„Goła Baba” – Monokomedia Joanny Szczepkowskiej

Po raz kolejny mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe i niezapomniane chwile z aktorami polskiego kina.

Po raz kolejny mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowe i niezapomniane chwile z aktorami polskiego kina. W tym roku w ramach Festiwalu Aktorstwa Filmowego do Siechnic zawitają: Robert Gonera, Piotr Machalica, Joanna Szczepkowska i Zbigniew Zamachowski.

Spotkania i spektakle odbywać się będą w Hali sportowej w Siechnicach, ul. Ks.Anny z Przemyślidów 6. Bilety do nabycia w Centrum Kultury oraz online. „Goła Baba” – Monodram a raczej „monokomedia” napisana przez Joannę Szczepkowską grana jest od 1997 roku na scenach całej Polski, i w wielu innych krajach.

Aktorka gra dwie zupełnie różne kobiety rywalizujące ze sobą jako artystki. Każda z nich rozumie swój zawód inaczej – jedna , idealistka, uprawia sztukę „nieskażoną”, czyli koncert gry na ciszy, wymagający specjalnego stanu ducha publiczności, druga to uosobienie szmiry i bezczelności a jej „sztuka” toprymitywne dowcipy i beznadziejny, pośpieszny streaptease. Obie nawiązują kontakt z publicznością, która nie może pozostać bierna. Spektakl dzieje się tu i teraz, publiczność jest istotnym bohaterem, przez co każde przedstawienie nabiera innego wymiaru. Niespodziewana pointa sztuki stawia widza przed pytaniem czy to z czego się zaśmiewał nie jest też ludzkim dramatem.

Cytaty z książki „Goła Baba” Joanny Szczepkowskiej: Aktorka grająca Kobietę z Parasolką nie powinna zrażać się narastającym zniecierpliwieniem widowni. I tym ,ze pogłębia się podział widzów: jedni dostrzegają w tym co słyszą coś zabawnego inni uważają to za skandaliczny bełkot. Ani tym, ze po kilkunastu minutach ktoś wstanie i wyjdzie trzasnąwszy drzwiami.

Każde takie zachowanie powinno zostać przez Kobietę z Parasolką przyjęte z pokorą. Aktorka grająca Kobietę z Parasolką nie powinna ukrywać strachu przed publicznością. To nic nie da. Są za blisko. Goła Baba powinna reagować na każdy przejaw życia widowni. W wypadku dźwięku czyjejś komórki należy zachęcać widza do rozmowy.

Aktorka może uciekać się do wszelkich środków dostępnych w najgorszych chałturach. Nie należy jednak przekraczać linii sceny. Goła Baba jest otyłą kobietą, zwyczajną, taką jakie widzi się na przystankach tramwajowych.

Prostacka ale szczera, odważna i radosna. Mówi szybko jakby się spieszyła na następny występ, głośno nawet wrzaskliwie ale serdecznie. Śmieje się często i zaraźliwie.

Szczegóły wydarzenia:
kultura-siechnice.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia