Aula Leopoldyńska - od 19 sierpnia czasowo zamknięta

Najbardziej reprezentacyjna część gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Perła świeckiej architektury epoki baroku jest jedną z najważniejszych atrakcji Wrocławia.

Aula Leopoldina (nazywana także: Aula Leopoldyńska) to unikatowy zabytek świecki późnego baroku, najwspanialszy we Wrocławiu. Wzniesiona w latach 1728-1732 wraz z kompleksem budynków uniwersyteckich, otrzymała nazwę na cześć cesarza Leopolda I, fundatora Uniwersytetu. Zaprojektowana została przez znanego włoskiego architekta – Christophorusa Tauscha.

Wnętrze podzielone jest na trzy części: podium, audytorium i wspartą na filarach emporę muzyczną. Aula Leopoldina znana jest również ze wspaniałej akustyki. Dzisiaj to miejsce uroczystości akademickich:  inauguracji roku, uroczystości nadania stopnia doktora honoris causa, ale także koncertów, spotkań z wybitnymi osobistościami i naukowcami.
Od kilku lat Aula jest remontowana. Odnowiono podium, malowidła we wnękach okiennych, chór i freski nad nim oraz ławki i siedziska przy oknach.

Na sierpień 2020 r. zaplanowano rozpoczęcie renowacji fresku nad audytorium.

Ważne!

Od 19 sierpnia 2020 r.  ze względu na kolejny etap prowadzonych prac konserwatorskich, Aula Leopoldyńska będzie niedostępna dla turystów. Ta część remontu potrwa około półtora roku.

Galeria

Więcej miejsc