Zdjęcie wydarzenia Sztuka sąsiedztwa. Forum artystycznych działań lokalnych

Sztuka sąsiedztwa. Forum artystycznych działań lokalnych

We Wrocławiu, jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej lokalnych ośrodków sztuki. Miejsc spotkań sąsiadów-artystów i sąsiadek-artystek.

Sąsiedzkie kino. Kameralna galeria z pracami mieszkających w okolicy artystów i artystek. Kolektywy i pracownie umożliwiające spotkania osobom uchodźczym i społecznie wykluczonym. Osiedlowy zin wydawany dzięki twórczej zajawce.

We Wrocławiu, jak i w wielu innych miastach, powstaje coraz więcej lokalnych ośrodków sztuki. Miejsc spotkań sąsiadów-artystów i sąsiadek-artystek, dzielących się swoją pasją i ożywiających swoimi działaniami peryferyjne osiedla  Sztuka sąsiedztwa jest drogą upowszechniania wiedzy o istniejących inicjatywach około artystycznych, zlokalizowanych poza ścisłym centrum miasta.

To forum, podczas którego osoby działające w wymiarze lokalnym porozmawiają o metodach włączania mieszkańców i mieszkanek do swoich praktyk  Jak stworzyć warunki do rozwijania aktywności twórczej w środowisku sąsiedzkim? Jak zaangażować najbliższe otoczenie? W jaki sposób lokalny wymiar współpracy wpływa na sztukę? Przyjdź po wiedzę, wsparcie i garść inspiracji 

8 października 

Barbara (Świdnicka 8B) 

 • 11.00-11.45 | Prezentacje | Dobre praktyki na wrocławskich osiedlach (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM). Zaproszone projekty:

Zin Ołbin

 • Osiedlowy nieregularnik artystyczny zainicjowany przez Magdalenę Kreis, który powstaje przy koncepcyjnym i graficznym wsparciu Jerzego Wypycha i Marcina Rosińskiego. Magazyn prezentuje prace (teksty, fotografie, ilustracje, cyfrowe kolaże) twórczyń i twórców mieszkających lub pracujących na Ołbinie.

Drukarnia Otwarta

 • Działająca od 1980 roku i od 2017 roku prowadzona przez Macieja Zarańskiego, ,,krawca od wizytówek i akcydensów’’. Zamówienia powstają w oparciu o rozmowę i wymianę pomysłów z klientami i klientkami, a przy ich realizacji często pomagają praktykanci z Polski i z zagranicy.

 Proces Postaci

 • Fundacja, której misją jest rozwój społeczny i osobisty człowieka w oparciu o sztukę, pedagogikę teatru oraz nowe media. To ośrodek międzypokoleniowych działań twórczych zlokalizowany na Przedmieściu Oławskim.

Galeria Magiel

 • Projekt z ośrodkiem na wrocławskich Hubach, prezentujący twórczość osób związanych z osiedlem i wspierający ich rozwój. Miejsce wymiany roślin, lokalnych bazarków i spotkań przy sztuce, które funkcjonuje dzięki zaangażowaniu sąsiadek i sąsiadów.

BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej + KDM

 • Cztery przestrzenie połączone programem prezentującym sztukę współczesną w jej nowych, zaskakujących przejawach. Jego nieodłączną częścią jest projekt o życiu na Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, oparty o opowieści i wspomnienia mieszkańców oraz mieszkanek osiedla.

Rewir Twórczy

 • Ośrodek spotkań lokalnej społeczności osiedla Strachocin- Swojczyce-Wojnów, prowadzony przez aktywistki i artystki związane ze Stowarzyszeniem Grupa z Pasją. Miejsce łączące pracownie dla lokalnych artystów i artystek, strefę warsztatu, kawiarenkę i bibliotekę społeczną oraz kącik coworkingu.

Wyspa Tamka

 • Połączenie klubu oraz przestrzeni przeznaczonych na pracownie i studia dla artystów. 11.45-13.00. Prezentacje Dobre praktyki w innych miastach (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM).

Guerilla Architects (Berlin)

 • Kolektyw poruszający polityczne i prawe kwestie zmarginalizowanych przestrzeni za pomocą projektów artystycznych. Inspiracją dla ich twórczych działań jest aktywny udział w społeczno-przestrzennym rozwoju miasta oraz rozmowy w lokalnym sąsiedztwie.

DOMIE (Poznań)

 • Miejsce oparte na bliskich relacjach, w którym organizowane są wystawy, koncerty, pokazy filmowe czy warsztaty. To przestrzeń w centrum Poznania, otwarta dla artystów i artystek, studentów i studentek oraz wszystkich osób szukających przestrzeni do twórczej aktywności.

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych (Lublin)

 • Projekt społeczny w Lublinie, będący urzeczywistnieniem idei mikro-osiedlowej demokracji. To zaproszenie osób o różnych poglądach i wartościach do współtworzenia przestrzeni mieszkaniowych w oparciu o ich doświadczenia i opowiedziane historie.

Notesy z Łukowa (Łuków)

Mikro-marka introligatorska i projekt partycypacyjny artystki Pameli Bożek realizowany z uchodźczyniami z Ośrodka dla Cudzoziemców i Cudzoziemek w Łukowie.

 • 13.00-13.45 | Przerwa
 • 13.45-15.45 | Moderowana dyskusja ,,Sztuka sąsiedztwa, czyli artystycznie na osiedlach” (wydarzenie dostępne w wersji online i tłumaczone na PJM).

9 października 

Wizyty studyjne, czyli odwiedziny miejsc, służące ich lepszemu zrozumieniu, poznaniu sposobu funkcjonowania i tajemnicy sukcesu.

Grupa A | 11.00-14.00

NOWY ZŁOTY

 • Nieformalna inicjatywa wystawiennicza, za której program odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley. Artyści i artystki prezentujący swoje prace w ramach projektu są wybierani na podstawie wzajemnej nominacji czy rekomendacji.

Macondo

 • Organizacja stworzona po to, by dostrzegać marquezowski realizm magiczny w codzienności. Każdego miesiąca w ośrodku fundacji odbywają się warsztaty, wystawy, występy oraz spotkania literackie i podróżnicze. To unikatowa przestrzeń zapewniająca domową, swobodną atmosferę, która sprzyja długim rozmowom i wspólnemu przeżywaniu.

 Grupa B | 11.00-14.00

Pracownia Witryna

 • Studio projektowania graficznego i pracownia sitodruku, której założyciele – Ania i Michał – regularnie zapraszają do współpracy artystów i artystki. To także przestrzeń warsztatów, wydarzeń kulturalnych oraz sąsiedzkich spotkań.

MiserArt

 • Strefa kultury poza patosem i etykietą, tworząca przejścia pomiędzy skrajnościami w labiryncie wykluczenia. To przestrzeń spotkania i wspólnej pracy osób doświadczających bezdomności, streetworkerów, artystów i rzemieślników, zlokalizowana na wrocławskim Nadodrzu.

12 października

Barbara (Świdnicka 8B) 

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną

 •  16.00-19.00 | Edyta Ołdak: metody aktywnej pracy artystów i artystek ze społecznością lokalną

15 października

Barbara (Świdnicka 8B) 

Warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu współpracy ze społecznością lokalną

 • 10.00-13.00 | Pamela Bożek: Integracja międzykulturowa z wykorzystaniem narzędzi artystycznych

Do udziału w Sztuce sąsiedztwa zapraszamy zarówno osoby, które już działają lokalnie w obrębie sztuki, jak i te, które dopiero pragną rozpocząć swoją przygodę z artystyczno-integracyjną działalnością. Budowanie wspólnoty w oparciu o twórcze działania, to sztuka. Opanuj ją razem z nami! Zapisy.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Instytut Kultury. Partnerzy: BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Convivium Berlin e.V., Fundacja Katarynka, SCAL Wrocław – Sieć Centrów Aktywności Lokalnej, Radio LUZ, NN6T. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Galeria

Powiązane wydarzenia