Zdjęcie wydarzenia Kolejowe zakamarki Wrocławia

Kolejowe zakamarki Wrocławia

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na pociągi retro z przewodnikiem po wrocławskim węźle kolejowym.

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na pociągi retro z przewodnikiem po wrocławskim węźle kolejowym. Przejazdy kierowane są nie tylko do miłośników kolei, ale także każdego kto chce nietypowo i ciekawie spędzić czas lub zobaczyć miasto z innej, rzadko doświadczanej perspektywy – poznając jego historię a zwłaszcza tę związaną z mijanymi miejscami w odniesieniu do kolei, przemysłu, architektury i terenów przyrodniczych. Jedną z głównych atrakcji podróży składem historycznym jest przejazd nie tylko po odcinkach dostępnych dla rozkładowych pociągów pasażerskich, ale również podróż torami, po których na co dzień jeżdżą wyłącznie pociągi towarowe.

Podczas postojów na stacjach, zmian kierunku jazdy, można wyjść na peron, obejrzeć dworzec, obserwować lokomotywę wykonującą manewry oraz odłączanie, podpinanie jej do składu jak i posłuchać opowieści klubowego przewodnika. Istnieje również okazja, aby zajrzeć do kabiny maszynisty i przyjrzeć się pulpitowi sterowniczemu. Wybierając się z nami na wycieczkę wspierasz ratowanie zabytków kolejnictwa – zyski ze sprzedaży biletów oraz klubowych gadżetów i pamiątek przeznaczane są na remonty lub prace bieżące przy naszym zabytkowym taborze. Z nami nie będziecie się nudzić !

Pociągi poprowadzi lokomotywa spalinowa SM30 z lat 50 lub 60., z wagonami osobowymi serii Bi z 1929r. Skład nie jest ogrzewany, co należy wziąć pod uwagę w doborze ubrań w przypadku niższych temperatur.W pociągu funkcjonuje bar serwujący kawę z ekspresu, herbatę i zimne napoje. Można w nim także kupić klubowe gadżety. Cały zysk ze sprzedaży w barze przeznaczamy na cele statutowe klubu.

Poniższe rozkłady jazdy mają charakter orientacyjny. Ostateczny rozkład jazdy zostanie opublikowany (aktualizacja tych samych tabeli) najpóźniej 10 dni przed dniem przejazdów.

W dniu 30 września 2023 mamy do zaoferowania 4 przejazdy:

  1. Pociąg “Zakamarki zachodnie”

Uwaga! Wszystkie miejsca na ten pociąg są aktualnie zarezerwowane. Miejsca będą dostępne w przypadku braku opłat za dokonane już rezerwacje. Zapraszamy do rezerwacji miejsc na pozostałe pociągi.

Wyruszamy ze stacji Wrocław Główny, kierujemy się estakadą w kierunku Mikołajowa, ale  po minięciu wiaduktu nad torami do dworca Świebodzkiego, zjeżdżamy w dół łącznicą towarową. Następnie przecinamy ulicę Fabryczną i Robotniczą, przejedziemy pod nowym wiaduktem tramwajowym (kierunek Nowy Dwór). Po kilkuset metrach wjeżdżamy na stację towarową Wrocław Gądów, a kawałek dalej wracamy na tory, po których jeżdżą na co dzień pociągi pasażerskie. Dojeżdżamy do stacji Wrocław Leśnica, na której lokomotywa wykona manewry i zmianę kierunku jazdy pociągu. Na stacji można podziwiać wyremontowane zabytkowe wiaty peronowe oraz budynek dworca. Trasa powrotna dla odmiany prowadzi przez Wrocław Muchobór, za którym wjedziemy na łącznicę umożliwiającą niegdyś bezpośredni wjazd na dworzec Świebodzki z tego kierunku. Następnie jadąc wzdłuż ulicy Manganowej, odbijamy w prawo od torów prowadzących na Świebodzki i nad ulicą Grabiszyńską “domykamy” pętlę. Po ponownym przejeździe zabytkową estakadą miejską dojedziemy na stację Wrocław Główny.

Z względu na krótszy czas trwania i porę dnia, polecamy ten kurs jako najlepszy wybór dla rodzin z małymi dziećmi.

ZAKAMARKI ZACHODNIE
30 WRZEŚNIA 2023
Przyjazd  Odjazd 
Wrocław Główny >>> 10:15
Wrocław Leśnica 10:36 <<<
Wrocław Leśnica >>> 11:01
Wrocław Główny 11:20 <<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 29 PLN / Bilet normalny 39 PLN

Rezerwuj bilety

Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.


  1. Pociąg “Zakamarki Towarowej Obwodnicy Wrocławia”

Wyruszamy z Wrocławia Głównego w kierunku zachodnim, przejeżdżamy zabytkową estakadą w kierunku Mikołajowa, a następnie odbijamy w prawo od torów prowadzących do Poznania, przejeżdżamy przez nowy przystanek Szczepin i po minięciu historycznej zabudowy i doków portu miejskiego, dojeżdżamy do stacji Wrocław Nadodrze. Tam po zmianie “czoła” wracamy na Mikołajów, a zaraz po jego minięciu, nad ulicą Robotniczą wjeżdżamy na towarową obwodnicę Wrocławia. Jadąc nią mijamy  ulicę Grabiszyńską dolnym wiaduktem, następnie Wzgórze Gajowickie, ulicę Hallera, Górkę Skarbowców i siedzibę Telewizji przy ul. Karkonoskiej. Dalej, mijając Wzgórze Gajowe, zbliżymy się do wiaduktu nad ulicą Buforową. Po kilku minutach pociąg przejedzie przez towarową część Brochowa, mijając “od zaplecza” brochowską lokomotywownię, jeszcze niedawno kojarzącą się z długimi rzędami odstawionych lokomotyw. Stamtąd dojedziemy do stacji Siechnice. Po zmianie kierunku przejedziemy towarową częścią Brochowa i wrócimy na Wrocław Główny.

ZAKAMARKI TOWAROWEJ OBWODNICY WROCŁAWIA
30 WRZEŚNIA 2023
Przyjazd  Odjazd 
Wrocław Główny >>> 12:07
Wrocław Nadodrze 12:18 <<<
Wrocław Nadodrze >>> 12:44
Siechnice 13:26 <<<
Siechnice >>> 13:50
Wrocław Główny 14:12 <<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 38 PLN / Bilet normalny 48 PLN

Rezerwuj bilety

Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.


  1. Pociąg “Zakamarki północno-zachodnie“

Wyruszamy z Wrocławia Głównego w kierunku zachodnim, przejeżdżamy zabytkową estakadą, następnie przez Wrocław Muchobór dojeżdżamy do Kuźnik. Stamtąd po zmianie kierunku udamy się na stację towarową Wrocław Gądów, przejeżdżając pod samochodową estakadą “Gądowianką”. Z Gądowa skręcamy w kierunku północno-wschodnim, koło C.H. Magnolia i wzdłuż ulicy Starogranicznej wjedziemy na tory w kierunku Poznania. Miniemy Popowice, Różankę i dojedziemy do Osobowic, gdzie nastąpi kolejna zmiana kierunku. Następnie pociąg wróci do Wrocławia Głównego najkrótszą trasą czyli przez Różankę, Popowice i Mikołajów a, na koniec przejeżdżając ponownie miejską estakadą kolejową z 1901 roku.

ZAKAMARKI PÓŁNOCNO-ZACHODNIE
30 WRZEŚNIA 2023
Przyjazd  Odjazd 
Wrocław Główny >>> 14:28
Wrocław Kuźniki 14:42 <<<
Wrocław Kuźniki >>> 15:00
Wrocław Osobowice 15:17 <<<
Wrocław Osobowice >>> 15:47
Wrocław Główny 16:00 <<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 35 PLN / Bilet normalny 45 PLN

Rezerwuj bilety

Po wypełnieniu formularza otrzymasz e-maila z informacjami dotyczącymi przelewu. Rezerwacja jest ważna 72 godziny od wypełnienia formularza.


  1. Pociąg “Zakamarki południowe“

Udajemy się pociągiem w kierunku Siechnic, gdzie lokomotywa wykona manewry i zmianę kierunku. Następnie przejedziemy towarową (wschodnią) częścią Brochowa i miniemy “od zaplecza” brochowską lokomotywownię, jeszcze niedawno kojarzącą się z długimi rzędami odstawionych lokomotyw. Następnie pociąg przejedzie  pod wschodnią Kładką Brochowską i wjedziemy na towarową obwodnicę Wrocławia. Jadąc nią miniemy m.in. wzgórze Gajowe, siedzibę Telewizji przy ul. Karkonoskiej czy Górkę Skarbowców. Przy Wzgórzu Gajowickim wjedziemy na kolejną łącznicę towarową, aby wjechać na wiadukt nad ul. Grabiszyńską – najwyższy punkt kolejowy we Wrocławiu. Z łącznicy zjedziemy na tory prowadzące w kierunku Głogowa i dojedziemy do stacji Wrocław Kuźniki. Stamtąd po kolejnej zmianie kierunku wrócimy na Wrocław Główny, przejeżdżając estakadą kolejową z 1901 roku. 

ZAKAMARKI POŁUDNIOWE
30 WRZEŚNIA 2023
Przyjazd  Odjazd 
Wrocław Główny >>> 16:15
Siechnice 16:29 <<<
Siechnice >>> 16:53
Wrocław Kuźniki 17:27 <<<
Wrocław Kuźniki >>> 17:44
Wrocław Główny 17:55 <<<

Cena biletu: Bilet ulgowy 39 PLN / Bilet normalny 49 PLN

Rezerwuj bilety

Szczegóły wydarzenia:
kskwroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia