Żywy Pomnik pt. Arena

Jego autorem jest Jerzy Bereś. To to odwrócone do góry korzeniami drzewo, wkopane na środku okrągłego placu.

 Połowa placu, gdzie znajduje się pomnik, jest pokryta asfaltem. Na drugiej, porośniętej trawą, rośnie sześć młodych drzewek. Całość otoczona jest kręgiem ławeczek parkowych, z jedną umieszczoną centralnie.

Coroczne malowanie korzeni na zielono jest istotnym elementem zamysłu autora. Nie jest to tylko powitanie wiosny – wyrwany i odwrócony pień niesie aluzje do historii Wrocławia i kontrastuje z prężnie rosnącymi drzewkami – zapowiedzią nowego życia miasta nad Odrą.

Projekt całego założenia „Żywego pomnika pt. Arena” powstał podczas Sympozjum Plastycznego Wrocław '70. Nie został jednak wtedy zrealizowany, mimo obietnic władz.

W 1972 roku rzeźbę w okrojonej wersji ustawili studenci z okazji odbywającego się w mieście V Festiwalu Kultury Studentów Polski Ludowej. Niestety niedługo potem drzewka oraz ławeczki zostały zniszczone przez wandali, a w 1983 roku usunięto również pień, by zrobić miejsce dla tymczasowego lądowiska dla papieskiego helikoptera. Odwiedzający miasto Jan Paweł II wylądował jednak gdzie indziej.

Po 10 latach Wojciech Stefanik oraz Zbigniew Makarewicz doprowadzili do powrotu odwróconego do góry korzeniami pnia na jego miejsce – jednak wciąż w okrojonej wersji.

W całości projekt został zrealizowany dopiero w 2010 roku, z okazji 40. rocznicy Sympozjum Plastycznego Wrocław '70. Stworzono kolisty plac, zasadzono drzewka i ustawiono ławeczki.

Galeria

Więcej miejsc