TWG 2017: informator – komunikacja, zdrowie, służby porządkowe

Data aktualizacji: 2017-07-17

Jak podróżować po mieście? Gdzie szukać informacji turystycznych? Jak pracują służby miejskie w mieście? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego informatora na The World Games 2017.

Informacja turystyczna

Najwięcej najważniejszych informacji o Wrocławiu można znaleźć w oficjalnym miejskim serwisie turystycznym visitwroclaw.eu. Znajdują się tu informacje na temat najważniejszych atrakcji, zbliżających się wydarzeń, historii miasta, hoteli, restauracji, pubów oraz podstawowe dane dotyczące komunikacji.

Informacje (oraz plany miasta, foldery i przewodniki, a także pamiątki związane z Wrocławiem) znajdziemy w infopunktach w centrum miasta przede wszystkim w Rynku (Rynek 14), Krasnal Info przy wieży Ratusza oraz w BarBarze (ul. Świdnicka 8B).

Transport: autobusy i tramwaje

We Wrocławiu tramwaje jeżdżą codziennie na ponad dwudziestu liniach, natomiast autobusy natomiast obsługują około pięćdziesięciu tras. Te drugie dzielą się dodatkowo na: zwykłe, pospieszne, szczytowe, przyspieszone, podmiejskie i strefowe. W czasie The World Games 2017 uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe.

Pierwsze autobusy i tramwaje dzienne zaczynają kursować po godz. 4 rano, ostatnie zjeżdżają z tras około północy. W nocy działa trzynaście linii autobusowych, które jeżdżą ze skrajnych dzielnic miasta przez centrum. To ułatwia przesiadki, ale uwaga: nocne kursy nie są zbyt częste, autobusy odjeżdżają średnio co godzinę.

Rozkład jazdy MPK znajdziesz TUTAJ.

Bilety komunikacji miejskiej można nabyć w wybranych kioskach, biletomatach w pobliżu przystanków. Można za nie płacić gotówką (monetami i banknotami) oraz kartą.

Bilety są do kupienia także we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej, jednak w nich zapłacimy już tylko kartą. Za bilety we Wrocławiu można jeszcze zapłacić za pomocą aplikacji na telefon oraz przez Internet.

Pociąg

Z centrum miasta do odległych rejonów miasta: Leśnica, Pracze Odrzańskie, Psie Pole, Brochów szybciej dojedzie się pociągiem z Dworca Głównego PKP.

Czytaj też: Koleje Dolnośląskie dowiozą kibiców na TWG

Karta URBANCARD umożliwia także korzystanie z systemu wypożyczalni rowerów miejskich. W ponad trzydziestu miejscach, m.in. przy akademikach Kredka i Ołówek, przy Dwudziestolatce, przy tzw. Sedesowcach w pobliżu Mostu Grunwaldzkiego, w pobliżu gmachu A1 Politechniki Wrocławskiej, w kilkunastu miejscach centrum miasta, do wypożyczenia jest kilkaset rowerów. Za pierwsze 20 minut nie płacimy.

Więcej informacji o zasadach korzystania z rowerów miejskich TUTAJ.

Służby porządkowe

W przypadku kradzieży, wypadku lub innej sytuacji wymagającej interwencji służb porządkowych najlepiej prosić o pomoc policję.

Podczas The World Games 2017 – tak jak w trakcie wszystkich imprez z udziałem dużej liczby osób, we Wrocławiu będzie więcej patroli policyjnych niż zwykle.

Najczęściej policjanci są umundurowani, ale służbę będą pełnić także funkcjonariusze w cywilnych ubraniach.

We Wrocławiu funkcjonuje także Straż Miejska, które pełni przede wszystkim służbę porządkową. Jej funkcjonariuszy także można prosić o pomoc w razie potrzeby.

Policja i straż miejska mogą interweniować w przypadku naruszenia porządku przez tych, co nadużyli alkoholu. Mogą trafić do Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym, gdzie będą aż do chwili wytrzeźwienia. Pobyt w ośrodku przy ul. Sokolniczej kosztuje ok. 300 zł.

Telefony alarmowe:

  • Policja - 997, 112,
  • Straż Miejska - 986,
  • Pogotowie Ratunkowe - 112,
  • Straż Pożarna - 112, 998.
Zdjecie Tomasz Wysocki

Tomasz Wysocki