Zdjęcie wydarzenia Inspiracje-Interpretacje: Ewa Demarczyk

Inspiracje-Interpretacje: Ewa Demarczyk

Sercem Inspiracji-Interpretacji jest konkurs dla młodych wokalistów na interpretację piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk.

Bohaterką VI Inspiracji-Interpretacji w Światowidzie jest Ewa Demarczyk. W prologu do konkursu na interpretację piosenek z repertuaru artystki spotkamy się z współpracującymi z nią kompozytorami  - Zygmuntem Koniecznym i Andrzejem Zaryckim. 

Ewa Demarczyk
To słowo wprawione w ruch muzyką było jej artystycznym wehikułem. Związana z krakowską Piwnicy pod Baranami śpiewała teksty poetyckie najwyższej próby: Tuwima, Białoszewskiego, Leśmiana, Baczyńskiego, Dymnego, Mandelsztama. Występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie, ale nie chciała wykonywać piosenek w innym języku poza polskim, uważała, że poezja obroni się sama. Sceniczne kreacje współtworzyła za pomocą ascetycznej oszczędności gestu, czerni strojów, spojrzenia przeszywającego przestrzeń, ale najmniejsze kiwnięcia, drgnięcia, grymasy twarzy, potrafiły zadziałać na publiczność mocniej niż współczesne barwne show estradowych gwiazd.

Herbatka w oparach nostalgii...
Piosenki dla Ewy Demarczyk pisali znakomici kompozytorzy, jak Zygmunt Konieczny, czy Andrzej Zarycki. Podczas festiwalowego prologu pełnego wspomnień o artystce ich obu będziemy gościć na scenie. Wokalistka bardzo chroniła swoją prywatność, z publicznością nawiązywała kontakt jedynie głosem muzyki i poezji. Jak została zapamiętana przez tych, którzy tak blisko z nią współpracowali? Spotkanie poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca radiowe programy poświęcone piosence literackiej.

Konkurs 
Sercem Inspiracji-Interpretacji jest konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk, który wypełni drugą część wieczoru. Wśród wybranych przez uczestników tytułów znalazły się m.in. ”Taki pejzaż”,  "Grande Valse Brillante", „Karuzela z Madonnami”, „Tomaszów”, "Groszki i Róże", "Rebeka", "Wykład o krążeniu materii", "Wiersze wojenne". W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów: Teresę Drozdę, Mariusza Kiljana, Zygmunta Koniecznego. Pula nagród to statuetka VI Inspiracji-Interpretacji, suma 9 tys. zł. oraz kolejne 5 tys. na realizację recitalu dla autora/ki najciekawszej interpretacji.

Wystąpią: Kuba Anusiewicz, Klara Aleksandra Baron, Barbara Białkowska, Aleksandra Cząstka, Anna Kamińska, Magdalena Pasik, Miriam Szlempo, Katarzyna Wołoszyn, Klaudia Wójcik.

Wystawa
Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda. Tworzoną na żywo wystawę będziemy mieli okazję oglądać podczas całego wydarzenia.

 

Szczegóły wydarzenia:
swiatowid.net.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia