Aula Leopoldina – Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Data utworzenia: 2015-03-31

Aula Leopoldina to najbardziej atrakcyjna część gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Odbywają się tu najważniejsze uroczystości uniwersyteckie.

Aula Leopoldina (nazywana także: Aulą Leopoldyńską) to unikatowy zabytek epoki późnego baroku, a także jeden z najbardziej reprezentatywnych elementów gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoją nazwę otrzymał na cześć cesarza Leopolda I, który stał się fundatorem uniwersytetu. Aula wzniesiona została w latach 1728-1732. Zaprojektował ją znany włoski architekt Christophorus Tausch.

Aula Leopoldina – cennik i bilety

Aula Leopoldina jest częścią Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, do którego należy również Wieża Matematyczna, Oratorium Marianum i ogólna wystawa. Bezpłatny wstęp do tych atrakcji mają pracownicy, jak i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bilety ulgowe przysługują dzieciom, młodzieży uczącej się, a także studentom innych uniwersytetów. Bilet rodzinny obejmuje 2 dorosłych i 2 dzieci. 

Ceny biletów.

Ostatnie bilety są wydawane 30 minut przed zamknięciem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Dla turystów z zagranicy na miejscu wydawane są audioprzewodniki w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim.

Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego – godziny otwarcia

Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego otwarta jest codziennie, z wyjątkiem środy – wtedy muzeum jest nieczynne. Również we wszystkie święta państwowe: Wigilię, Wielką Sobotę i podczas niektórych akademickich wydarzeń wstęp dla turystów nie jest możliwy.

Godziny otwarcia Auli Leopoldina w okresie MAJ-WRZESIEŃ
Poniedziałek 10:00 - 17:00
Wtorek 10:00 - 17:00
Środa nieczynne
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 17:00
Sobota 10:00 - 18:00
Niedziela 10:00 - 18:00
Godziny otwarcia Auli Leopoldina w okresie PAŹDZIERNIK-KWIECIEŃ
Poniedziałek 10:00 - 16:00
Wtorek 10:00 - 16:00
Środa nieczynne
Czwartek 10:00 - 16:00
Piątek 10:00 - 16:00
Sobota 10:00 - 16:00
Niedziela 10:00 - 16:00

Aula Leopoldina – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Aula Leopoldina znajduje się bardzo blisko samego centrum wrocławskiego Rynku pośród kompleksu budynków Uniwersytetu Wrocławskiego, przy pl. Uniwersyteckim 1. Rowerzyści będą mogli skorzystać tu z rowerów miejskich czy przypiąć własny jednoślad do stojaka naprzeciw rzeźby Szermierza. Do Auli Leopoldina jest blisko z Wyspy Słodowej i przystanku Dubois, gdzie można podjechać tramwajem z okolic Nadodrza. Najłatwiej będzie wysiąść przy przystanku Uniwersytet Wrocławski.

Na miejsce można dostać się komunikacją miejską:

  • tramwajami linii: 3, 6, 7, 14,
  • autobusami linii: 103, 114, 128, 132, 144, 914, C, K.

Można tu także dojechać samochodem, trzeba się jednak liczyć z opłatami za postój. Najbliższy parking znajduje się przy pl. Uniwersyteckim 1, naprzeciw Auli Leopoldina. Można również zatrzymać się na:

  • parkingu Europark przy ul. Aleksandra hr. Fredry (blisko Ossolineum),
  • parkingu Teatru Współczesnego przy ul. Białoskórniczej 40,

a także na mniejszych miejscach postojowych, które znajdują się na uliczkach wrocławskiego Rynku.

Aula Leopoldina – zwiedzanie i atrakcje

Wnętrze Auli Leopoldyńskiej podzielone jest na trzy części: 

  • podium, 
  • audytorium,
  • wspartą na filarach emporę muzyczną.

W samym centrum na podium Auli Leopoldina, stoi rzeźba Leopolda I siedzącego na tronie, a tuż obok niego starzec z lustrem (symbol Roztropności) i kobieta z ulem (symbol Zapobiegliwości). Poniżej znajduje się kobieta z włosami w nieładzie (symbol Zwady), a także chłopak z oślimi uszami (symbol Głupoty). Po obu stronach podium można wypatrzeć synów cesarza, a także poprzednich władców – Karola IV i Józefa I. W południowej części auli znajduje się loża kanclerza, a w północnej loża rektora. Strop przedstawia Matkę Boską, która sprawuje pieczę nad uczelnią. 

To oczywiście nie koniec fascynujących obrazów. Inny fresk w Auli Leopoldina znajdujący się nad audytorium prezentuje apoteozę Mądrości Bożej i uosobienie ówczesnej sztuki oraz nauki. We wnękach okien można zobaczyć mniejsze freski, które przedstawiają m.in. starożytnych uczonych. Ściany zdobi 16 portretów członków zakonu jezuitów, jak i osób pomagających przy budowie Auli. Tylko 10 z nich to oryginały, resztę zastąpiono kopiami, ponieważ w roku 1997 doszło do kradzieży.

Niezwykle atrakcyjnie wyglądają już same drzwi wejściowe, które są bogato zdobione. Empora muzyczna ozdobiona jest balustradą z popiersiem dyrektora Urzędu Zwierzchniego, Jana Antoniego Schaffgotscha. Można tu także znaleźć fresk nawiązujący do Śląska. Schaffgotsch siedzi w otoczeniu Viadrusa (uosobienia Odry) oraz Wratislavii (Wrocławia). 

Aula Leopoldina to majestatyczne dzieło barokowe, które zaskoczy fascynatów sztuki i historii alegoriami miejsc, jak i ludzkich przywar.

Aula Leopoldyńska w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – kontakt

Nazwa: Wrocław  Gmach Główny Uniwersytetu
Adres:  pl. Uniwersytecki 1, 50-137 
Telefon:  tel. + 48 71 375 26 18 (biuro), tel. + 48 71 375 27 67 (kasa)
e-mail:  

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc