Zdjęcie wydarzenia Dzień Sąsiada 2022. Spacerem po Świdnickiej

Dzień Sąsiada 2022. Spacerem po Świdnickiej

Jak wygląda Opera Wrocławska od kuchni? W której galerii sztuki mieści się miejskie sanatorium? I kto najczęściej jadał w Barbarze.

Jak wygląda Opera Wrocławska od kuchni? W której galerii sztuki mieści się miejskie sanatorium? I kto najczęściej jadał w Barbarze, kiedyś kultowej restauracji szybkiej obsługi? 28 maja w ramach obchodów Dnia Sąsiada Wrocławski Instytut Kultury zaprasza na spacer odkrywający tajemnice ulicy Świdnickiej! Udział jest bezpłatny, wydarzenie tłumaczone będzie na język ukraiński.

Dzień Sąsiada to europejskie święto lokalnych społeczności, który we Wrocławiu celebrowany jest od kilku lat. W tym roku obchody zaplanowano w samym centrum miasta. Wrocławski Instytut Kultury zaprasza do zapoznania się z wyjątkowymi sąsiadami swojej głównej siedziby – Barbary! 28 maja uczestnicy wędrówki zapukają do ośmiu instytucji kultury i organizacji społecznych znajdujących się właśnie przy ulicy Świdnickiej. Nie po szklankę cukru, a po garść ciekawostek na temat tych miejsc, którymi chętnie podzielą się ich gospodarze i gospodynie.

Wycieczka będzie niepowtarzalną okazją na poznanie kulturalno-społecznego otoczenia Barbary od podszewki. Spacerowicze poznają sekret, który skrywa tajemniczy obraz wiszący w sali koncertowej Klubu Muzyki i Literatury, zajrzą za kulisy Opery Wrocławskiej, odwiedzą aktorów Teatru Arka i wezmą łyk uzdrowiskowej wody w BWA Dizajn. Wstąpią oczywiście też do Barbary i posłuchają o historii dawnego, kultowego baru szybkiej obsługi. Sąsiedzka wędrówka będzie również okazją, by odwiedzić centrum międzykulturowych spotkań, czyli znajdujące się w pod ulicą Świdnicką Przejście Dialogu oraz by dowiedzieć się, które legendarne lody produkowano kiedyś w miejscu obecnej Fundacji Odkrycie.

Jak dobrze mieć sąsiada!

Organizowany w ramach Dnia Sąsiada spacer jest bezpłatny, a zapisy na dwie grupy ruszają w piątek (20 maja) o godzinie 12.00. Link do formularza. W sobotę 28 maja pierwsza grupa wystartuje z okolic Placu Kościuszki o godzinie 11.00, a druga, z symultanicznym tłumaczeniem na język ukraiński, o 12.00. Oba spacery potrwają około 2 godzin i zakończą się w okolicy Rynku.

Trasa na Dzień Sąsiada powstała przy współpracy Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Innego Centrum - zespołu Fundacji Dom Pokoju, który zna ulicę Świdnicką jak własną kieszeń. Partnerami wydarzenia są: BWA Szkło i Ceramika, BWA Dizajn, Klub Muzyki i Literatury, Fundacja Odkrycie, Opera Wrocławska, Teatr Arka oraz Przejście Dialogu. 

Powrót na spacerowy szlak

Spacer z okazji obchodów Dnia Sąsiada to właściwie preludium do cyklu Sąsiedzkich Spacerów, który rusza na początku czerwca. W tym roku wędrówki podzielone zostały na trzy kategorie: szlakiem architektury, lokalnego handlu i miejskich legend. Tym kluczem uczestnicy od czerwca do października wyruszą odkrywać zakamarki czterech wrocławskich osiedli: Kozanowa, Hub, Kleczkowa i Gajowic. W spacerach będą towarzyszyć im przewodnicy oraz mieszkańcy każdego z obszarów. Pierwsza wędrówka, architektonicznym szlakiem Hub, odbędzie się już 4 czerwca! Więcej szczegółowych informacji na temat Sąsiedzkich Spacerów wkrótce.

Galeria

Powiązane wydarzenia