Zdjęcie wydarzenia Wyjazd do łużyckich miast pogranicza  Görlitz i Zgorzelca – Zakochaj się w Polsce

Wyjazd do łużyckich miast pogranicza Görlitz i Zgorzelca – Zakochaj się w Polsce

Stowarzyszenie Zakochaj się w Polsce zaprasza na wyjazd do miast pogranicza Görlitz i Zgorzelca położonych na prawym i lewym brzegu Nysy Łużyckiej.

Stowarzyszenie Zakochaj się w Polsce zaprasza na wyjazd do miast pogranicza  Görlitz i Zgorzelca położonych na prawym i lewym brzegu Nysy Łużyckiej.

To czwarta  z cyklu wypraw po historycznej krainie Łużycach (niem. Lausitz) istniejącej od średniowiecza, usytuowanej pomiędzy Kwisą i Łabą, dziś administracyjnie należącej do Niemiec (część zachodnia) i Polski (część wschodnia), zamieszkałej przez Serbołużyczan, Niemców i Polaków.

Na trasie Görlitz to jedno z najpiękniejszych miast w Saksonii – miasto przecięte naturalną granicą Nysy Łużyckiej, która po 1945 roku stała się rzeką graniczną, przez co obie części miasta straciły ze sobą styczność.  W 1998 roku dzięki samorządowej inicjatywie miasto uzyskało miano Miasta Europy, aby na nowo połączyć społecznie i kulturowo obie strony civitas, tworzyć integralną całość.

Dzięki położeniu na szlaku Via Regia, miasto mogło się rozwijać i stać się wpływowym centrum handlowym i gospodarczym, którego dziedzictwo przetrwało do dziś. Należy do  Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast.

Zgorzelec, jako wschodnia część jednego organizmu miejskiego, systematycznie podejmuje działania zmierzające do odnowy poszczególnych obszarów miasta. W Zgorzelcu zwiedzimy Górnołużycki Pomnik Chwały Cesarzy Wilhelma I i Fryderyka III.

Na wyjazd zapraszamy tych z Państwa, którzy lubią odkrywać piękno i historię Polski oraz sąsiadujących z nią krajów, powiązanych fizjograficznie i kulturowo. Działania „Zakochaj się w Polsce” popularyzują wiedzę o naszym kraju, państwach granicznych, umożliwiają rozwój zainteresowań, a przy tym są wyjątkową formą rekreacji i wypoczynku.

Szczegółowe informacje u przewodnika, zapisy do wyczerpania miejsc -  kontakt tel. +48 604 94 89 81  oraz stronie zakochajsiewpolsce.org oraz facebook.com/zakochajsiewpolsce.org/

Galeria

Powiązane wydarzenia