„Kain” – teatr więzienny w Instytucie Grotowskiego

Spektakl „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego, współzałożyciela i lidera Fundacji Jubilo, artysty pracującego z grupami marginalizowanymi społecznie.

Spektakl „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego, współzałożyciela i lidera Fundacji Jubilo, artysty pracującego z grupami marginalizowanymi społecznie, prezentowany będzie w Instytucie Grotowskiego 24 i 25 kwietnia 2019 roku. W przedstawieniu występują mężczyźni osadzeni w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu. Prezentacje stanowią kolejny etap działań Fundacji w ramach projektu „Odkluczanie”.

Postać Kaina, odarta ze wszystkich biblijnych odniesień, skłoniła twórców do szerszej refleksji nad kondycją ludzką i stygmatyzacją Innego. „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego to wydarzenie teatralne, które pomaga zarówno aktorom, jak i widzom wchodzić w relacje z drugim człowiekiem, a także rozwijać artystyczną wrażliwość osadzonych, wychodzących na scenę ze swoimi problemami – teatr to niekiedy jedyne miejsce, gdzie mogą się nimi dzielić.

Na scenie grają: Dawid, Dominik, Janek, Marcin, Muniek, Mateusz i Paweł. „Większość więziennych grup teatralnych, tworząc spektakl, bazuje na wizji reżysera i na ustalonym scenariuszu. Aktor-więzień ma wtedy tylko odegrać przypisaną rolę. Jubilo natomiast wychodzi z założenia, że należy odwoływać się do osobowości wykonawców. Działalność teatralna stwarza osadzonym możliwość bycia sobą” (Joanna Nyga, „Teatr”). Działania Fundacji Jubilo są jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Europie tworzących i na szeroką skalę promujących teatr w więzieniu.

Pierwszym spektaklem w ramach projektu „Odkluczanie” było „Odzwierciedlenie” nagrodzone w 2017 roku na IV Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu oraz na XXVI Ogólnopolskim i XIV Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie. Spektakl „Kain” współfinansuje Miasto Wrocław. Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami. 

Szczegóły wydarzenia:
grotowski-institute.art.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia