To miejsce z kartą turystyczną -5 zł

Zoo Wrocław

Zoo we Wrocławiu jest najstarsze w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. Żyje tu 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków.

Od czwartku 21. maja znów można odwiedzać wrocławski ogród zoologiczny. Najlepiej przed wizytą zakupić bilety online i dzięki temu przeskoczyć kolejkę.

Na odwiedzających czekają nowe atrakcje, bo w czasie pandemii w ZOO urodziło się kilkanaście wyjątkowych maluchów. Na nowym wybiegu zobaczymy niesamowite nietoperze motogłowe, a lemury wari rude będą spacerować nad głowami zwiedzających.

Można jużodwiedzać pawilony Madagaskaru, Małp Człekokształtnych, Małpiarni i Sahary. Zamknięte pozostają pawilony Ptaszarni, Terai, polarny „Klimat, zwierzęta, ludzie” i Motylarni. Ruszają również pokazowe karmienia, przejażdżki na kucach dla dzieci i rusza wypożyczalnia wózków dla dzieci. Pawilon Madagaskaru to przede wszystkim endemity Czerwonej Wyspy i choć małe, a nawet drobne, to reprezentują jej niezwykłą bioróżnorodność. Izolacja tej wyspy od Afryki spowodowała, że na drodze ewolucji równoległej powstało tam wiele niezwykłych gatunków, na czele z lemurami.

To właśnie one są główną atrakcją tego pawilonu, bo można tam spotkać cztery ich gatunki, a jeden zamieszkuje „nocną" część pawilonu i jest to lemurek myszaty. Poza tym można tam zobaczyć bezkręgowce (w tym syczące karaczany), czy gekona Standinga. Otwartą przestrzeń pawilonu wykorzystują m.in. wielkie nietoperze - rudawki Lyle'a.

Między nami a szympansami jest zadziwiająco bliskie pokrewieństwo. Choć nasz ostatni wspólny przodek żył około 6 milionów lat temu, to nasze geny są zbieżne w 98,4 %. Patrząc na naszych najbliższych krewnych w świecie zwierząt możemy doszukać się licznych podobieństw zarówno w wyglądzie jak i w prezentowanych zachowaniach. Wnętrze pawilonu Małp Człekokształtnych jest opatrzone planszami edukacyjnymi, a zewnętrzny wybieg pozwala na obserwację zachowań świadczących o wysokiej inteligencji tych małp.

Choć pawilon Małpiarni poświęcony jest głównie małpom, to zamieszkują go również polatuchy (całkiem spore, szybujące wiewiórki), niezwykłe kolczatki i oczywiście leniwce – Celina i Apollo. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować, w jaki sposób się poruszają oraz co i jak jedzą. Spośród małp wyróżniają się makaki czubate - aktywne, towarzyskie i... krytycznie zagrożone wyginięciem. Zewnętrzny wybieg wyjców czarnych jest poszerzony o pomost wśród drzew, gdzie latem chętnie odpoczywają, patrząc z góry na zwiedzających.

Pawilon Sahary jest pierwszym pawilonem na trasie zwiedzania zoo. Prezentuje zwierzęta żyjące na terenach półpustynnych i pustynnych. Najciekawszym gatunkiem jest tu bez wątpienia oryks szablorogi. Ta piękna antylopa z powodu polowań dla trofeów myśliwskich nie występuje już w naturze i można ją oglądać jedynie w ogrodach zoologicznych i hodowlach zachowawczych.

Wrocławskie zoo może pochwalić się długoletnią hodowlą tego gatunku. W pawilonie Sahary można zobaczyć również lisa pustynnego, czyli fenka, o którym śmiało można rzec „w małym ciele, wielki duch”. Jest kwintesencją przystosowań organizmu do ekstremalnych, pustynnych warunków środowiskowych. Wtóruje mu dromader. Czyli wielbłąd jednogarbny. Wewnątrz pawilonu mają swoje „domy” liczne gryzonie, ptaki i bezkręgowce, a także najmniejszy ssak świata – ryjówka etruska.

Wybierając się z wizytą do wrocławskiego zoo warto zwrócić szczególną uwagę na pokazowe karmienia. Raz jest to zwykłe podanie posiłku zwierzętom, innym razem towarzyszy karmieniu opowieść opiekunów (komentarz), a jeszcze kiedy indziej trening medyczny. Propozycji bliższego spotkania ze zwierzętami jest aż 25, a wśród nich m.in. żyrafy, słonie, nosorożce, manaty, pelikany, świnie rzeczne, czy rekiny i płaszczki. Jedną z najciekawszych propozycji jest niewątpliwie kąpiel i ważenie kolczatek, gatunku mało znanego i rzadko spotykanego w ogrodach zoologicznych, które można oglądać tylko raz w miesiącu, w drugi wtorek.

Szczegółowy spis pokazowych karmień znajduje się na stronie internetowej zoo.

W Afrykarium zwiedzający poruszać się będą w jednym kierunku, podobnie jak w innych pawilonach.

Bilety indywidualne najlepiej zakupić wcześniej przez Internet lub w automatach przy zoo. Skróci to czas oczekiwania w kolejce do wejścia. Bilety rodzinne dostępne będą w kasach, ale w okienkach preferowana będzie płatność kartą. Vouchery należy przed wizyta w ZOO wymienić w Punkcie Obsługi Klienta na bilety.

Według nowych zasad  odwiedzający będą zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych na terenie zoo i przestrzegania zaleceń np. związanych z zachowaniem bezpiecznych dystansów. Posiadaczom kart rocznych i voucherów zakupionych przed wybuchem pandemii, zoo wydłuży ich termin ważności o 72 dni, czyli o cały okres zamknięcia.

Zapraszamy do Zoo, które czynne będzie w godzinach od 9. 00 do 18.00.

Ważne! Przed zakupem biletów prosimy zapoznać się z REGULAMINEM ZOO.

Zoo Wrocław

Wizyta w Ogrodzie Zoologicznym to obowiązkowy punkt pobytu we Wrocławiu. W ciągu kilku godzin mamy szansę poznać na własne oczy rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów.

Założony w 1865 r. ogród zoologiczny pierwotnie zajmował kilkanaście hektarów. Dopiero w latach 50. XX wieku rozrósł się ponaddwukrotnie. Dzisiaj zajmuje 33 hektary.

Przez kilkadziesiąt lat wrocławskim zoo zarządzali Hanna i Antoni Gucwińscy, którzy o obyczajach mieszkańców ogrodu opowiadali w popularnym programie „Z kamerą wśród zwierząt”.

Od 2007 r. szefem ogrodu jest Radosław Ratajszczak, który zainicjował wiele pozytywnych zmian. Dzisiaj Zoo Wrocław to nie tylko miejsce spotkania z egzotycznymi zwierzętami. Zoo jest zaangażowane w ratowanie i ochronę wielu zagrożonych gatunków.

W ciągu kilku lat powstały nowe wybiegi, m.in. dla niedźwiedzi brunatnych, gibonów, pand małych, nosorożców. Przybyło także nowych lokatorów, w tym zwierząt wyjątkowo rzadkich, jak okapi, czy manaty. Dzisiaj w Zoo żyje około 14 tys. zwierząt reprezentujących 1100 gatunków.

Wrocław Zoo – Afrykarium

Największą atrakcją jest Afrykarium – unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd - od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle oraz zjawiskowe manaty.

Zoo Wrocław atrakcje dla dzieci

 • pokazy karmienia wybranych gatunków
 • przejażdżki na kucykach (dla dzieci od 3 do 10 roku życia)
 • Park linowy i plac zabaw
 • możliwość nakarmienia i pogłaskania zwierząt gospodarskich w Dziecińcu Zwierzęcym (pokarm można kupić w automatach przy wybiegach).
 • Multimedialny Pawilon „Klimat, Zwierzęta, Ludzie”

Plan karmień pokazowych w Zoo Wrocław

 • 09:15 - żyrafy siatkowane (przy ładnej pogodzie)
 • 09:50  - niedźwiedzie brunatne – tylko PON, PT
 • 10:00 - pawiany (wybieg pawianów przy ładnej pogodzie)
 • 11:00 - nosorożce indyjskie (pawilon Terai)
 • 11:00 - hipopotamy nilowe (Afrykarium)
 • 12:00 i 15.00 - kotiki (wybieg zewnętrzny Afrykarium)
 • 12:00 - likaony - tylko WT
 • 12:00 - manaty (Afrykarium)
 • 12:00 - żółwie pustynne (Afrykarium)
 • 12:30 – opiekun opowiada: słonie indyjskie (wybieg i tylko przy ładnej pogodzie) – bez karmienia pokazowego
 • 13:00 - foki pospolite
 • 13:00 - jeżozwierze
 • 13:00 - kolczatki (Małpiarnia) – kąpiele i ważenie tylko ŚR
 • 13:00 - warany z Komodo (Terrarium) - tylko PN, ŚR, PT
 • 13:30 - rekiny (Afrykarium „duża szyba”) – tylko PON, ŚR, PT
 • 13:30 - niedźwiedzie himalajskie - tylko PN i CZW
 • 14:00 - pingwiny przylądkowe/ tońce (wybieg zewnętrzny Afrykarium)
 • 14:00 - renifery (wybieg)
 • 15:00 - piranie lub płaszczki (Akwarium) – tylko w weekendy i święta

Zoo Wrocław zastrzega sobie prawo do zmiany godzin pokazowych karmień lub ich odwołania.

Planując grupową wycieczkę warto zapoznać się z ofertą edukacyjną. Zajęcia i warsztaty realizowane są od poniedziałku do piątku i przeznaczone są dla uczestników od 5 do 101 lat.

Dojazd komunikacją miejską do Zoo

Do Zoo dojeżdżają tramwaje linii: 1, 2, 4, 10 (kierunek na Biskupin) oraz autobusy 145 i 146 (kierunek na Sępolno).

W pobliżu Ogrodu Zoologicznego znajdują się także inne atrakcje: Pergola z Fontanną Multimedialną, Park Szczytnicki oraz Pawilon Czterech Kopuł.

Ciekawostki i ogrodowe aktualności znajdują się na facebookowym profilu zoo.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc