Zdjęcie wydarzenia Angelika Markul. Formuła czasu

Angelika Markul. Formuła czasu

Najnowszy projekt Angeliki Markul, polsko-francuskiej artystki o międzynarodowej sławie, już w lipcu będzie można zobaczyć we wrocławskim OP ENHEIM.

Najnowszy projekt Angeliki Markul, polsko-francuskiej artystki o międzynarodowej sławie, już w lipcu będzie można zobaczyć we wrocławskim OP ENHEIM.

Wystawa ta posłuży za punkt wyjścia do rozmowy na temat czasu i kruchości ludzkiego istnienia, ale też ekologii i troski o środowisko naturalne w epoce antropocenu. Angelika Markul to pierwsza artystka polskiego pochodzenia, której prace zostały wystawione indywidualnie w centrum sztuki współczesnej Palais de Tokyo. Przy realizacji projektów współpracuje z naukowcami i ekspertami z różnych dziedzin. Podróżuje do miejsc na całej Ziemi, by rekonstruować siły natury. Teraz zaprezentuje swoją pierwszą indywidualną wystawę we Wrocławiu.

Można mieć wrażenie, że otwiera się przed nami otchłań czasu, z której wyłaniają się zagadkowe ślady, przerażające relikty albo poruszające obrazy. Obok tropów dinozaurów sprzed 147 milionów lat, pojawiają się szczątki zwierzęcia wymarłego około 11.000 lat temu czy powidoki fotografii sprzed niemal stu lat – pisze Jarosław Lubiak, kurator wystawy – Razem tworzą one konstelację, która ma konsystencję snu. Mitologia splata się z archeologią, etnografia z paleontologią, z historia z fantazją tworząc bardzo szczególne doświadczenie czasu. Projekt był realizowany we współpracy z University of Queensland w Brismanne, a także wraz z lokalnym paleontologiem Steve'em Salisbury'm i prawnikiem plemienia Aborygenów Goolarabooloo Richardem Hunterem, podczas blisko miesięcznego wyjazdu badawczego do Australii.

Przedsięwzięcie artystki odzwierciedla podróż między światem rzeczywistym a fikcyjnym, łącząc ze sobą elementy nauki oraz fantastyki. Dzięki różnorodności prac wykonanych przez Markul, będziemy mieć możliwość poznania otaczającego nas świata.

Wystawa w OP ENHEIM przy pl. Solnym 4 we Wrocławiu, będzie rodzajem wędrówki po labiryncie doświadczeń, który wypełniony został poetyckimi artefaktami.

Punktem wyjścia staną się tropy prehistorii i dawnych wierzeń, w tym również pozostałości życia dinozaurów z australijskiego Broome, położonego na Wybrzeżu Kimberley. W ramach wystawy będzie można zobaczyć najnowsze prace artystki, w tym m.in. Mylodon de terre czy film Marella. Ekspozycji towarzyszyć będą otwarte wydarzenia dla publiczności, w tym cykle oprowadzań, panele dyskusyjne, wykłady, a także seria wydarzeń dla dzieci, młodzieży i rodzin OPopatrz, popatrz!, stworzona przez edukatorkę i autorkę działań dla młodszej części widowni, Magdalenę Kreis, które poszerzają kontekst wystawy. Treść wystawy uzupełni także katalog projektowany przez Honzę Zamojskiego. Pełny harmonogram zostanie opublikowany na stronie internetowej oraz na kanałach społecznościowych OP ENHEIM.

Formułę czasu, czyli wystawę kuratorowaną przez dr Jarosława Lubiaka, będziemy mogli oglądać we wrocławskim OP ENHEIM do 26 września.

Szczegóły wydarzenia:
openheim.org

Galeria

Powiązane wydarzenia