18. edycja Przeglądu Sztuki Survival

Tytuł przeglądu odnosi się do opublikowanego w 1922 roku zapewne najbardziej znanego utworu Thomasa Stearnsa Eliota. Miejsce: Przepompownia ścieków Port.

Tegoroczny Survival odbędzie się we Wrocławiu pod hasłem „Wasteland”. Tytuł tegorocznego Przeglądu – choć sam w sobie znaczący – odnosi się do opublikowanego w 1922 roku zapewne najbardziej znanego utworu Thomasa Stearnsa Eliota. Fundamentalne dzieło modernistycznej poezji, poemat Ziemia jałowa (The Waste Land), to wielogłosowa i wielowarstwowa kompozycja, w której wojenna trauma, cytaty ze światowej literatury i codzienne odgłosy splatają się, tworząc obraz świata naznaczonego przemijaniem, pełnego niepokoju i kultury poharatanej nie do poznania.

Zerwanie z ciągłością, nagłe zmiany czasu, miejsca i osoby było nie tylko rewolucyjnym przeformułowaniem literatury, ale przede wszystkim w polifoniczności, mnogości perspektyw i języków mówiło o radykalnie odmiennej wizji i możliwości bycia. Eliot kończył Ziemię jałową w trakcie leczenia załamania nerwowego, przebywając w nadmorskim Margate.

Kolejne części utworu – Grzebanie umarłych, Gra w szachy, Kazanie ogniste, Śmierć w wodzie i Co powiedział grom – wyznaczają obszary pojęciowe i tematy, które wybrzmieć mają na wystawie, ponieważ powrót do niemal stuletniego tekstu nie jest przypadkowy. Przyglądając się stworzonej w czasie powojennego poszukiwania sensu i ładu kompozycji, która naznaczyła język i literaturę na kolejne dekady, staramy się usłyszeć echa pojedynczych głosów, rezonujących do dziś.

Stary Tejrezjasz o kobiecych piersiach, Lila z zepsutymi zębami, przeziębiona najmądrzejsza kobieta Europy i ten trzeci, który zawsze idzie obok pewnie widzieli strach w garstce popiołu. Niepewne i urwane, często zapożyczone i wyrwane z kontekstu słowa okazują się nieco anachronicznym, a jednak nadal aktualnym przewodnikiem po współczesności.

Powrót do kolebki modernizmu nie jest tu jednak gestem rozpaczliwego szukania minionego porządku. Raczej Wasteland stara się przyglądać jątrzącym w Ziemi jałowej punktom zapalnym, które i dziś zdają się wskazywać niepewność, naznaczać zmianę, badać pamięć i kwestionować odrodzenie, a przyszłość trzymać na dystans, pod znakiem zapytania.

Program:

10.09 CZWARTEK

Godziny otwarcia: 12.00–24.00

 • 16.00–17.30 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Michał Bieniek, start: przed Kawiarnią
 • 18.00–18.30 Monika Konieczna i Mariusz Sibila, Mów do mnie (Przepompownia Słów), performans
 • 20.00–21.30 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Małgorzata Miśniakiewicz, start: przed Kawiarnią
 • 22.00–23.00 Wiktor Gałka, Gdyby tu była woda, stanąłbym i pił, performans

11.09 PIĄTEK

Godziny otwarcia: 10.00–24.00

 • 17.00–17.30 Oprowadzanie historyczne po Porcie Miejskim, prowadzenie: Ewa Pluta, Muzeum Miejskie Wrocławia, start: róg ulic Reymonta i Kleczkowskiej
 • 18.00–19.30 Oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: Michał Bieniek, start: przed Kawiarnią
 • 19.00–20.30 Scena społeczna: Zmiany klimatu a organizacja dużych eventów kulturalnych, debata online z udziałem Krzysztofa Bielaszki i Konstanze Meyer, moderatorka: Paulina Maloy (streaming w Kawiarni)
 • 21.00–21.30 Monika Konieczna i Mariusz Sibila, Mów do mnie (Przepompownia Słów), performans
 • 22.00–23.00 Wiktor Gałka, Gdyby tu była woda, stanąłbym i pił, performans

12.09 SOBOTA

Godziny otwarcia: 10.00–22.30

 • 10.00–11.30 Oprowadzanie po Porcie Miejskim dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzenie: Ewa Pluta, Muzeum Miejskie Wrocławia, start: róg ulic Reymonta i Kleczkowskiej
 • 14.00 Oprowadzanie z cyklu BAW! Baby Art Walk!, prowadzenie: Karolina Bieniek i Ewa Pluta, start: przed Kawiarnią
 • 18.00–18.30 Monika Konieczna i Mariusz Sibila, Mów do mnie (Przepompownia Słów), performans
 • 19.00–20.30 Scena społeczna: Zmiana klimatu w kulturze, debata online z udziałem Katarzyny Roj i Toma Albrechta, moderator: Agata Skrzypczyk (streaming w Kawiarni)
 • 20.00–21.30 Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim, prowadzenie: Małgorzata Miśniakiewicz, start: przed Kawiarnią

13.09 NIEDZIELA

Godziny otwarcia: 10.00–22.00

 • 14.30–15.30 Scena Dźwiękowa: spotkanie, prowadzenie: Daniel Brożek (Kawiarnia)
 • 16.00–17.30 Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnościami, prowadzenie: Ewa Pluta, Muzeum Miejskie Wrocławia, start: przed Kawiarnią
 • 18.00–18.30 Monika Konieczna i Mariusz Sibila, Mów do mnie (Przepompownia Słów), performance
 • 19.00–20.30 Scena społeczna: Zmiany klimatu a odpowiedzialność artystów, debata online z udziałem Alicji Patanowskiej i Alfreda Banze, moderator: Andrzej Raszyk (streaming w Kawiarni)

Miejsce:

Przepompownia ścieków Port (Am Zehndelberg) powstała w latach 1898-1901 na cyplu ulokowanym wzdłuż nabrzeża Odry na osiedlu Kleczków, za wrocławskim Portem Miejskim, będącym jednym z największych portów rzecznych w Polsce.

Od momentu powstania, jak większość obiektów wchodzących w skład systemu miejskich wodociągów, nigdy nie była udostępniana publicznie. Budynek przepompowni, swobodnie wykorzystujący historyzujące elementy w duchu stylu arkadowego (Rundbogenstil), zaprojektowali znani wrocławscy architekci Richard Plüddemann i Karl Klimm.

Do dziś przetrwał on w niemal nienaruszonym stanie, wraz z sąsiednią kotłownią z kominem oraz charakterystyczną wieżą zegarową tworzy malowniczy kompleks budynków licowanych czerwoną cegłą z pełnołukowymi wykrojami okien. W hali głównej, dekorowanej dwukolorowymi ceramicznymi kaflami, zachowały się oryginalne pompy parowo-tłokowe dwustronnego działania, wyprodukowane przez słynną fabrykę Borsig z Berlina w 1900 roku oraz dwie mniejsze pompy elektryczne. W podziemiu przepompowni znajdują się rozległe piwnice, przez które biegnie system rur tłocznych, którymi ścieki zrzucano na pola irygacyjne Osobowice.

Przez ponad 100 lat przepompownia Port była kluczowym elementem rozbudowanego, ekologicznego systemu oczyszczania ścieków – jednego z najstarszych w Europie, ‒ uruchomionego w 1881 roku. Przepompownię ostatecznie wyłączono z użytkowania w 2015 roku.

Galeria

Powiązane wydarzenia