Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – otwarte dla zwiedzających

Muzeum mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha.

Muzeum ponownie otwarte dla zwiedzających od 4 lutego.

Muzeum mieści się w głównym budynku uniwersyteckim, barokowym gmachu projektu Krzysztofa Tauscha. Muzeum Uniwersytetu ma profil historyczny, a jego zbiory w przeważającej mierze są poświęcone dziejom uczelni - począwszy od XV wieku do chwili obecnej. Najstarsze mają jeszcze metrykę Akademii Leopoldyńskiej.

W skład Muzeum wchodzą następujące zabytkowe sale:

  • Aula Leopoldyńska – największa i najbardziej reprezentacyjna sala gmachu głównego – to jedyne w Polsce, tak dobrze zachowane świeckie wnętrze barokowe z pełnym wystrojem, na który składa się iluzjonistyczne malarstwo ścienne Krzysztofa Handkego z Ołomuńca oraz dekoracja i wyposażenie rzeźbiarskie autorstwa Franciszka Mangoldta z Moraw i włoskiego mistrza Ignatiusa Provisore.
  • Oratorium Marianum z równie bogatym, jak Aula barokowym wystrojem i wyposażeniem, powstało jako kaplica zakonna w latach 1728-1741. Po sekularyzacji zakonu jezuitów i powołaniu Uniwersytetu w 1811 roku wnętrze przekształcono w koncertową Salę Muzyczną.
  • Wieża Matematyczna z tarasem widokowym na wysokości 42 m. to dawne, urządzone w 1791 roku przez jezuitę, profesora Uniwersytetu L.A. Jungnitza Obserwatorium Astronomiczne z pierwszym przyrządem – wytyczoną na posadzce pomieszczenia Wieży linią południkową. Jest to jedyny tego typu instrument w Polsce.

oraz trzy sale ekspozycyjne:

  • Sala im. Romana Longchampsa
  • Sala im. Stefana Banacha
  • Sala Pod Filarem

Muzeum ma profil historyczny, a jego zbiory w przeważającej mierze są poświęcone szeroko pojętym dziejom uczelni – począwszy od XV wieku do chwili obecnej. Najstarsze zbiory mają jeszcze metrykę Akademii Leopoldyńskiej, większość pochodzi jednak z okresu późniejszego, po 1811 roku.

Oratorium Marianum, Wieżę Matematyczną wraz z tarasem widokowym oraz sale muzealne (Sala im. Romana Longchampsa de Bérier, Sala im. Stefana Banacha oraz Sala pod Filarem) można odwiedzać codziennie oprócz środy w godzinach 10.00-16.00.

Zasady bezpieczeństwa

Organizatorzy proszę o noszenie maseczek na terenie Muzeum, przestrzeganie ograniczenia 15 osób przebywających w sali, proszą też o zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób (1,5-2 m). W gmachu głównym przed wejściem do sal na stolikach znajdują się płyny dezynfekujące.

Szczegóły wydarzenia:
uni.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia