Zdjęcie wydarzenia Polski romantyzm

Polski romantyzm

Koncert kameralny w Narodowym Forum Muzyki będzie znakomitą okazją do poznania utworów dwóch mniej znanych wybitnych romantyków.

Kiedy myślimy o polskich kompozytorach romantycznych, zapewne jako pierwsze pojawiają się w naszych myślach nazwiska Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Henryka Wieniawskiego. Jednak twórców działających w tej epoce było znacznie więcej. Koncert kameralny w Narodowym Forum Muzyki będzie znakomitą okazją do poznania utworów dwóch mniej znanych wybitnych romantyków.

Kompozytor, pianista i pedagog Xaver Scharwenka przyszedł na świat w Szamotułach w 1850 roku. Należał do najwybitniejszych pianistów swoich czasów, a jego wirtuozerią zachwycał się nawet Ferenc Liszt. Chociaż kształcił się w Berlinie, a dużą część życia spędził na podróżach koncertowych po całym świecie (koncertował także w Stanach Zjednoczonych), to pisząc nowe utwory, nie zapominał o polskich korzeniach. Jego pogodny, pełen śpiewnej melodyki Kwartet fortepianowy F-dur to dzieło wczesne, ukończone, kiedy artysta miał dwadzieścia sześć lat. Jest utrzymane w stylistyce romantycznej, której twórca pozostał wierny przez całe życie. Z tego też powodu muzyka Scharwenki krótko po jego śmierci została uznana za staromodną i wypadła z obiegu. Jego przystępna twórczość do łask wykonawców i słuchaczy powraca dopiero obecnie.

Nigdy nie dowiemy się jak potoczyłyby się losy Juliusza Zarębskiego i jaką muzykę by pisał, gdyby dane mu było żyć dłużej niż trzydzieści jeden lat. Twórca ten należał do tego samego pokolenia kompozytorów co Leoš Janáček, Gustav Mahler czy Giacomo Puccini. Zarębski przyszedł na świat w leżącym obecnie na terytorium Ukrainy Żytomierzu. Odebrał znakomitą edukację, kształcił się bowiem w konserwatorium w Wiedniu, gdzie studiował jednocześnie kompozycję i grę na fortepianie. Jego nauczycielem i mentorem był Liszt, który ułatwiał mu publikację nowych dzieł. Zarębski, zarabiający na życie jako koncertujący pianista, większość swoich utworów przeznaczył na ten właśnie instrument. Jego opus magnum był ukończony w ostatnim roku życia wizjonerski czteroczęściowy Kwintet fortepianowy g-moll, dzieło, w którym twórca wyprzedził swoją epokę. Śmiałość języka muzycznego w połączeniu z komunikatywnością i ogromnym ładunkiem emocjonalnym sprawiają, że także i dzisiaj utwór porywa i brzmi świeżo.

Program:
X. Scharwenka Kwartet fortepianowy F-dur op. 37 
J. Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34

Wykonawcy:
Bartosz Bryła, Radosław Pujanek – skrzypce
Michał Micker – altówka
Tomasz Lisiecki – wiolonczela
Krzysztof Sowiński – fortepian

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia