Zdjęcie wydarzenia Letnie spacery organizowane przez Fundację Dom Pokoju

Letnie spacery organizowane przez Fundację Dom Pokoju

Fundacja Dom Pokoju zaprasza na letnie spacery z przewodnikiem.

Fundacja Dom Pokoju zaprasza na letnie spacery z przewodnikiem przez podwórka, zaułki, bramy wrocławskich osiedli.

SPACERY FUNDACJI DOM POKOJU 2024:

CO MÓWI O NAS MIASTO?

Spacer typograficzny po szyldach i napisach Przedmieścia Świdnickiego i KDM

25 maja (sobota)
12:00
oprowadza: Marta Przeciszewska i Radek Łukasiewicz
miejsce zbiórki: wkrótce! 
obowiązują zapisy.

Po spacerze zapraszamy na Sąsiedzki piknik na KDMie, który rozpoczyna się o 14.00 na placu Kościuszki (podwórko za H13).Dawniej na murach Breslau malowane były informacje na temat świadczonych usług. Dziś gdzieniegdzie można je jeszcze znaleźć. W latach 60-tych wybuchł „boom” na neony, których niewielką część możemy oglądać na ulicy Ruskiej. To tylko kilka przykładów jak zmieniał się wygląd miasta na przestrzeni czasu. Świadczy to również o jego rozwoju, pokazuje kto w nim mieszkał, projektował, ale też co dla jego mieszkańców i mieszkanek było ważne.Podczas spaceru porozmawiamy o neonach i szyldach, które do dziś bawią nasze oczy, a także przyjrzymy się pisanych na murach ślady historii znajdujące się w okolicach placu Kościuszki, ul. Piłsudskiego i ul. Świdnickiej.

GAJOWICE – WOKÓŁ MIESZKANIA

29 czerwca 11:00

oprowadza: Joanna Majczyk

Zapisy.

Gajowice to jedno z tych wrocławskich osiedli, które najbardziej ucierpiały w trakcie drugiej wojny światowej. Z dawnej zabudowy zachowało się niewiele. Po wojnie w miejscu zrujnowanych kamienic wyrosły nowe osiedla mieszkaniowe wraz z pełną infrastrukturą. Nowa zabudowa była niezwykle różnorodna. Obok bloków z wielkiej płyty postawiono kolorowe budynki projektu Wojciecha Jarząbka.

Było to pierwsze w mieście tak duże założenie urbanistyczne i realizacyjne. Zakładano powstanie tu nowej zabudowy mieszkalnej dla około dwudziestu – trzydziestu tysięcy mieszkańców. Jego projekt opracowany został przez zespół architektów Igora Tawryczewskiego. To osiedle-eksperyment, w ramach którego realizowano stosunkowo zróżnicowaną zabudowę pod względem architektonicznym jak i technologii budowlanych. Tu powstały między innymi pierwsze wysokie budynki mieszkalne jedenastokondygnacyjne. Znajdują się tu też słynne już we Wrocławiu budynki takie jak Punktowce przy ul. Grabiszyńskiej czy Żyletkowce przy ul. Lubuskiej.

W trakcie spaceru zastanowimy się co dziś zostało z wielkich planów związanych z tym osiedlem, prześledzimy sobie historię Gajowic odbitą w bardzo różnorodnej architekturze oraz sprawdzimy co dziś najlepiej sprawdza się dla mieszkańców i mieszkanek osiedla.

SZLAKIEM KULTOWEJ GASTRONOMII – POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH

31 sierpnia 11:00

oprowadza: Daga Furmanek i Łukasz Lorenc (Brzuchotwórcy)

Zapisy.

Osiedle Powstańców Śląskich to niewątpliwie bardzo ciekawy pod względem gastronomicznym teren. Spacer po kulinarnej części tego osiedla to sentymentalna podróż przez kultowe i całkiem nowe miejsca na gastronomicznej mapie Wrocławia. Powstańców Śląskich jest osiedlem kontrastów, także pod względem oferty restauracji i kawiarni. 

Znajduje się tu słynna i tradycyjna już plackarnia pod centrum handlowym Arena jak i słynna już w tamtych okolicach wegańska pierogarnia w Pasażu Zielińskiego. Do tego kultowe targowisko Komandor z centralnym Barem Blaszak, gdzie kilkanaście lat temu tłumnie przesiadali studenci Uniwersytetu Ekonomicznego. A to i tak nie wszystko. 

Odwiedzimy rzemieślnicze lodziarnie, nowe i interesujące restauracje, a być może weźmiemy też udział w osiedlowych degustacjach. Celem spaceru jest nie tylko zapoznać mieszkańców Wrocławia z gastronomiczną historią osiedla Powstańców Śląskich, ale także zachęcenie ich do większej eksploracji oferty kulinarnej miasta.

Wszyscy uczestnicy i uczestniczki spacerów otrzymają bezpłatne mapki z archiwalnymi zdjęciami i ciekawostkami przygotowanymi przez przewodników i przewodniczki.

Galeria

Powiązane wydarzenia