Synagoga pod Białym Bocianem
Synagoga pod Białym Bocianem to centrum wydarzeń organizowanych przez społeczność wrocławskich Żydów. To także klasycystyczny zabytek i sala widowiskowa.
Synagoga pod Białym Bocianem – dojazd i parking
Synagoga pod Białym Bocianem znajduje się przy ul. Włodkowica 7, gdzie ruch samochodowy jest ograniczony. To zaledwie kilka minut spacerem od Rynku (wejście na dziedziniec synagogi od strony ul. Antoniego), opery i Narodowego Forum Muzyki.
W centrum Wrocławia parkingi i miejsca postojowe są płatne (także w weekendy). W pobliżu synagogi samochód można zaparkować m.in. na:
- parkingu podziemnym na pl. Nowy Targ (wjazd od ul. Zamkowej i od ul. Świdnickiej),
- miejscu postojowym wzdłuż Podwala,
- parkingu na pl. Solidarności,
- parkingu podziemnym przy ul. św. Antoniego 11.
W okolicę Synagogi pod Białym Bocianem można dojechać komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 3, 4, 10, 23, 33 (przystanek ul. Zamkowa), linii: 6, 7, 15 (przystanek Narodowe Forum Muzyki),
- autobusami linii: 102, 103, 104, 127, 148 (przystanek plac Jana Pawła II).
Bilet MPK najłatwiej kupić w tramwaju lub autobusie. Na panelu biletowym należy wybrać rodzaj biletu, a następnie zbliżyć kartę płatniczą do ekranu. Bilet zapisuje się na karcie. Automat nie wydaje papierowej wersji. Bilety są do kupienia także w kioskach i automatach przy przystankach (płatność kartą lub gotówką).
Zwiedzanie Synagogi pod Białym Bocianem – godziny otwarcia, bilety
Synagoga otwarta jest codziennie, oprócz sobót oraz dni, w które przypadają święta żydowskie. Możliwe jest tylko zwiedzanie grupowe. Aby umówić się na zwiedzanie, należy wcześniej ustalić termin z jedną z instytucji:
- z biurem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, tel, 71 343 64 01,
- Centrum Informacji Żydowskiej, tel. 511 468 581, e-mail:
- Fundacją Bente Kahan, tel. 71 341 89 47 lub przez profil FB Fundacji Bente Kahan.
Godziny otwarcia Synagogi pod Białym Bocianem: | |
poniedziałek - czwartek | 10:00–18:00 |
piątek | 10:00–16:00 |
sobota | nieczynne |
niedziela | wejście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu |
Zwiedzanie z przewodnikiem: | |
poniedziałek i piątek | 12:00–16:00 |
wtorek i czwartek | 14:00–18:00 |
Wejścia co pół godziny. Ostatnie o 15:30 (pon. i pt.) i 17:30 (wt. i czw.) |
Gmina Wyznaniowa Żydowska organizuje także spacery z przewodnikiem po synagodze. Udział w nich jest odpłatny.
Synagoga pod Białym Bocianem – wydarzenia
Synagoga przy ul. Włodkowica 7 to przede wszystkim miejsce wydarzeń religijnych z udziałem społeczności żydowskiej. Na modlitwy szabasowe wyznawcy judaizmu zbierają się w szulu (małej synagodze). Jednak najważniejsze święta obchodzone są w Synagodze pod Białym Bocianem oraz na dziedzińcu przed świątynią. Często mogą w nich brać udział osoby spoza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
W Synagodze organizowane są uroczystości i spotkania modlitewne związane ze świętami m.in. :
- Pesach (marzec-kwiecień),
- Rosz Haszana (Nowy Rok, wrzesień-październik),
- Jom Kipur (Święto Pojednania, wrzesień),
- Sukkot (Święto Szałasów, październik),
- Chanuka (Święto Poświęcenia, listopad-grudzień).
Synagoga pod Białym Bocianem to także ważne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia. Przez cały rok organizowane są tu koncerty, spektakle, wystawy, spotkania autorskie i innego rodzaju wydarzenia artystyczne. Nie zawsze związane są one z kulturą żydowską.
Świątynia jest miejscem wydarzeń związanych z cyklicznymi imprezami, w tym:
- Festiwalem Kultury Żydowskiej „Simcha”,
- Festiwalem Brave,
- Przeglądem Piosenki Aktorskiej,
- festiwalami filmowymi.
Dziedziniec przy synagodze to miejsce wydarzeń artystycznych, pikników, plenerowych zabaw dla dzieci i dorosłych. To także miejsce manifestacji i wydarzeń społecznych oraz politycznych organizowanych pod hasłem przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i antysemityzmowi. Spod synagogi wychodzi na ulice Wrocławia marsz upamiętniający tragiczne wydarzenia z 9 listopada 1938 roku.
Historia Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu
Synagoga została wybudowana w miejscu, w którym dawniej stała gospoda Pod Białym Bocianem. Autorem projektu gmachu był Carl Ferdinand Langhans. Budynek oddano liberalnej części społeczności żydowskiej w 1829 roku. W związku z tym, że gmina żydowska dynamicznie się rozrastała, niezbędna była budowa większej świątyni. W 1872 r. otwarto Nową Synagogę przy dzisiejszej ul. Łąkowej. Dotychczasową salę modlitw przejęli wyznawcy judaizmu konserwatywnego.
Religijne zasady rozdzielenia płci podczas nabożeństw wymusiły dobudowanie klatek schodowych prowadzących na galerie dla kobiet. Za przebudowę odpowiadali Paul i Richard Erlichowie, znani wrocławscy architekci.
Synagoga pod Białym Bocianem uniknęła spalenia podczas tzw. nocy kryształowej 9 listopada 1938 roku. Hitlerowcy urządzili w świątyni warsztat samochodowy oraz magazyn zrabowanego Żydom mienia.
Przez blisko 20 lat po II wojnie synagoga należała do Żydów osiadłych w stolicy Dolnego Śląska. Komunistyczne władze zamknęły ją w latach 60. pod pretekstem złego stanu budynku. Przez kolejnych kilkadziesiąt lat gmachem zarządzały różne instytucje, które nie dbały o jego stan.
Zrujnowaną synagogę wrocławscy Żydzi odzyskali w 1996 roku. Gruntowny remont budynku trwał kolejne kilkanaście lat. Synagoga współtworzy obecnie Dzielnicę Czterech Wyznań.