Rzeźba „Krzesło” Tadeusza Kantora
„Krzesło” Tadeusza Kantora stoi na wysepce między ul. Rzeźniczą a Nowym Światem.
Kantor, reżyser, malarz, grafik, scenograf, założyciel Teatru Cricot 2, zaprojektował „Krzesło” dla Wrocławia w 1970 r. Ale betonowa ośmiometrowa rzeźba stanęła w pobliżu Teatru Współczesnego dopiero we wrześniu 2011 r. przy okazji odbywającego się we Wrocławiu Europejskiego Kongresu Kultury.
Wrocławska rzeźba to już czwarta realizacja tego projektu. Największe, piętnastometrowe „Krzesło” odsłonięto w 1971 r. w Oslo. Pięciometrowy obiekt powstał także dla Galerii Foksal. Dziewięć metrów ma betonowe „Krzesło”, które w 1995 r. stanęło w Hucisku koło Krakowa, w pobliżu domu Tadeusza Kantora.
„Przechodnie mieli napotykać krzesło Kantora 'porzucone' w przestrzeni miasta, absurdalne, kontestujące pragmatyczność otaczającej rzeczywistości. Sam artysta, chcąc odejść od idei pomnika, tłumaczył: – Krzesło powinno robić wrażenie czegoś nieoczekiwanego. Dlatego nie może stać na środku placu, reprezentacyjnie, bo natychmiast stałoby się pomnikiem, ustawionym specjalnie, wystawionym na widok publiczny, jak dziwoląg. Nie może być wyizolowane, musi być w samym środku życia ruchu”. (culture.pl)