Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego

Data utworzenia: 2015-03-31

Wieża Matematyczna to część gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej taras znajduje się na wysokości 42 m. Można z niego zobaczyć Wyspę Słodową oraz Stare Miasto.

Wieża Matematyczna we Wrocławiu to jeden z najpopularniejszych punktów widokowych. Znajduje się w centrum Starego Miasta. Doskonale widać stąd zabudowę centrum, wieże kościołów, katedry oraz ratusza.

Wieża Matematyczna – godziny otwarcia

W ciągu roku Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego czynna jest od poniedziałku do wtorku oraz od czwartku do niedzieli w różnych godzinach, w zależności od pory roku. Obiekt jest nieczynny w środy oraz święta państwowe, a także w Wielką Sobotę i Wigilię.

Godziny otwarcia Auli Leopoldina w okresie MAJ-WRZESIEŃ
Poniedziałek 10:00 - 17:00
Wtorek 10:00 - 17:00
Środa nieczynne
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 10:00 - 18:00
Godziny otwarcia Auli Leopoldina w okresie PAŹDZIERNIK-KWIECIEŃ
Poniedziałek 10:00 - 16:00
Wtorek 10:00 - 16:00
Środa nieczynne
Czwartek 10:00 - 16:00
Piątek 10:00 - 16:00
Sobota 10:00 - 16:00
Niedziela 10:00 - 16:00

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego – cennik, bilety

Cennik.

Jak dojechać do Wieży Matematycznej we Wrocławiu? Dojazd, parking

Wieża Matematyczna jest częścią gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, który znajduje się przy placu Uniwersyteckim 1. Najłatwiej dojechać w jego okolice od ul. Grodzkiej lub od ul. Kotlarskiej, jednak trzeba pamiętać, że na Starym Mieście ruch samochodowy jest ograniczony i nie wszystkie ulice są dostępne dla aut. W tym rejonie miejsca parkingowe są płatne przez cały tydzień.

Miejsca postojowe i parkingi w okolicy Wieży Matematycznej:

  • podziemny płatny parking na pl. Nowy Targ,
  • parking przy gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Nankiera),
  • parking przy Hali Targowej,
  • miejsca postojowe przy ul. Kotlarskiej,
  • miejsca postojowe przy ul. Wita Stwosza,
  • podziemny parking na pl. Wolności,
  • parking przy Arsenale.

W okolice Wieży Matematycznej dojedziemy także komunikacją miejską:

  • tramwajami linii: 6, 7, 15 (przystanki Uniwersytecka oraz Uniwersytet Wrocławski),
  • autobusami linii: K, 142 (przystanek Rynek).

Bilety MPK Wrocław najłatwiej kupić w tramwaju i autobusie. W automacie należy wskazać wybrany bilet i przyłożyć kartę do czytnika. Uwaga, urządzenie nie drukuje biletów papierowych, możliwość przejazdu kodowana jest na karcie płatniczej. Bilety można kupić także w automatach przy wybranych przystankach i w kioskach.

Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego – historia

Wieża Matematyczna jest jedyną wybudowaną wieżą z planowanych trzech. Powstała ona w latach 1728-1737. Na początku działało w niej Obserwatorium Astronomiczne założone przez przyrodnika i astronoma Antona Lorenza Jugnitza. W wyposażeniu obiektu był m.in. gnomon z linią południkową zainstalowaną w posadzce, która ocala do dzisiaj.

Jednym z następców Jugnitza pracujących w uniwersyteckim obserwatoriów był Johann Gottfried Galle, odkrywca Neptuna. Jeszcze przed II wojną światową znaczenie naukowe wieży zmalało, a astronomowie przenieśli się do obserwatorium w parku Szczytnickim.

Dzisiaj Wieża Matematyczna pełni funkcję części Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wieżę prowadzą imponujące marmurowe Schody Cesarskie. 

W salach wystawowych zaaranżowanych na kolejnych poziomach wieży prezentowane są eksponaty związane z działalnością Obserwatorium Astronomicznego. 

Zobaczyć tu można instrumenty astronomiczne z różnych epok, np. kolekcję zegarów słonecznych oraz przyrządów do obserwacji kosmosu, m.in. XIV-wieczne astrolabium, globus nieba z 1699 roku, XVIII-wieczny kwadrant ścienny i koło repetycyjne, które służyło do obserwacji szerokości geograficznej.

W wieży pokazywane są także wydawnictwa uniwersyteckie oraz fotograficzne relacje z badań naukowców związanych z Uniwersytetem Wrocławskim.

Dzisiaj Wieża Matematyczna pełni funkcję części Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Taras na szczycie Wieży Matematycznej jest popularnym punktem widokowym. Można z niego oglądać panoramę wrocławskiego Starego Miasta, a od strony północnej Wyspę Słodową oraz dzielnicę Nadodrza. W drodze na punkt widokowy można zwiedzić liczne wystawy. 

Taras ozdabiają alegorie nauk: Teologii, Prawa, Filozofii i Medycyny, autorstwa Franza Josepha Mangoldta.

Wieża Matematyczna – kontakt

 Adres:  pl. Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław
 Telefon:   +48 71 375 26 18
 E-mail:
 Dyrektor:  prof. Jan Harasimowicz

Galeria

Więcej miejsc