Zupa Nic. Wystawa Dominiki Olszowy

Organizatorzy zapraszają do galerii Studio BWA Wrocław na wystawę indywidualną Dominiki Olszowy, poświęconą procesowi twórczemu.

Organizatorzy zapraszają do galerii Studio BWA Wrocław na wystawę indywidualną Dominiki Olszowy, poświęconą procesowi twórczemu i relacji artysty ze stwarzanym przez niego dziełem sztuki. „Kociołek sensu, mieszam w nim nerwowo, moją przedłużoną rączką.

Przedłużenie mnie zostawia przyprawy w garze, odczepiają się od wydłużonych palców i zostawiają odpowiednią ilość tego, czym chcę nakarmić. Wszystko idzie na oko. Trwa czas. Czasem trzeba zamieszać, by nie przywarło do dna. Okruchy wmurowane w blat stołu drą ścierkę. To moje notatki z gara." Wystawa Dominiki Olszowy wychodzi od potrzeby pogłębienia procesu twórczego i wymaga poświęcenia mu stosownego czasu. Tytułowa „zupa nic” jest parafrazą dzieła sztuki jako rezultatu szeregu czynności manualnych i intelektualnych, wykonanych zależnie od nastroju czy zgodnie z własnym charakterem. Wystawa pozostaje w charakterystycznej dla prac Olszowy atmosferze duchowości.

Projektując w Studio BWA Wrocław przestrzeń z pogranicza snu i jawy, artystka przenosi metafizykę na działalność twórczą i celebruje moment tworzenia sztuki. Poddaje się instynktownemu procesowi artystycznemu, wchodząc w dialog ze specyficzną betonową przestrzenią galerii. W kontekście charakteru BWA Studio, będącego miejscem twórczych rezydencji, pracy i spotkań osób kreatywnych, pomysł Olszowy na wystawę nabiera dodatkowego znaczenia.

Kuratorka Marta Gendera Wystawa ma charakter procesualny. Prace, które zostaną zaprezentowane: obiekty, wideo, instalacje site-specific – będą powstawały i ewoluowały także w samej warsztatowej przestrzeni galerii. Podczas tego procesu poszukiwań przez artystkę – dodawania stopniowo poszczególnych składników – ma powstać tytułowa Zupa Nic, pełna uczuć i duchowej aury. Kulisy tworzenia wystawy będzie można śledzić w mediach społecznościowych BWA Wrocław, gdzie uchylimy rąbka tajemnicy. Dominika Olszowy – realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, instalację oraz specyficzną mieszankę prawdy z konfabulacją. Olszowy tworzy prace, które niekiedy traktuje jako amulety zaklinające i oswajające pogrążoną w kryzysie rzeczywistość.

W swoich pracach bazuje często na doświadczeniach osobistych, przetwarza je jednak w uniwersalne, przepełnione subtelnym humorem wypowiedzi na temat ludzkiej kondycji i czasu. Od 2008 roku tworzy efemeryczną Galerię Sandra.

Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad oraz gang motorowerowy Horsefuckers M.C. Często współpracuje z teatrem tworząc scenografie do spektakli. W 2019 roku otrzymała nagrodę „Spojrzenia - Deutsche Bank” dla najciekawszej młodej polskiej artystki ostatnich dwóch lat. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zupa Nic.

Galeria

Powiązane wydarzenia