10 najwyższych budynków we Wrocławiu

Oto dziesięć najwyższych budynków w naszym mieście. Z wielu z nich rozciąga się piękna panorama na Wrocław.

Sky Tower – 212 metrów

Przy dobrej pogodzie widać go z kilkudziesięciu kilometrów. Stanął w miejscu biurowca firmy Poltegor, który ze swoimi 92 metrami do 2007 r. był najwyższym budynkiem we Wrocławiu. Budowa firmowana przez Leszka Czarneckiego, od początku budziła skrajne opinie ze względu na jej rozmach, projekt, osobę inwestora. Jednak bez wątpienia należy do najbardziej charakterystycznych budowli w Polsce. Jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w kraju. Oprócz biur, sklepów, znajdują się tu także luksusowe apartamenty oraz punkt widokowy.

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela – 97 metrów

Najważniejsza rzymskokatolicka świątynia w naszym mieście. Gotycki budynek w obecnym kształcie został wybudowany w XIV wieku. Jednak badania archeologiczne wykazały, że murowana świątynia stała w tym miejscu już w X wieku.

Bazylika garnizonowa św. Elżbiety – 92 metry

Jeszcze w 1529 roku budynek znalazłby się zdecydowanie wyżej w zestawieniu, ponieważ wieża była aż o 40 metrów wyższa. Wichura zniszczyła szczyt budynku. Zachowała się płaskorzeźba, na której odmalowano to wydarzenie. Teraz jest to jeden z punktów widokowych położonych najbliżej Rynku. Gotycka świątynia została wybudowana na początku XIV wieku, w 1525 r. był to pierwszy na Śląsku kościół przejęty przez ewangelików. W ręce katolików wrócił w 1946 r., kiedy ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia.

Akademik Kredka – 85 metrów

Budynek należący do Uniwersytetu Wrocławskiego na stałe już wpisał się do panoramy Wrocławia. Liczy 23 kondygnacje, na których mieści się 290 pokoi. Po wyburzeniu Poltegoru a przed wybudowaniem Sky Tower, budynek był na pierwszym miejscu najwyższych budynków mieszkalnych.

Kościół pw. św. Michała Archanioła – 80 metrów

Przez przyjezdnych mylony czasem z katedrą z powodu monumentalnych, gotyckich kształtów i nagich ceglanych ścian. Znajdująca się przy ul. Prusa świątynia, powstała w latach 1862-71, ale pierwsze ślady budowli sakralnej w tym miejscu pochodzą z XII wieku. W czasie budowy nastąpiło zawalenie się wieży północnej stąd ostatecznie ukończono ją jako niższą. Po wojnie – z powodu ogromnych zniszczeń – miał być rozebrany.

Kościół pw. św. Augustyna – 78 metrów

Świątynia przy ul. Sudeckiej, została zaprojektowana przez architektów Alfreda Böttchera i Richarda Gaze i zbudowana w 1909. Budynek podczas wojny został praktycznie zrównany z zmienią. Kościół odbudowano w 1949 roku. Konstrukcję budynku zaprojektowano na planie krzyża greckiego: na skrzyżowaniu nawy głównej i transeptu wznosi się 78 metrowa wieża.

Akademik Ołówek – 70 metrów

Niższy brat bliźniak Kredki. Budowę akademików zakończono w 1991 roku. Oba budynki zaprojektował prof. Marian Barski.

Kościół pw. św. Krzyża – 69 metrów

Gotycka świątynia na Ostrowie Tumskim do niedawna służyła wiernym rzymskokatolickim (górny kościół) oraz greckokatolickim (dolny pw. św. Bartłomieja). Kolegiata powstała z powodu kłótni księcia Henryka Probusa z biskupem wrocławskim Tomaszem. Jako wotum po zakończeniu długotrwałego sporu książę ufundował kolegiatę, której budowa zakończyła się w 1287 roku.

Do zgromadzenia kanoników przy kościele Świętego Krzyża należał w latach 1503-1538 Mikołaj Kopernik.

Budynek przy ul. Drzewieckiego 24 – 64 metry

Nie licząc Sky Tower, przy Drzewieckiego znajdują się najwyżej położone mieszkania we Wrocławiu. Z najwyższych pięter tego budynku, przy dobrej pogodzie można zobaczyć ponoć Karkonosze. Na najniższych kondygnacjach mieszczą się lokale usługowe. Mieszkańcy budynku śmieją się, że nikt nie policzył jeszcze schodów w budynku i wiadomo tylko, że jest ich czternaście… do windy.

Budynek przy ul. Gubińskiej 8 – 61 metrów

Zaledwie trzy metry niższy, drugi wysoki budynek mieszkalny na zachodzie miasta. Nowy Dwór obfituje w wysokie bloki mieszkalne. Powyżej 60 metrów jest tylko jeden. Jak na dłoni można podziwiać lądujące samoloty na wrocławskim lotnisku. Niegdyś podobno istniał pomysł, aby na dachu budynku stworzyć punkt widokowy. Pomysł upadł jednak dość szybko. Ponoć z powodu gęstej mgły, która zaległa nad okolicą, gdy mieszkańcy mieli się spotkać w tej sprawie.

Odra Tower – ul. Sikorskiego – 61 metrów

Pierwotnie budynek miał piąć się na ponad 130 metrów i w naszym zestawieniu zająłby drugie miejsce. Plany inwestora jednak musiały zmniejszyć się o połowę z powodu kryzysu właśnie. W budynku w sumie będzie ponad 200 mieszkań.

Redakcja www.wroclaw.pl