Zdjęcie wydarzenia Otwarcie sezonu wyścigowego na Partynicach

Otwarcie sezonu wyścigowego na Partynicach

Organizatorzy zapraszają na inaugurację sezonu wyścigów konnych na Partynicach. W niedzielę otwarcia odbędzie się 7 gonitw.

7 gonitw w międzynarodowej obsadzie, kilkudziesięciu jeźdźców, wyścigi na dystansach płaskich, płotowych oraz najbardziej widowiskowe,  gonitwy z przeszkodami – tak wygląda sportowy program niedzieli 15 kwietnia, inaugurującej sezon wyścigów konnych na partynickim torze.

W akcji zobaczymy „folbluty” najszybsze wyścigowe konie świata, które pędzą z prędkością 60 km/h.

W programie nie zabraknie atrakcji towarzyszących, takich jak: pokaz woltyżerki (ćwiczenia akrobatyczne na koniu), przejażdżki na kucykach dla najmłodszych, czy występy zespołu Dixie Tigers Band. Wyścigowa niedziela rozpoczyna się o godz. 14:00, wstęp jest bezpłatny.

7 gonitw

4 na dystansach płaskich, 2 płotowych (płoty ustawiane są na trasie toru) oraz 2 przeszkodowych, których trasa biegnie na wewnętrznej części toru. W zależności od wieku koni wyścigi rozgrywane są na różnych dystansach - młodsze biegną na krótszych np. 1600 metrów, zaś bardziej doświadczone rywalizują na trasie liczącej nawet 3800 metrów.

Nie tylko wyścigi

Poza gonitwami organizatorzy przygotowali atrakcje towarzyszące. W przerwach między wyścigami będziemy mogli obejrzeć niezwykle widowiskowy pokaz woltyżerki, czyli ćwiczeń gimnastyczno-akrobatycznych na poruszającym się koniu w wykonaniu Tomasza Ogonowskiego, reprezentanta Polski, uczestnika Mistrzostw Świata i Europy, pięciokrotnego Mistrza Polski w woltyżerce sportowej.

Najmłodsi będą mogli skorzystać z przejażdżek na kucykach z Wyższej Szkółki Jazdy-Partynice.

O oprawę muzyczną otwarcia sezonu zadba zespół Dixie Tigers Band grający nowoorelański jazz z początku XX wieku. W ich repertuarze znajdują się zarówno takie przeboje jak: When the Saints, Hallo Dolly, Summertime czy Moonlight, Serenade, jak i najsłynniejsze polskie melodie: Sexappeal, Ach jak przyjemnie, czy Va bank.

Wyścigowa elegancja, piknikowy klimat

Wizyta na torze wyścigów konnych to świetna okazja do pokazania się w eleganckiej odsłonie. Co prawda dress code nie jest obowiązkowy, ale organizatorzy zachęcają aby przyjść ubranym w stylistyce charakterystycznej dla dni wyścigowych. Panie zachęcamy do założenia sukienek, spódnic, a do tego kapeluszy lub fascynatorów, natomiast panom sugerujemy założenie marynarek oraz koszul, obowiązkowo z krawatem.

Wyścigowa niedziela zazwyczaj trwa około 6 godzin, a na terenie partynickiego kompleksu, o powierzchni 73 hektarów, panuje piknikowa atmosfera. Wyścigi konne we Wrocławiu to doskonały pomysł na ciekawe spędzenie ostatniego dnia weekendu z emocjami sportowymi w tle.

Wyścigowe ciekawostki

Konie

  • Średnia waga konia wyścigowego to 450 kg.
  • Serce konia waży ok 4 kg, bije 40 razy na minutę, a w trakcie biegu nawet do 240 uderzeń na minutę.
  • Konie pełnej krwi angielskiej (tzw. folbluty) osiągają prędkość 60 km/h, rekord wynosi 69,9 km/h.
  • „Foule” to sekwencja kroków w pełnym galopie. W trakcie jednego cyklu koń w galopie pokonuje 4-4,5 metra.
  • Psychika konia wyścigowego charakteryzuje się dużą wrażliwością, dlatego niektóre z nich biegają w „okularach” ograniczających pole widzenia, jest to coś na kształt worka wciąganego na łeb zwierzęcia. Otwory na oczy są częściowo przesłonięte, aby koń widział tylko do przodu.

Jeźdźcy

  • Aby zostać dżokejem, jeździec musi wygrać w karierze minimum 100 gonitw.
  • Waga dżokeja uzależniona jest od rodzaju gonitwy. W gonitwach płaskich od około 48 do 63 kg. W gonitwach skakanych od ok. 60 do 70 kg.
  • W trakcie gonitwy dżokej przyjmuje aerodynamiczną pozycję, zmniejszając opór powietrza, dodatkowo musi poruszać się zgodnie z rytmem konia, nie zaburzając jego rytmiki
  • Żeby ścigać się na koniach wyścigowych, trzeba mieć w sobie odwagę i dozę szaleństwa, dlatego uważa się, że charaktery dżokejów i kierowców bolidów formuły 1 są bardzo podobne.

Galeria

Powiązane wydarzenia