SHE-la „STORIES: #postandersenism". Andersen dla dorosłych

Hans Christian Andersen. Zapamiętany jako baśniopisarz wyprzedzający swoje czasy – pierwszy, który odważył się spojrzeć na świat oczami dziecka.

Hans Christian Andersen. Zapamiętany jako baśniopisarz wyprzedzający swoje czasy – pierwszy, który odważył się spojrzeć na świat oczami dziecka i zwrócić się ku dziecięcemu wnętrzu. Tymczasem prywatnie – zaburzony społecznie, zagubiony w swojej seksualności, miotający się między poczuciem niższości a megalomanią, kompulsywny autobiograf, niedouczony, z niegojącym się kompleksem ubóstwa i gorszości.

Wyrachowany arogant, uprawianie sztuki traktujący jako jedyne dostępne mu narzędzie awansu społecznego. Jakiejkolwiek sztuki, byleby jakiś duński arystokrata, któremu bezczelnie wciśnie ją pod nos, gotów był za nią zapłacić. Byleby urealniała się dzięki niej perspektywa wypicia herbaty z królową. Może i zatem prekursor popkultury. Multiartystyczny koncert przygotowany przez SHE-la we współpracy z Cloud Theater, zatytułowany “STORIES: #postandersenism”, to muzyczna opowieść o demonach Andersena i demonach współczesnego społeczeństwa wychowanego na jego baśniach. Opowieść wywrotowa, obrazoburcza. Snuta głosem dojrzałej współczesnej kobiety.

To zarazem kolejne z cyklu wydarzeń stworzonych na podstawie concept albumu SHE-la STORIES: #retrospect / #andersenretold, obfitujące w różnorodne treści, formy oraz rozwiązania muzyczno-teatralne. #postandersenism jest opowieścią o toczonych przez nas na co dzień walkach: o walce ze strachami z dziecięcych szaf, o walce z chorobą, o walce ze stereotypami, oczekiwaniami, społecznymi uwikłaniami. To głos sprzeciwu wobec przemocy i próba obalenia mitu księżniczki.

To także ostatecznie głos nadziei i odpowiedź na pytanie, na które Andersen nie odpowiedział, choć całe życie próbował - pytanie o to, gdzie mieszka miłość. W koncercie uczestniczyć będzie około dwadzieścioro artystów - muzyków, twórców teatralnych i cyfrowych grafików, którzy stworzą na oczach publiczności rysunkową scenografię, projektowaną na wszystkie ściany ogromnej przestrzeni koncertowej Studia im. Zbyszka Cybulskiego w CeTA. 

Głęboką i przejmującą podróż muzyczną zapewni emocjonalny wokal Patrycji Obary oraz aranżacje napisane między innymi na kwintet smyczkowy (o tyle niezwykły, że oparty na dwóch wiolonczelach), klarnet basowy i obój. Brzmienie żywych, klasycznych instrumentów dopełni gitara elektryczna i daksofon wydrukowany na drukarce 3D.

Repertuar czerpać będzie z takich gatunków jak piosenka aktorska, jazz, monumentalna muzyka filmowa, czy psychodeliczna muzyka cyrkowa. Pojawią się nawet elementy muzyki punkowej czy rockowej. Emocjonalna muzyka SHE-la wzbogacona o niesamowitą warstwę wizualną stanowić będzie dla widza imersyjną podróż wgłąb snutej przez wokalistkę opowieści.

Stronę wizualną widowiska przygotowała wrocławska grupa teatralna Cloud Theater, znana między innymi ze spektaklu „Technologia jest Istotą”, za który reżyser, Teo Dumski, otrzymał nagrodę WARTO 2018. Grupy SHE-la i Cloud Theater współpracowały wcześniej przy produkcji teledysków zapowiadających płytę: „Impeccable” (w technice animacji poklatkowej) oraz „Mommy & Daddy Left” (w nowatorskiej technice animacji, określanej przez twórców cyfrowym malarstwem), a także koncertów, między innymi w CeTA i w Radio RAM.

Bilety.

Szczegóły wydarzenia:
shelaproject.com

Galeria

Powiązane wydarzenia