Zdjęcie wydarzenia Kobietostan: Ofelie

Kobietostan: Ofelie

Na scenie w podwórku Impartu 26 maja zobaczymy trzecie wydarzenie z cyklu Kobietostan.

Na scenie w podwórku Impartu 26 maja zobaczymy trzecie wydarzenie z cyklu Kobietostan – spektakl, który zdobył Nagrodę Specjalną Jury SzekspirOFF Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku – „Ofelie”!

 

„Ofelia? Utopiła się.”

Posiłkując się Szekspirem oraz współczesnymi interpretacjami losu Ofelii, zwłaszcza rewolucyjną „Ofelią” Lucii Sander – argentyńskiej badaczki szekspirowskich postaci czy „HamletMaszyną” Heinera Müllera, przepisujemy tę znaną wszystkim historię na nowo. Opowiadamy inną wersję wydarzeń, sięgamy pod powierzchnię, podkręcamy dźwięk. Poszukujemy nowej heroiny – Ofelii silnej, Ofelii, która „wcale nie musi tonąć”, a nawet jeśli – to wpierw ma nam sporo do powiedzenia. W spektaklu występują współczesne Ofelie – matki, żony, córki, sąsiadki, studentki, pracowniczki, młodsze, starsze – każda inna, każda z własną historią – by zabrać Was w podróż poprzez kobiecą siłę w wielu odsłonach. Czas na zbiorowy bunt Ofelii.

Pomysł na realizację spektaklu zwyciężył w konkursie na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF 2020 Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, gdzie 1 sierpnia 2021 roku odbyła się jego premiera. Spektakl zrealizowało Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław i Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz dofinansowaniu przyznanemu w ramach konkursu na wsparcie projektów artystycznych SzekspirOFF 2020, przy wsparciu Funduszu Feministycznego.

Spektakl powstał podczas rezydencji w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego oraz w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w latach 2020/21. Realizacja spektaklu była kontynuacją projektu pn. KOBIETOSTAN/OFELIE prowadzonego przez Agnieszkę Bresler i Annę Skubik jesienią 2019 roku w siedzibie wrocławskiego Centrum Praw Kobiet.

Szczegóły wydarzenia:
strefakultury.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia