Teatr Polski – Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego

Data utworzenia: 2023-01-04

Teatr Polski we Wrocławiu to najstarszy wrocławski teatr dramatyczny, największy na Dolnym Śląsku i drugi co do wielkości w Polsce.

Teatr Polski we Wrocławiu jest najstarszym wrocławskim teatrem dramatycznym i największym teatrem na Dolnym Śląsku.

Przedstawienia Teatru Polskiego pokazywane są dzisiaj w trzech miejscach: na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego, na Scenie na Świebodzkim i na Scenie Kameralnej przy ul. Świdnickiej.

Godziny otwarcia Teatru Polskiego we Wrocławiu 

Poniedziałek Nieczynne
Wtorek-Sobota 11:00-14:00, 15:00-19:00
Niedziela dwie godziny przed spektaklem

Teatr Polski we Wrocławiu – repertuar

W styczniu 2023 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu - na scenie im. Grzegorzewskiego będą grane takie tytuły jak „Sen nocy letniej” i „Jest tak, jak wam się wydaje!”. W marcu w repertuarze Teatru Polskiego są „Szewcy” i  Czas na mnie”. 

Szczegółowy repertuar Teatru Polskiego znajduje się na stronie: https://www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/

Teatr Polski we Wrocławiu – historia 

Teatr Polski we Wrocławiu został założony w 1906 roku, kiedy Wrocław, należał do terytorium Niemiec i szybko stał się najlepszym teatrem operetkowym w Niemczech.

Kilkanaście lat później, w 1934 roku teatr został przekształcony w scenę dramatyczną, a pod koniec II wojny światowej został częściowo zburzony. 

W 1945 roku przybyła do Wrocławia pionierska ekipa z Bolesławem Drobnerem z doświadczony pracownikiem technicznym Adam Kabaja, którego zadaniem było zabezpieczenie dobytku wrocławskich teatrów.

Kabaja zajął się jedynym niezniszczonym przez wojnę budynkiem teatralnym, czyli dzisiejszą Operą. Nazywane po wojnie Teatrem Wielkim, było pierwszą sceną Teatru Polskiego. Pierwsze przedstawienia w odbudowanym budynku teatralnym przy ul. Zapolskiej wystawiono dopiero pięć lat później, w grudniu 1950 roku. 

Umownie za pierwsze powojenne przedstawienie uznaje się „Śluby panieńskie” w reżyserii Teofila Trzcińskiego. Z 70-letnim Teatrem Polskim związanych było przez lata wielu wybitnych artystów, m.in. reżyserzy - Edmund Wierciński, Bohdan Korzeniewski, Henryk Tomaszewski, Witold Zatorski, Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Krystyna Skuszanka, Jakub Rotbaum, Paweł Miśkiewicz, Krystian Lupa, Jan Klata, Remigiusz Brzyk, Grzegorz Jarzyna, Maciej Prus, Andrzej Wajda, Eugeniusz Korin, Grzegorz Wiśniewski, aktorzy: Iga Mayr, Igor Przegrodzki, Teresa Sawicka, Zygmunt Bielawski, Tadeusz Szymków, Bogusław Linda, Krzysztof Dracz, Bartosz Porczyk, Anna Ilczuk.

Coraz lepiej rozwijający się teatr dotknęła tragedia. W nocy z 18 na 19 stycznia 1994 roku spłonęła Duża Scena. Odbudowa trwała ponad dwa lata, teatr wznowił swoją działalność dopiero w maju 1996 roku. Nieco ponad roku później, we wrześniu 2005 roku, duża scena Teatru Polskiego otrzymała patrona - wybitnego reżysera Jerzego Grzegorzewskiego, który przed laty był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego. 

Galeria

Teatr Polski – Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego w social mediach

Więcej miejsc