FREAKids czyli „Freaki Afryki” dzieciom w Klubie Pod Kolumnami

Klub Pod Kolumnami oraz Afrotonika zapraszają najmłodszych wraz z rodzicami na pierwszą odsłonę „FREAKids” – wydarzenia towarzyszącego Festiwalowi „Freaki Afryki”. W programie wiele atrakcji, m.in.: warsztaty gry na bębnach, warsztaty tańca afrykańskiego, taniec z dzieckiem w chuście, spotkania z podróżnikami, slajdowiska, zajęcia rytmiczno- ruchowe i wiele innych. Mottem przewodnim „FREAKids” jest „Wassa Wassa Wassa! czyli: radość po afrykańsku!". Na spotkanie z kulturą Afryki organizatorzy zapraszają w sobotę 20 maja do wrocławskiego Klubu Pod Kolumnami. 

Program:

10.00-11.30 Bębny dla najmłodszych (pow.6 lat )
Warsztaty rytmiczno-bębniarskie dla dzieci to podróż w świat rytmu i egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Bęben i rytm na nim grany jest znakomitym sposobem do pierwszego kontaktu z muzyką i instrumentami. Poczucie rytmu u dzieci jest wręcz intuicyjne, my stwarzamy jedynie możliwość na twórcze wykorzystanie tej zdolności. Na zajęciach dzieci mają okazję tworzyć muzykę wykorzystując oryginalne instrumenty, poznają historię ich powstania, oraz zaznajamiają się z innymi kulturami.

Koszt: 20 zł (dziecko), 30 zł (rodzic + dziecko)
Prowadzenie: Mariusz Raźny.

12.00-13.30 Taniec powiązany z Afryką czyli taniec z dzieckiem w chuście (0-2 lat)
Taniec z Afryki Zachodniej dla wiążących dzieci w chusty, kobiet w ciąży oraz planujących potomstwo! Warsztaty odbędą się przy muzyce na żywo, a obecny podczas zajęć certyfikowany „ekspert chustowy”– czuwać będzie nad poprawnie zawiązanymi chustami.
Rytmiczny taniec rodzica z dzieckiem w chuście wzmacnia więzi, poczucie bezpieczeństwa, sprzyja rozwojowi maleństwa, relaksuje go i pomaga wyciszyć się. Jest sposobem na przywrócenie mamom sprawności fizycznej po ciąży i porodzie. Wspólny taniec rodziców z dziećmi integruje i uczy współpracy w grupie, a co najważniejsze jest wspaniałą zabawą.

Taniec afrykański wzmaga koordynację ruchową, rozwija świadomość ciała, wyzwala kreatywność, pomaga wyrazić emocje, zaspokaja potrzebę naturalnego „kontaktu z ziemią”– a przez co ugruntowuje i wpływa na poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie !
rytm i ruch istnieją od zarania dziejów, całe ludzkie życie jest z nimi związane. Już w brzuchu matki płód tańczy w rytm bicia jej serca. Wszystkie pierwotne i „prymitywne” społeczności miały potrzebę wyrażania emocji oraz komunikowania się z przodkami i duchami poprzez muzykę i taniec. Afryka jest jednym z ostatnich miejsc, gdzie wciąż jeszcze żywe są tradycja, wierzenia, pradawne ceremonie i ‘festiwale’ przeznaczone na rozmaite okazje. Wszechobecna muzyka i taniec towarzyszą tym wydarzeniom, ale są również obecne podczas codziennego życia. Afrykańskie kobiety nie rozstają się ze swoimi maluchami, nosząc je w chustach- wykonują właściwie wszystkie czynności dnia powszedniego. Aktywnie uczestniczą także podczas rozmaitych ceremonii i rytuałów, w trakcie których śpiewają i tańczą. Ich dzieci bardzo szybko dorastają i rozwijają się, uczą życia, stają samodzielne, a także osłuchując się z dźwiękami bębnów – niezwykle muzykalne i uzdolnione ruchowo.

Koszt:
45 zł (do 15 maja)
50 zł (po 15 maja)
Prowadzenie: Aneta Szlacheta, Mariusz Raźny, Dariusz Dżugan, Ewa Lawińska.

14.00- 14.30 Wassa wassa wassa czyli: radość po afrykańsku (3-5 lat)
Instruktorzy opowiadają dzieciom o kulturze, przyrodzie, muzyce i tańcu z Afryki Zachodniej. Zapraszają do obejrzenia zdjęć i filmików z podróży po Czarnym Lądzie, do wysłuchania tradycyjnych rytmów, opowiadają o instrumentach na których gra się w Afryce (m.in bębny djembe, dun duny, krin, balafon, djabara ), uczą prostych kroków tanecznych oraz podstawowych zwrotów w języku Malinke (Gwinea), np. tytułowe „wassa wassa” oznacza"radość, radość". Dzieci mają szansę obejrzeć instrumenty z bliska i okazję by na nich zagrać.
koszt: 15 zł
Prowadzenie: Aneta Szlacheta, Dariusz Dżugan.

14.45-15.45 Wassa wassa wassa czyli: radość po afrykańsku (pow. 6 lat)
Spotkanie z podróżniczką i tancerką Anetą Szlachetą oraz muzykiem Dariuszem Dżuganem, podczas którego zapraszamy na slajdowisko z podróży po Afryce Zachodniej oraz warsztaty rytmiczno-ruchowe z elementami tradycyjnego tańca afrykańskiego. W części teoretycznej podczas prezentacji zdjęć i filmików odpowiemy sobie na pytania: dlaczego i kiedy w Afryce się tańczy? czy każdy może tańczyć? Jakie rytmy gra się w Afryce? Nauczymy się kilku słów w języku Malinke oraz poznamy tradycyjne instrumenty z Czarnego Lądu.
W części praktycznej przekonamy się czy rytm mieszka w każdym z nas oraz zatańczymy wspólnie taniec afrykański w rytm bębnów na żywo!
koszt: 15 zł.
Prowadzenie: Aneta Szlacheta, Dariusz Dżugan

Liczba miejsc ograniczona. obowiązują wcześniejsze zapisy

Dodatkowe informacje i zapisy: lub tel. (71) 3229538.

Szczegóły wydarzenia:
kolumny.art.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia