Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego [Noc Muzeów 2025]
Zapraszamy na koncert Orchestra & Electronics, Biennale Sztuki Mediów, interaktywną grę muzyczną, warsztaty tworzenia krótkich utworów i wykład o akustyce NFM.
Zapraszamy do NFM na Noc Muzeów 2025, w ramach której będzie można wysłuchać fragmentu koncertu Orchestra & Electronics w Sali Głównej ORLEN z udziałem NFM Filharmonii Wrocławskiej w ramach 12. festiwalu Musica Electronica Nova, odkryć przestrzenie NFM dzięki Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia, wziąć udział w interaktywnej grze muzycznej i warsztatach tworzenia krótkich utworów, a także uczestnictwa w wykładzie o historii instytucji i akustyce budynku.
Fuzja symfonicznego brzmienia z elektroniką pozwala na uzyskanie jeszcze głębszej palety barw podsyconych często dzięki zastosowaniu niekonwencjonalnych środków, po które śmiało sięgają kompozytorzy muzyki nowej. Podczas koncertu Orchestra & Electronics z udziałem NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego oraz artystów blisko związanych z szeroko pojętą sceną elektroniczną – Daniele’a Ghisiego, Pierre’a Carré i Luki Bagnoliego z IRCAM –zostanie przybliżona zawsze niezmiernie absorbująca słuchaczy twórczość spajającą dwa pozornie obce sobie aspekty.
Uczestnicy Nocy Muzeów 2025 będą mogli wziąć udział w jednej z części tego projektu. Podczas wystawy w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia zaprezentowane zostaną realizacje artystyczne zorientowane na eksperyment medialny, interakcję, badanie impulsów płynących z dzieł oraz relacji sztuki i świadomości. Otworzą one przed zwiedzającymi labirynt interaktywnych sygnałów, a także subiektywne ścieżki i pozwolą odkrywać zaskakujące dźwięki otoczenia.
Nie zabraknie projektów dla dzieci i dorosłych. Interaktywnych instalacja „Czy masz ucho do muzyki?” będzie łączyła w sobie wymiar edukacyjny i rozrywkowy. Uczestnicy po zeskanowaniu kodu QR uzyskają dostęp do platformy online, na której będą mogli rozwiązywać wielopoziomowe zagadki dotyczące materiału dźwiękowego. Każdą z nich wzbogaci opis kontekstowy, przybliżający historię i znaczenie prezentowanego utworu.
Z kolei „Warsztat kompozytora” umożliwi samodzielne tworzenie krótkich utworów przy użyciu panelu sterowania. Wyposażone w klawiaturę MIDI, kontrolery parametrów dźwięku i pad z samplami pomieszczenie stanie się przestrzenią do eksperymentowania z różnymi brzmieniami i strukturami muzycznymi. Uczestnicy będą mogli nie tylko połączyć przygotowane elementy dźwiękowe, ale i dodać własne partie wokalne.
Wieczór upłynie na cyklicznych, piętnastominutowych wykładach audio o NFM i akustyce instytucji. Rozpoczną się one o godz. 22.00 na I balkonie Sali Głównej ORLEN.
Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl