Zdjęcie wydarzenia Spotkajmy się w mieście! Spacery i wykłady o architekturze

Spotkajmy się w mieście! Spacery i wykłady o architekturze

Muzeum Architektury rusza z nowym cyklem spotkań. Przez pięć miesięcy odbędą się wykłady i spacery po Karłowicach, placu Grunwaldzkim, Ołbinie i Polanowicach.

Od września 2023 Muzeum Architektury rusza z nowym cyklem spotkań. Przez kolejnych pięć miesięcy odbędą się wykłady i spacery, podczas których zwiedzimy Karłowice, plac Grunwaldzki, Ołbin i Polanowice. Spotkamy się również w Muzeum Architektury na wspólnym zwiedzaniu nowych wystaw czasowych.

Karłowice | wykład w MA 13.09 o godz. 12.00, spacer po osiedlu 15.09 o godz. 12.00 Początków Karłowic jest kilka i wszystkie zaczynają się w pobliżu alei Jana Kasprowicza. Wieś, założona pod koniec XVII wieku przez opata Carla Kellera, nazwę wzięła od jego imienia i była przez kolejne dwa stulecia niewielką, klasztorną osadą. Ale pod koniec XIX wieku coś się zaczęło dziać, bo od gęstego miasta wieś dzieliła już tylko Odra.

Nie powiodła się przymiarka do stworzenia luksusowego przedmieścia willowego, za to franciszkański desant pod postacią ceglanego neogotyku okazał się całkiem skuteczny i nadal definiuje aleję (i dzielnicę). Plac Grunwaldzki i Ołbin | wykład w MA 18.10 o godz. 12.00, spacer po osiedlach 20.10 o godz. 12.00 Wrocławskie śródmieście od kilku lat jest areną zmian.

Idealnym tego przykładem jest Ołbin, gdzie kamienice odzyskują swój dawny blask, na podwórza wkracza zieleń, a przestrzeń zaczyna być bardziej przyjazna mieszkańcom. Drugą młodość zaczynają przeżywać też wielkopłytowe relikty architektury PRL-u, co obserwujemy przechadzając się między punktowcami wrocławskiego Manhattanu.

W niezwykły krajobraz śródmieścia, poprzez wykład i spacer po Ołbinie i Placu Grunwaldzkim, wprowadzi nas Anka Bieliz. Polanowice | wykład w MA 8.11 o godz. 12.00, spacer po forcie 10.11 o godz. 12.00 Schrony i fortyfikacje będą tematem listopadowych spotkań w Muzeum Architektury.

Niektóre eksponowane z dumą jako świadkowie burzliwej historii miasta, inne zaaranżowane na nowe funkcje, jeszcze inne zupełnie zaniedbane – wszystkie są świadectwem ewolucji architektury i ciekawym elementem na turystycznej mapie miasta.

O pozostałościach architektury obronnej Wrocławia opowie dr Stanisław Kolouszek, z którym spotkamy się na wykładzie i w ramach zwiedzania Fortu Piechoty nr 6 na Polanowicach. Wojszyce | prowadzenie: Magda Ławicka – wykład w Muzeum Architektury (13.12, godz. 12.00) – zwiedzanie wystawy „Kształt marzeń. Witold Lipiński” w Muzeum Architektury (15.12, godz. 12.00) Gajowice | prowadzenie: Michał Duda – wykład w Muzeum Architektury (10.01, godz. 12..) – zwiedzanie wystawy o architekturze Wrocławia w Muzeum Architektury (12.01, godz. 12.00)

Szczegóły wydarzenia:
ma.wroc.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia