Rzeźba plenerowa „Pociąg do nieba”
„Pociąg do nieba”, to największa plenerowa rzeźba w Polsce. Można ją podziwiać na pl. Strzegomskim, tuż przy Muzeum Współczesnym Wrocław.
Głównym elementem rzeźby „Pociąg do nieba" jest oryginalny parowóz typu Ty2-1035 z 1944 roku. Powstał on w zakładach Orenstein&Koppel.
Lokomotywa „stoi” na fragmencie toru z 32 metalowymi podkładami. Instalacja składa się z parowozu oraz fragmentu torów, mierzy 21 m wysokości, a jej masa wynosi 82 tony, co czyni ją największą rzeźbą miejską w Polsce.
Rzeźba plenerowa „Pociąg do nieba” – jak dojechać?
Do „Pociągu do nieba” można dojechać komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 3, 10, 31, 32 oraz 33 – przystanek pl. Strzegomski (Muzeum Współczesne),
- autobusem linii: 132 i 142 – przystanek pl. Strzegomski (Muzeum Współczesne).
Skąd pomysł na „Pociąg do nieba” we Wrocławiu?
Rzeźba plenerowa „Pociąg do nieba” Andrzeja Jarodzkiego stoi na pl. Strzegomskim. Znajduje się tuż przy dawnym bunkrze, siedzibie Muzeum Sztuki Współczesnej. Odsłonięcie instalacji odbyło się w październiku 2010 r. „Pociąg do nieba" to idea „spełnienia snu, marzenia, przekroczenia niemożliwego”.
Kto jest autorem rzeźby plenerowej „Pociąg do nieba”?
Andrzej Jarodzki ukończył PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. Od lat 80. obecny na polskiej scenie artystycznej. Na swoim koncie ma 28 wystaw indywidualnych oraz 19 zbiorowych. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, rzeźbą, tworzy obiekty i instalacje.