Zdjęcie wydarzenia Stanisław Dróżdż. Światekst. Pojęciokształty. Poezja konkretna

Stanisław Dróżdż. Światekst. Pojęciokształty. Poezja konkretna

Na nowej wystawie stałej Muzeum Współczesnego Wrocław zaprezentujemy trzy główne wątki obecne i przenikające się wzajemnie.

Na nowej wystawie stałej Muzeum Współczesnego Wrocław zaprezentujemy trzy główne wątki obecne i przenikające się wzajemnie w pracach Stanisława Dróżdża.

Będą to rozważania nad językiem, czasem i ludzkim życiem. Artysta poprzez analizę sensu i budowy słów wchodzących w relacje z otaczającą przestrzenią, prowadził rozważania nad elementarnymi kategoriami świata. Stanisław Dróżdż urodził się w 1939 roku w Sławkowie, zmarł w 2009 roku we Wrocławiu. Najwybitniejszy polski poeta-konkretysta i jeden z najbardziej znaczących artystów polskiej awangardy. Reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji w 2003 roku indywidualną wystawą „Alea iacta est".

Tworzył poezję lingwistyczną, a z czasem skupił się na wizualnym zapisie wiersza, co skutkowało użyciem pojedynczych liter, znaków interpunkcyjnych, cyfr i symboli matematycznych. Później artysta zaczął rozbudowywać swoje utwory w długie serie oparte na matematycznych algorytmach (przykładem jest „Klepsydra", której pierwsza plansza umieszczona została na fasadzie MWW).

Twórczość o takim charakterze nazwał „pojęciokształtami", co równoważył z „poezją konkretną" – tak też tytułował swoje wystawy.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumwspolczesne.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia