Polinka – kolejka linowa we Wrocławiu

Data utworzenia: 2016-06-17

Kolejka linowa Polinka kursuje nad Odrą między kampusami Politechniki Wrocławskiej. To ruchomy punkt widokowy, z którego można podziwiać Wrocław.

Polinka powstała z myślą o studentach, którzy między zajęciami na kampusach po obu stronach rzeki musieli spieszyć się i nadrabiać drogę przez most Grunwaldzki. Dzisiaj to jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Wrocławia, a także okazja na spojrzenie na miasto z innej perspektywy. To spore ułatwienie również dla tych, którzy po wizycie w Hydropolis planują także zobaczyć Zoo Wrocław, Halę Stulecia, Pergolę i fontannę multimedialną.

Kolejka linowa Politechniki Wrocławskiej – bilety

Bilet na Polinkę można kupić w automatach biletowych przy ul. Na Grobli 2. Należy wybrać opcję „Zakup innych biletów papierowych”, a następnie „Bilet jednorazowy na Kolejkę Linową Polinka”. W automacie zapłacimy kartą płatniczą lub gotówką. Bilet uprawnia do przejazdu w jedną stronę. Kasujemy go przykładając do czytnika przy wejściu na peron kolejki.

Uwaga, Polinką nie pojedziemy na bilet komunikacji miejskiej!

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, emerytom i rencistom, a także osobom z niepełnosprawnościami. 

Za przejazd nie płacą:

  • studenci,
  • doktoranci i pracownicy (także emeryci) Politechniki Wrocławskiej,
  • uczniowie Liceum Akademickiego,
  • dzieci do 6. roku życia,
  • opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Na przewiezienie psa (zawsze w kagańcu i na smyczy) albo roweru Polinką należy wykupić bilet ulgowy. Mniejsze zwierzęta można przewozić tylko w transporterach.

Rozkład jazdy i trasa Polinki

Kolejka kursuje nad Odrą. Jedna stacja Polinki znajduje się na Wybrzeżu Wyspiańskiego 23 przy gmachu C-13, druga przy ul. Na Grobli naprzeciw Geocentrum. Wagonik pokonuje trasę 380 metrów i znajduje się aż 7 metrów nad Odrą. Przejazd trwa około 3 minuty. 

Rozkład jazdy Polinki:
Wakacje:

poniedziałek - piątek od 7:00-18:00 (przerwy sanitarne:13:30-14:00);

Polinka jest nieczynna:

  • w dni świąteczne, 
  • przy złej pogodzie (silnym wietrze, w czasie burzy, przy intensywnych opadach deszczu lub śniegu),
  • kilka razy w roku, kiedy przechodzi przegląd techniczny.

Zasady korzystania z kolejki linowej Polinka

Pierwszeństwo w przejeździe Polinką mają osoby z dziećmi na rękach lub w wózkach, kobiety w ciąży oraz osoby z niepełnosprawnościami. W wagonie Polinki można przewieźć wózek dziecięcy. Dopuszczalny jest także przewóz psów i innych zwierząt. Psy muszą być na smyczy i w kagańcu, mniejsze zwierzęta powinny być umieszczone w specjalnych transporterach. Na przewóz zwierząt należy wykupić bilet ulgowy.

Zasady związane z zagrożeniem koronawirusem

W związku z epidemią koronawirusa liczbę pasażerów, którzy jednocześnie mogą przebywać w wagoniku, ograniczono do 10 osób.

Przed wejściem do wagonika należy nałożyć maseczkę i zdezynfekować ręce. Między osobami oczekującymi na przejazd Polinką powinny być co najmniej dwumetrowe odstępy.

Polinka kolejka linowa – data powstania, historia

Polinkę uruchomiono w 2013 r. Powstała ona z inicjatywy władz Politechniki Wrocławskiej z myślą o studentach, którzy na wykłady i ćwiczenia przemieszczali się między kampusem głównym uczelni a kampusem przy ul. Na Grobli. Polinka znacznie skróciła tę drogę.

Nazwę „Polinka” wymyślił ówczesny student Wydziału Mechanicznego – Grzegorz Pac. Budowa kolejki kosztowała 12 mln zł.

W marcu 2014 r. o wagonik Polinki zahaczyła łyżka koparki, którą wiozła barka płynąca Odrą. Wagon został uszkodzony, dlatego od tej pory na trasie Polinki obowiązuje zakaz przewożenia ładunków oraz pływania żaglówkami, które mogłyby sięgnąć kolejki.

Galeria

Polinka – kolejka linowa we Wrocławiu w social mediach

Więcej miejsc