Z OFFU – wystawa fotografii Tobiasza Papuczysa / online

Na wystawę składają się fotografie, które powstały w latach 2015 – 2020. Wszystkie zostały wykonane podczas prezentacji spektakli odbywających się we Wrocławiu.

Ważne kulturowe zmiany zwykle zachodzą na obrzeżach kultury. Spektakle offowe zwracają się w stronę tego, co na co dzień w nurcie głównym zapomniane lub wyparte, nieoczywiste i trudne do nazwania, w kierunku tego, co nie wpisuje się w bieżącą modę i aktualne oczekiwania widza. Dla fotografa teatralnego przestrzeń kultury alternatywnej to zawsze ogromne pole do eksperymentu.

Fotografowanie offu to jednocześnie dokumentowanie nie tylko spektakli, ale także sposobów kulturowej komunikacji i wytwarzających się napięć społecznych, które bardzo szybko przenikają do treści niezależnych produkcji teatralnych. Teatr offowy często staje się bezpośrednią odpowiedzią na zbiorowe podświadome lęki i niepokoje. Jest performatywną reakcją na rzeczywistość. Jej kontestacją, próbą diagnozy, a czasem może i naprawy przez próbę zmiany sposobów myślenia pojedynczego widza. Jest chęcią budowania wspólnoty przez rozwijanie empatii. Off staje się głosem ulicy. Głosem spoza kadru, jednak głośnym i wyraźnie słyszanym.

Na wystawę składają się fotografie, które powstały w latach 2015 – 2020. Wszystkie zostały wykonane podczas prezentacji spektakli odbywających się we Wrocławiu. Wśród sportretowanych artystów i zespołów teatralnych znaleźli się m.in: Kamila Klamut, Aleksandra Kugacz-Semerci, Agnieszka Bresler, Marzena Sadocha, Beata Bols, Paulina Wosik, Umut Sevgül, Teo Dumski, Mariusz Bąkowski, Davit Baroyan, Marek Gluziński, Mertcan Semerci, Tomasz Cymerman, Kolektyw Kobietostan, Teatr Biuro Podróży, Cloud Theater, Teatr Polski w Podziemiu, Wrocławski Teatr Pantomimy, Studio Matejka, Farma v jeskyni.

Autor wystawy pragnie podziękować Instytutowi im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu za udostępnienie zdjęć.

Tekst kuratorski: Tobiasz Papuczys

Wystawa zostanie zaprezentowana w ramach projektu Festiwal, którego nie było nawiązującego do tradycji teatralnego kwietnia w Centrum Kultury AGORA. Okresu, w którym powinien odbyć się Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich FeTA, jednak z powodu pandemii, jego realizacja jest niemożliwa.

Szczegóły wydarzenia:
ckagora.pl

Galeria

Powiązane wydarzenia