-
Sekrety Stadionu Wrocław
Stadion Wrocław został wybudowany specjalnie na piłkarskie mistrzostwa Europy, które w 2012 r. odbyły się w Polsce i na Ukrainie. W stolicy Dolnego Śląska rozegrano wówczas trzy mecze fazy grupowej w tym m.in. spotkanie Polska – Czechy. Obecnie swoje mecze rozgrywa na nim drużyna Śląska Wrocław, ale organizowane są tu również koncerty, festiwale czy imprezy dla dzieci.
-
Piastowski Zamek Książęcy
Ostrów Tumski – jako najstarsza część naszego miasta – obfituje w zabytki. Wiele z nich jest jednak ukrytych w podziemiach obecnych budynków. Przykładem takim są podziemia obecnego budynku klasztornego Zgromadzenia Sióstr Szkolnych Notre Dame przy ul. św. Marcina.
-
Planetarium-obserwatorium
Obecna lokalizacja obserwatorium astronomicznego to nie pierwsze miejsce w dziejach wrocławskiej nauki, gdzie naukowcy oglądali gwiazdy. Najpierw była nim - znana teraz głównie jako punkt widokowy - Wieża Matematyczna. Na początku prowadzono z niej obserwacje okazjonalnie.
-
Katedra prawosławna
Tuż przy pl. Jana Pawła II, obok dawnego szpitala im. Babińskiego, jedna z czterech świątyń Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, Sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu – katedra prawosławna diecezji wrocławsko-szczecińskiej. To jedna z najbardziej ekumenicznych świątyń we Wrocławiu.
-
Rembrandt w Ossolineum
W Polsce jest tylko 16 oryginalnych rysunków, których autorem jest wielki Rembrandt Harmensz van Rijn. Aż 8 z nich znajduje się we Wrocławiu. Największy zbiór w Polsce znajduje się w Gabinecie Grafiki wrocławskiego Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich. Losy tych niewielkich arcydzieł to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego.
-
Dwieście schodów w górę
Najwięcej amatorów widoków z wysokości pochodzi spoza Wrocławia. Aby dostać się na taras widokowy kościoła garnizonowego św. Elżbiety, trzeba najpierw pokonać ponad 200 krętych schodów. Wędrówka rozpoczyna się najpierw od prawostrętnych schodów. W połowie drogi, przez uchylone drzwi, można zobaczyć dzwony.
-
Kościół św. Krzysztofa
Kościół św. Krzysztof witał niegdyś wjeżdżających do miasta. Obecnie modlą się tutaj wierni ewangelickiej mniejszości niemieckiej, która została we Wrocławiu po wojnie, a także młodzi Niemcy, którzy przybyli do naszego miasta głównie po 1989 roku.
-
10 najwyższych budynków we Wrocławiu
Oto najwyższe budowle we Wrocławiu. Ze szczytu wielu można podziwiać piękną panoramę miasta. Wrocławski wieżowiec Sky Tower to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce.
-
Wrocławskie rzeźby plenerowe
Na wrocławskich ulicach, w parkach i skwerach stoi nawet kilkadziesiąt rzeźb plenerowych.
-
Najdłuższe mosty we Wrocławiu
We Wrocławiu jest ponad 130 mostów i kładek. Most Rędziński na Odrze jest najdłuższy w Polsce.
-
Park Szczytnicki, czyli relaks, historia, ciekawostki
Park Szczytnicki ma sto hektarów i dwustuletnią historię. To nie tylko doskonałe miejsce odpoczynku, ale olbrzymi teren nasączony historią.
-
Wyrusz śladami wrocławskich Żydów
Najdawniejszy ślad obecności wyznawców judaizmu we Wrocławiu to XIII-wieczna macewa. Przez kilkaset lat wrocławscy Żydzi mieli olbrzymi wpływ na budowanie świetności miasta. Dzisiaj we Wrocławiu jest ciągle wiele ciekawych miejsc związanych z przeszłością i współczesnością Żydów.
-
Co robić we Wrocławiu z dzieckiem?
Wybrać się tam, gdzie maluchy nie będą się nudzić: do parków z ciekawymi miejscami zabaw, na przejażdżkę zabytkowym tramwajem, czy na poszukiwania krasnali. Całoroczne atrakcje to z pewnością Afrykarium i zoo, kolejkowo czyli jedna z większych makiet kolejki, starszych powinien zadowolić park adrenaliny na Wyspie Opatowickiej.
-
Zabytkowe tramwaje i autobus Towarzystwa Miłośników Wrocławia
Towarzystwo Miłośników Wrocławia oferuje wycieczki po Wrocławiu zabytkowymi pojazdami.
-
Architektura we Wrocławiu
Fascynującą podróżą w czasie może być poznanie zabytków architektury Wrocławia. Warto ją zacząć od Ostrowa Tumskiego, najstarszej części miasta i dominującej w jego panoramie katedry - budowli gotyckiej z XIII i XIV wieku, w 1992 roku wyposażonej w nowe hełmy.