Forum Musicum

Forum Musicum jest festiwalem poświęconym muzyce dawnej granej na historycznych instrumentach i z zastosowaniem historycznych praktyk wykonawczych. Organizowany jest w sierpniu.

Program festiwalu to przede wszystkim muzyka z okresu od 1600 do 1800 roku, ale także kompozycje powstałe jeszcze dawniej. Utwory napisane przed wiekami są obiektem badań muzykologicznych i artystycznych poszukiwań, których efekty prezentowane są w trakcie Forum Musicum. W tym roku mottem jest hasło „Al femminile” (Na kobiecy sposób), a większość utworów wykonywanych podczas tegorocznej edycji skomponowała w minionych wiekach kobiety kompozytorki.

Muzyka w dawnych wiekach była zdecydowanie domeną mężczyzn. Pomijając bardzo rzadkie postacie kobiet tak wysoko postawionych jak Hildegarda z Bingen, w zasadzie jedynie stan zakonny umożliwiał kobietom uprawianie sztuki muzycznej w szerszym nieco zakresie niż tylko dla rozrywki. Dopiero w pod koniec XVI wieku spotykamy się z kobietami uprawiającymi zawodowo sztukę śpiewu, jednak niezwykle rzadko były wśród nich kompozytorki. Jeszcze w wiekach  XVII i XVIII kobieta mogła być kompozytorką jedynie dzięki szczególnym okolicznościom, wszak w owym czasie być kompozytorem nie wystarczało po prostu pisać muzykę. Trzeba było mieć określoną pozycję na dworze lub w kościele i przede wszystkim publikować. W świecie zdominowanym całkowicie przez mężczyzn niektórym kobietom się to udało.  

W kierowanym przez Tomasza Dobrzańskiego sierpniowym festiwalu wystąpią m.in. zespół muzyki dawnej Ensemble Peregrina ze Szwajcarii, czy rodzimy wrocławski Ars Cantus.

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia