Haftujemy!: „Chwosty, filuty, pompony”

Pierwsze majowe spotkanie z Olgą Budzan będzie próbą zachęcenia Was, drogie_dzy hafciarki i hafciarze, do zabawy z wyjątkowymi ozdobami.

Zespół Barbary zaprasza na premierę piątego odcinka w tym sezonie w ramach cyklu Haftujemy! Igła i nitka to przybory niezbędne do szycia, które mogą być używane do wielu różnych technik – nie tylko do tradycyjnego haftowania. Domyślacie się już jakie metody i elementy będziemy prezentować, by nasze hafciarskie prace były jeszcze ciekawsze: trójwymiarowe i przestrzenne?

Chwosty, filuty i pompony Pierwsze majowe spotkanie z Olgą Budzan będzie próbą zachęcenia Was, drogie_dzy hafciarki i hafciarze, do zabawy z wyjątkowymi ozdobami. Mięciutkie, puszyste, okrągłe pompony, ozdobne frędzle zwane „dzyndzelkami” oraz kolorowe filuty to „must-haft” naszych domowych arcydzieł! Jakie narzędzia pomogą nam w pracy i co z tym wspólnego ma pudełko czekoladek? Dowiecie się już 5. maja o 17:00 podczas kolejnej premiery hafciarskiego wideo instruktażu, która będzie miała miejsce na Facebooku Barbary i Strefy Kultury Wrocław.

„Haftujemy!” jest internetową kontynuacją warsztatowych działań w Barbarze. Prowadzone przez Olgę Budzan lekcje online, jak zawsze, przeznaczone są nie tylko dla profesjonalistów. Ten semestr dedykujemy zagadnieniom technicznym, które pomogą Wam umocnić się w hafciarskim fachu. Bonus.

Pamiętacie zeszłoroczne szablony? Dobre praktyki należy podtrzymywać – dodatkową atrakcją będą wzory motywów hafciarskich, dzięki którym z łatwością wyszyjecie aplikacje z motywem roślin podwodnych i wspomniane miasteczko z gotowych elementów. Kolejny odcinek już 26 maja! Wszystkie nagrania dostępne są na YouTube’ie Strefy Kultury Wrocław.

Lekcję poprowadzi Olga Budzan

Urodzona w 1984 w Szczecinie. Ukończyła etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim oraz projektowanie tkanin na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. Jest autorką ilustracji do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz ilustracji do przewodnika „Dolnoślązacy” wydanego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jej prace były publikowane na łamach „Rity Baum” oraz „Małego Formatu”.

Jest autorką ilustracji do wydawnictw płytowych wrocławskiej fundacji Ważka. Współpracuje również z Pasażer Zine and Records. Pracuje również w Dziale Oświatowym wrocławskiego Muzeum Etnograficznego. Więcej o cyklu Haft łagodzi obyczaje i skołatane nerwy, uczy koncentracji, relaksuje i sprzyja rozmowom. W dodatku jest bardzo demokratyczną techniką – nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani drogich materiałów.

Na chwilę zapomniany, dziś powraca w coraz ciekawszych, odświeżonych wersjach. Nasze zajęcia są dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego. W tym semestrze skupimy się na tym, na co nigdy nie było dość czasu. Zgłębimy bardziej złożone techniki haftu z nadzieją, że gdy spotkamy się znów w Barbarze każdy i każda z Was będzie już umiała zrobić porządny supełek francuski, a ściegi gałązkowe będziecie robić z zamkniętymi oczyma! 

Szczegóły wydarzenia:
strefakultury.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia