Zdjęcie wydarzenia Sonaty, suity i chiński tamburyn

Sonaty, suity i chiński tamburyn

Pianistka Dorota Mańkowska i skrzypek Karol Tobor dali się już dobrze poznać jako muzycy o dużej wrażliwości i kulturze wykonawczej.

Tytuł koncertu brzmi może trochę żartobliwie, ale Fritz Kreisler, autor utworu Chiński tamburyn też był niezłym żartownisiem. Najbardziej znane są jego liczne utwory w starym stylu. Co zabawne ów wielki wirtuoz skrzypiec i kompozytor utrzymywał, że są to jego opracowania nieznanych manuskryptów z XVIII i XIX wieku. Do tej mistyfikacji Kreisler przyznał się sam dopiero po wielu latach! Program koncertu wypełni ponadto monumentalna muzyka Ludwiga van Beethovena oraz utwory dwóch kompozytorów związanych z Paryżem - Manuela de Falli i Maurice'a Ravela.

Suita Manuela de Falli jest zbiorem miniatur, rodzajem wędrówki po regionach kultury hiszpańskiej. Kompozytor, tworząc zmieniające się kalejdoskopowo muzyczne obrazy interesująco zobrazował ludową emocjonalność, rozpiętą między głębokim śpiewem a żywiołową rytmiką. W zupełnie inne regiony Europy przeniesie nas autor słynnego „Bolera”. Swoje „Tzigane” napisał jako wirtuozowski utwór w stylu rapsodii węgierskiej, ale czy uda się pianistce zagrać na fortepianie zgodnie z intencją kompozytora dźwięki imitujące charakterystyczne dla muzyki cygańskiej cymbały – przekonamy się na koncercie.

Pianistka Dorota Mańkowska i skrzypek Karol Tobor dali się już dobrze poznać jako muzycy o dużej wrażliwości i kulturze wykonawczej. Koncertują razem od kilku lat odkąd oboje ukończyli katowicką Akademię Muzyczną. W swoim repertuarze mają także nie tak często wykonywane wybrane miniatury oraz Sonatę F-dur Władysława Żeleńskiego. Wspólnie wzięli udział już w wielu muzycznych wydarzeniach.

Szczegóły wydarzenia:
swiatowid.net.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia