Aula Leopoldyńska

Najbardziej reprezentacyjna część gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Perła świeckiej architektury epoki baroku jest jedną z najważniejszych atrakcji Wrocławia.

Aula Leopoldina (nazywana także: Aula Leopoldyńska) to unikatowy zabytek świecki późnego baroku, najwspanialszy we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1728-1732 wraz z kompleksem budynków uniwersyteckich, otrzymała nazwę na cześć cesarza Leopolda I, fundatora Uniwersytetu. Zaprojektowana została przez znanego włoskiego architekta – Christophorusa Tauscha.

Wnętrze podzielone jest na trzy części: podium, audytorium i wspartą na filarach emporę muzyczną. Aula Leopoldina znana jest również ze wspaniałej akustyki. Dzisiaj to miejsce uroczystości akademickich:  inauguracji roku, uroczystości nadania stopnia doktora honoris causa, ale także koncertów, spotkań z wybitnymi osobistościami i naukowcami.
Od kilku lat Aula jest remontowana. W styczniu 2017 r. zakończyła się renowacja podium.

Ważne!

Od piątku (3 sierpnia) ze względu na kolejny etap prowadzonych prac konserwatorskich, Aula Leopoldyńska będzie całkowicie wyłączona ze zwiedzania. Prace potrwają najpóźniej do połowy października 

Pozostałe udostępniane w ramach Muzeum sale, tj.: wystawowe, Oratorium Marianum oraz Wieża Matematyczna dostępne w godzinach:

  • pon, wt, czw, pt. 10.00 - 17.00
  • sob, nd. 10.00-18.00

W godzinach otwarcia Muzeum, udostępniliśmy punkt widokowy na jej emporze (balkonie). Ze względów bezpieczeństwa jednorazowo wpuszczane jest 10 osób. W ten sposób Aulę można zobaczyć bezpłatnie z biletem na dowolne inne sale Muzeum. 

Ostatnie bilety sprzedawane są pół godziny przed zamknięciem.
W środy Muzeum jest nieczynne.

Aula Leopoldina: perła barokowej architektury

Aula Leopoldyńska to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych we Wrocławiu. W ramach jednego biletu można zwiedzić 2, 3 lub 4 atrakcje Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego: Aulę Leopoldyńską, Wieżę Matematyczną, Oratorium Marianum lub wystawę.

Na podstawie mat. UWr.

Galeria

Więcej miejsc