Oczekiwanie – fotele w parku Słowackiego

Data utworzenia: 2015-10-19

Dwa duże domowe fotele stoją na skraju parku Słowackiego, naprzeciwko Muzeum Narodowego. Jeden jest zajęty, ale w drugim często przysiadają sobie turyści i chętnie się fotografują.

Jeden fotel jest pusty, w drugim siedzi młoda kobieta, z gestu założonych na piersi rąk wynika, że jest zniecierpliwiona. To „Oczekiwanie”, jedna z najpopularniejszych rzeźb plenerowych we Wrocławiu.

Wyczekująca kobieta ma włosy upięte w kok i duże okulary. Czeka, ale jest odwrócona bokiem do tego, kto przyjdzie i usiądzie w wolnym fotelu. Jest wyraźnie nadąsana na tego, który się spóźnia.

Tymczasem przechodnie, turyści, spacerowicze bardzo chętnie siadają w wolnym, głębokim, wygodnym fotelu. Co więce,j układ foteli aż zachęca, aby przysiąść obok i zrobić sobie zdjęcie.

„Oczekiwanie” powstało w 1979 roku. To wspólny projekt wrocławskich artystów plastyków: Anny Malickiej-Zamorskiej i Ryszarda Zamorskiego. W północno-wschodniej części parku Słowackiego rzeźba stoi od 1980 roku. Rzeźba wykonana jest z ceramiki spiekanej w temperaturze 700 stopni Celsjusza.

Galeria

Więcej miejsc