Zdjęcie wydarzenia Spacer po Wrocławskich Polach Irygacyjnych

Spacer po Wrocławskich Polach Irygacyjnych

Spacer po Wrocławskich Polach Irygacyjnych

Zapraszamy na międzygeneracyjny spacer po Wrocławskich Polach Irygacyjnych. Poprowadzi go kuratorka Katarzyna Roj wraz z Jurgą Daubaraitė i Jonasem Žukauskasem z kolektywu Neringa Forest Architecture, których w lipcu BWA Wrocław gości na rezydencji w ramach Festiwalu BWA Europa 2025. W trakcie spaceru będzie można poznać ich praktykę i perspektywę w obszarze pracy z krajobrazem, a także przyjrzeć się Polom w okresie pełni lata. Istnienie Wrocławskich Pól Irygacyjnych zapoczątkowały prawne regulacje, które zakończyć miały wylewanie nieczystości do rzek. Uruchomiono je w 1881 roku, a jako główna oczyszczalnia ścieków przetrwały one wojnę i funkcjonowały aż do 2015 roku. W wyniku stałej podaży wody, wytworzył się na ich obszarze wodno-bagienny, żywy i odporny ekosystem – 1200 hektarów spontanicznej przyrody w obrębie miasta!

Temat pracy z krajobrazem i możliwych scenariuszy regeneracji terenów przeobrażonych przez człowieka wydaje nam się niezmiernie ważny w dobie katastrofy klimatycznej i wyzwań, z jakimi mierzą się współczesne miasta.

Spacer będzie zatem okazją do rozmowy z Katarzyną Roj, kuratorką wystawy o Wrocławskich Polach Irygacyjnych – „Pole Regeneracji” (2021, galeria Dizajn BWA Wrocław), jak i do spojrzenia na ten teren z perspektywy naszych gości – Jurgi Daubaraitė i Jonasa Žukauskasa, architektki i architekta z Wilna, budujących nowe relacje między społeczeństwem a środowiskiem poprzez projekty i badania. Na Pola wybierzemy się pociągiem.

Szczegóły

  • Udział w wydarzeniu jest nieodpłatny.
  • Obowiązują zapisy.
  • Czas i miejsce zbiórki: godz. 12:00, Palmiarnia w galerii BWA Wrocław Główny, ul. Piłsudskiego 105 (pierwsze piętro głównego dworca kolejowego)
  • Zapisy: [link]
  • Język: spacer prowadzony będzie po polsku i angielsku – towarzyszyć nam będzie tłumaczka Jurga Daubaraitė i Jonas Žukauskas to architektka i architekt z Wilna, którzy prowadzą program Neringa Forest Architecture.

Kuratorowali m.in. Bałtycki Pawilon na Biennale w Wenecji w 2016 roku. W 2023 roku współtworzyli litewski Pawilon Leśny dla Dzieci w ramach Biennale Architektury w Wenecji, a w 2024 roku wystawę w Bordeaux, nominowaną do nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu.

Katarzyna Roj

Autorka licznych tekstów o kulturze materialnej oraz kuratorka wystaw-sytuacji i wystaw-procesów, takich jak Żyjnia, „Pole regeneracji. Wrocławskie Pola Irygacyjne” (Dizajn BWA Wrocław), „Zaświaty” (BWA Wrocław Główny i Muzeum Ziemi), „Una Breve Vacanza” (Triennale di Milano). Od 2023 roku jest wicedyrektorką BWA Wrocław ds. programu, edukacji i promocji.

Organizatorem rezydencji i wydarzenia są BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Rezydencja Jurgi Daubaraitė i Jonasa Žukauskasa jest częścią Festiwalu BWA Europa, organizowanego i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w ramach obchodów Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Organizację rezydencji wspiera Instytut Kultury Litewskiej.

Szczegóły wydarzenia:
bwa.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia