali o jego różnorodność przyrodniczą. Dzisiaj rośnie tu około 350 gatunków drzew i krzewów, w tym rośliny z Ameryki Południowej i Północnej oraz Azji. Można tu zobaczyć m.in. świerki kaukaskie, cyprysiki Lawsona, sosny wejmutki czy dęby szypułkowe. W parku Szczytnickim rosną również kasztanowce, sosny himalajskie, dęby szkarłatne oraz różaneczniki. Występują tu również gatunki chronione, w tym kruszczyk szerokolistny, śnieżyczka przebiśnieg oraz bluszcz pospolity.

Największy park we Wrocławiu to siedlisko kilkudziesięciu gatunków zwierząt i ptaków. Często spotyka się tu wiewiórki i jeże, przy odrobinie szczęścia można natknąć się na lisy, sarny i kuny. Park zamieszkują dzięcioły (w tym dzięcioł zielony i dzięcioł czarny oraz jemiołuszki), a także kilka gatunków nietoperzy.

Place zabaw w parku Szczytnickim

Park Szczytnicki jest idealnym miejscem na rodzinne wycieczki. Znajdują się tutaj urokliwe polany, idealne na piknik. W pobliżu ul. Różyckiego znajdują się place zabaw dla dzieci z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicami. Najmłodsi mogą tutaj karmić kaczki i łabędzie, które mieszkają w północnej części parku. W parku Szczytnickim jest wiele zaułków, pagórków, mostków, które dodają miejscu uroku. Te ostatnie można znaleźć nad stawem w północnej i południowej części parku. Drewniane i drewniano-metalowe konstrukcje łączą brzegi stawów i rzeczki biegnącej w stronę Ogrodu Japońskiego. Najbardziej malownicze mosty: łukowy Taiko Bashi i prosty Yumedo Bashi, zaprojektowane zgodnie z zasadami dalekowschodniej sztuki ogrodniczej, znajdują się właśnie w Ogrodzie Japońskim.

Miejsca, które warto odwiedzić w parku Szczytnickim

W parku Szczytnickim można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Najbardziej znanym obiektem jest Hala Stulecia, monumentalne dzieło architekta Maxa Berga (jego dawny dom stoi w parku przy ul. Kopernika). 

Ciekawą przeszłość ma drewniany kościółek pw. św. Jana Nepomucena. Świątynia powstała kilkaset lat temu. Pochodzi ze Starego Koźla na Opolszczyźnie. Do Wrocławia trafiła przy okazji Wystawy Stulecia w 1913 r., stanowiła wówczas element Wystawy Sztuki Cmentarnej.

Chętnie odwiedzany jest także Ogród Japoński stworzony zgodnie z zasadami obowiązującymi przy projektowaniu tradycyjnych orientalnych ogrodów. Rośnie tu kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów pochodzących z Azji. Również pokazy fontanny multimedialnej na Pergoli przyciągają setki gości – nie tylko turystów, ale również mieszkańców Wrocławia.

W samym parku znajduje się mniej widowiskowych miejsc, chociaż nie mniej ciekawych. Na przykład w pobliżu ul. Różyckiego stoi kolumna, którą dawniej wieńczyła sylwetka Fryderyka Wilhelma II. Można tu także zachwycić się urokliwymi mostkami ukrytymi w głębi lasu.

W parku i w jego najbliższym otoczeniu działają restauracje, kawiarnie, plenerowe knajpki, a w sezonie wiosna-lato w pobliżu Hali Stulecia parkują foodtrucki.

Park Szczytnicki – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Park Szczytnicki leży między ulicami Różyckiego a Wróblewskiego, przecina go natomiast ulica Mickiewicza.

Do parku Szczytnickiego można dojechać komunikacją miejską:

  • tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia); 9,17, 33 (do przystanku Kochanowskiego),
  • autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia); D, 116, 121, 131, 141 (przystanek Kochanowskiego).

Z dworca PKP Wrocław Główny do parku Szczytnickiego można dojechać komunikacją miejską:

  • przejść na ul. Peronową i wsiąść do autobusu 145 lub 146 lub tramwaju linii 9 (przystanek Hala Stulecia).

Sprzedaż biletów MPK Wrocław prowadzą kioski. Można je także kupić w automatach na przystankach i zapłacić za nie gotówką lub kartą, albo bezpośrednio w tramwaju czy autobusie, korzystając z terminalu – warto pamiętać, że bilet nie jest drukowany, tylko koduje się na karcie płatniczej. W komunikacji miejskiej nie można płacić za przejazd gotówką.

Parking przy parku Szczytnickim

Samochodem możemy zaparkować na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając na niego od ulicy Kopernika. Parking jest bardzo duży, ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów.

Więcej szczegółów na stronie www.parkinghalastulecia.pl

W pobliżu parku Szczytnickiego we Wrocławiu są także parkingi przy:

  • ul. Mickiewicza 35,
  • ul. Parkowej/Dicksteina,
  • ul. Wróblewskiego 9 (płatny).

Historia parku Szczytnickiego we Wrocławiu

Pierwszy park w tym miejscu, w okolicy ówczesnej wsi Szczytniki na przedmieściach Wrocławia, założył w 1783 r. komendant miejskiego garnizonu L. Hohenlohe. Szesnastohektarowy park utrzymany był w stylu angielskim i był bardzo popularny wśród ówczesnych wrocławian. Doceniano przede wszystkim jego walory krajobrazowe.

W 1806 r. został zdewastowany przez Francuzów. Dopiero po 1833 r. powrócono do planu rozbudowy terenów rekreacyjnych na wschodnich przedmieściach Wrocławia. Park zajmował coraz większy obszar. Jego najbardziej intensywny rozwój przypada na drugą połowę XIX w., kiedy terenem zarządzał królewski ogrodnik Peter Joseph Lenne. Pod koniec XIX w. w pobliżu powstał tor wyścigów konnych, który stał się kolejną atrakcją przyciągającą wrocławian do tej części miasta.

Kolejnym etapem podnoszenia atrakcyjności okolicy były obiekty, które powstały przy okazji Wystawy Stulecia w 1913 r., czyli Hala Stulecia, Pergola, Pawilon Czterech Kopuł i Ogród Japoński.

Park Szczytnicki we Wrocławiu – kontakt

 Spółka:  Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
 Data powstania:  1783 rok
 Dyrektor ZZM:   Jacek Mól
 Adres:   ul. Różyckiego, Wrocław

Galeria

Więcej miejsc