Zdjęcie wydarzenia Skrzypcowa dedykacja

Skrzypcowa dedykacja

Podczas koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum z udziałem Koli Blachera zabrzmią dwa utwory przeznaczone w oryginale na inne składy.

Podczas koncertu NFM Orkiestry Leopoldinum z udziałem Koli Blachera zabrzmią dwa utwory przeznaczone w oryginale na inne składy. Jeden z nich to intrygujące pod względem barwy brzmienia arcydzieło muzyki francuskiej, drugi zaś to kompozycja napisana jako prezent urodzinowy dla jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku.

Pierwsza zabrzmi Sonata skrzypcowa op. 134 Dymitra Szostakowicza. To należące do późnego etapu twórczości rosyjskiego kompozytora dzieło powstało jesienią 1968 roku. Artysta pisał je z myślą o wybitnym skrzypku Dawidzie Ojstrachu, któremu już wcześniej zadedykował dwa koncerty. Pierwsze, nieoficjalne wykonanie miało miejsce w siedzibie Związku Kompozytorów ZSRR w styczniu 1969 roku.

Ojstrachowi akompaniował wtedy polski kompozytor Mieczysław Wajnberg. Pierwsza koncertowa prezentacja utworu odbyła się w maju tego samego roku, a skrzypkowi towarzyszył wtedy wybitny pianista Światosław Richter.

Sonata składa się z trzech części. To specyficzna muzyka, w której surowość miesza się z drwiną i ironią. Kwartet smyczkowy g-moll Claude’a Debussy’ego, który zabrzmi w drugiej części koncertu, jest dziełem dość wczesnym.

Powstał w 1893 roku, kiedy kompozytor miał trzydzieści jeden lat. Pomimo tego pokazuje on artystę jako odważnego nowatora, odchodzącego daleko od prawideł tradycyjnej harmonii na rzecz poszukiwania oryginalnych kombinacji brzmieniowych.

Być może to dlatego paryska krytyka przyjęła ten utwór z mieszanymi uczuciami. Szybko jednak zajął on stałe miejsce w repertuarze i do dziś cieszy się dużą popularnością. Wykonawcy: Kolja Blacher – skrzypce, prowadzenie (artysta gra na skrzypcach „Ex-Zukerman” Giuseppe Guarneriego del „Gesù”, użyczonych mu przez K. Powers) NFM Orkiestra Leopoldinum

Program: D. Szostakowicz Sonata skrzypcowa op. 134 (opr. M. Zinman i A. Pushkarev) C. Debussy Kwartet smyczkowy g-moll op. 10 (opr. J. Swensen).

Czas: 65'

Szczegóły wydarzenia:
nfm.wroclaw.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia