Wyspa Słodowa we Wrocławiu
Największa z wysp na Odrze, czyli Wyspa Słodowa, jest popularnym miejscem spotkań, spacerów i koncertów nie tylko studentów, ale również turystów.
Jak dojechać na Wyspę Słodową?
Wyspa Słodowa leży w centrum Wrocławia, pomiędzy ulicami Grodzką, Drobnera, Piaskową i placem Bema. Dojazd samochodem jest ograniczony – wjechać tu mogą jedynie goście Hotelu Tumskiego oraz pracownicy Concordia Design.
Gdzie można zaparkować w pobliżu Wyspy Słodowej?
W okolicy Wyspy Słodowej jest kilka parkingów, skąd na wyspę dojdziemy w kilka minut. Samochód można zaparkować w wymienionych miejscach:
- plac Bema (wjazd od ul. Drobnera i Sienkiewicza),
- ul. Mieszka I,
- parking przy Hali Targowej,
- miejsca postojowe przy ul. Kraińskiego,
- miejsca postojowe przy ul. Drobnera,
- wielopoziomowy parking na Nowym Targu,
- parking przy gmachu Wydziału Filologicznego (pl. Nankiera),
- miejsca postojowe na pl. Nankiera.
W tej części Wrocławia codziennie w godzinach 9-20 obowiązują opłaty za parking.
W okolice Wyspy Słodowej można dojechać także komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 6, 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema), linii 7, 15 (przystanek ul. Dubois),
- autobusami linii: 111, 128, 242, 244, 251, 259, C (przystanek pl. Bema).
Bilety MPK Wrocław najłatwiej kupić w tramwaju i autobusie. Na panelu biletowym należy wskazać wybrany bilet, przyłożyć kartę do czytnika, a bilet zakoduje się na karcie. Uwaga, urządzenie nie drukuje biletów papierowych.
Wyspa Słodowa we Wrocławiu – atrakcje
Wyspa Słodowa pełni funkcję imprezowej enklawy w samym sercu miasta. Upodobali ją sobie przede wszystkim studenci i licealiści, którzy 21 marca tradycyjnie witają wiosnę, czym rozpoczynają cykl plenerowych spotkań na wyspie. Atutem wyspy są:
- położenie – w pobliżu centrum miasta, gdzie jest najwięcej klubów i pubów,
- widoki – na most Uniwersytecki,
- infrastruktura – ławki i toalety.
W sezonie wzdłuż Wyspy Słodowej umiejscowionych jest dużo plenerowych knajp. Z przystani kursują statki i łodzie motorowe, którymi można popływać w rejonie Wrocławskiego Węzła Wodnego.
Do Słodowej przylega Wyspa Bielarska, gdzie znajduje się dużo placów zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz plenerowa siłownia.
Atrakcją Wyspy Słodowej jest taras widokowy na dachu Concordia Design. Rozciąga się z niego zjawiskowa panorama na wrocławską Starówkę, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Halę Targową i Wyspę Daliową, na której stoi oryginalna rzeźba Oskara Zięty – NAWA.
Wejście na taras widokowy jest bezpłatne, ale możliwe tylko w godzinach otwarcia restauracji Słodowa.
Koncerty i wydarzenia na Wyspie Słodowej
Wyspa Słodowa to miejsce wielu imprez plenerowych: koncertów, seansów, pikników oraz zabaw przygotowywanych przez organizacje prozdrowotne, samorządy, rady osiedli, fundacje i inne stowarzyszenia. Przy Wyspie Słodowej odbywają się także wydarzenia sportowe, np. wyścigi smoczych łodzi, jak i spontaniczne pokazy, koncerty i spotkania.
Czy na Wyspie Słodowej można pić alkohol?
We Wrocławiu w większości miejsc publicznych zabrania się spożywania alkoholu. Na Wyspie Słodowej takie ograniczenie nie obowiązuje, dlatego też nikomu nie grozi tutaj mandat.
Wyspa Słodowa – historia
Wyspa Słodowa to największa z wysp w śródmieściu Wrocławia. Jest połączona kładkami dla pieszych i mostkami z mniejszymi wysepkami: Młyńską, Bielarską, Piaskiem oraz Daliową. Dojście na Tamkę jest możliwe tylko od ulicy Grodzkiej.
Po II wojnie światowej Wyspa Słodowa zyskała status miejsca przeznaczonego do rekreacji. Teren został jednak uporządkowany dopiero w latach 90. XX w. Wtedy też wytyczono alejki spacerowe. Wyspę Słodową gruntownie wyremontowano w 2020 r., podobnie jak gmach budynku znajdującego się naprzeciw niej. Projekt modernizacji został entuzjastycznie oceniony przez architektów. Dziś budynek funkcjonuje jako Concordia Design – centrum biznesowe, biurowe i eventowe.