Znikające miasto: Plac Bema. Wykład Emilii Kiecko
Zapraszamy na wykład poświęcony historii placu, który był świadkiem wielu przemian urbanistycznych, politycznych i społecznych na przestrzeni ostatnich dwóch st
Podróż po “Znikającym mieście” trwa – kolejny przystankiem jest Plac Bema!
Zapraszamy na wykład poświęcony historii placu, który był świadkiem wielu przemian urbanistycznych, politycznych i społecznych na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci.
Podczas wykładu poznamy historię placu położonego na osiedlu Ołbin, który pierwotnie znajdował się w miejscu, gdzie niegdyś przeplatały się dwa ramiona Odry.
Jak wyglądał pierwotny zieleniec z szaletem miejskim z 1908 roku, który przetrwał do dziś? Jak wojna zmieniła oblicze tego miejsca, niszcząc większość okolicznej zabudowy? Jak z pruskiego Gneisenauplatz stał się polskim Placem Bema?
Podczas wykładu poznamy również losy okolicznej zabudowy - od XIX-wiecznych kamienic, których część przetrwała wojnę, po współczesny kompleks Bema Plaza, oraz dowiemy się, jak kolejne decyzje urbanistyczne kształtowały to miejsce i jego otoczenie.
O Placu Bema opowie Emilia Kiecko - historyczka sztuki i badaczka architektury. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorką monografii „Przyszłość do zbudowania. Futurologia i architektura w PRL" (2018) oraz współredaktorką tomu „Czuły modernizm. Społeczna historia Mistera Warszawy. 50 lat razem" (2019). W swoich publikacjach naukowych koncentruje się głównie na polskiej architekturze i urbanistyce XX wieku.
Kiedy i gdzie się spotykamy?
- 3 kwietnia (czwartek), 18:00
- Sala Kultura w Barbarze, ul. Świdnicka 8B
- Wstęp wolny.