Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki, podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o pięciu obiektach znajdujących się na wystawie głównej.

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki, podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o pięciu obiektach znajdujących się na pierwszym piętrze wystawy „Rękopis »Pana Tadeusza«”.

Obiekty:

 • Manierystyczne malowidła na drewnianych stropach Kamienicy pod Złotym Słońcem, ok. 1610
  prowadzenie: Ewelina Wypchło
 • „Portret Kornela Ujejskiego”, Eugeniusz Steinsberg, 1894
  prowadzenie: Paweł Borowy
 • „Portret Aleksandra i Jana Gabriela, synów Adama Mickiewicza”, Zofia Szymanowska-Lenartowicz, ok. 1851 (wł. Muzeum Narodowe w Krakowie)
  prowadzenie: Marta Gierucka
 • „Henryk Lubomirski jako Geniusz Sławy”, Jacques Thouron, 1789
  prowadzenie: Magdalena Sudoł
 • Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz” – autograf poematu, 1832–1834
  prowadzenie: Kamil Kasprzak

Ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? 8 sekund? Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego powstał Dzień Wolnej Sztuki, do którego po raz trzeci dołączyło Muzeum Pana Tadeusza.

Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak naprawdę maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie prezentowane na ekspozycjach obiekty? Muzea mają inspirować, a nie męczyć – dlatego powstał Dzień Wolnej Sztuki – akcja, w której Muzeum Pana Tadeusza weźmie udział również w tym roku.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia o godzinie 12.00 muzea pokazują uczestnikom wydarzenia jedynie pięć wybranych obiektów. Takie „wolne” zwiedzanie ma kilka wymiarów – po pierwsze pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum, nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu „slow food” chodzi o „delektowanie” się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie jest ono „wolne” także pod względem intelektualnym – podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy, oglądając go.

Organizatorzy zapraszają zatem w sobotę 27 kwietnia 2019 o godz. 12.00 do Muzeum Pana Tadeusza, żeby przyjrzeć się dokładniej pięciu wyjątkowych obiektom w obrębie pierwszego piętra wystawy „Rękopis »Pana Tadeusza«”. Oglądaj je powoli. Zastanów się, co dokładnie widzisz. Jakie emocje w tobie wywołują. Posłuchaj, co do ciebie mówią.

Przed każdym z pięciu dzieł będą stały osoby z naszego zespołu, które pomogą ci w wolnym oglądaniu sztuki: spróbują zainspirować do zastanowienia się nad tym co widzisz oraz zachęcą do dyskusji.
Wstęp do Muzeum Pana Tadeusza w ramach Dnia Wolnej Sztuki o godz. 12.00 bezpłatny!

Prowadzenie:

Ewelina Wypchło – animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z portalem Teatralny.pl i Stowarzyszeniem Akademia Wyobraźni. Miłośniczka kotów. Pasjonatka literatury współczesnej. Pracowniczka Działu Obsługi Widowni w Muzeum Pana Tadeusza.

Paweł Borowy – historyk, doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek zarządu Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Współpracuje z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii edukacji, pedagogiki, mentalności i medycyny.

Marta Gierucka – studentka judaistyki i filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z festiwalem Nowe Horyzonty i Narodowym Forum Muzyki. Jej obszarem zainteresowań są kognitywistyka i neuroestetyka. Jest przewodniczką po wystawach stałych Muzeum Pana Tadeusza.

Kamil Kasprzak – przewodnik muzealny, polonista, animator teatralny. Pasjonuje się teatralnym wymiarem sztuk plastycznych i widowiskowych. Krzewiciel pięknej polszczyzny. Pisze pracę dyplomową o problemie bólu w twórczości Witolda Gombrowicza. Niepoprawny miłośnik starych gier komputerowych RPG i RTS.

Magdalena Sudoł – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Współpracowała z Festiwalem Literackim Brunona Schulza i z Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Miłośniczka szeroko pojętej kultury i animacji czasu wolnego dzieci. Pasjonatka literatury i sztuki współczesnej.

Na zdjęciu: Manierystyczne malowidła na drewnianych stropach Kamienicy pod Złotym Słońcem, ok. 1610, fot. Adriana Myśliwiec.

Szczegóły wydarzenia:
muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia