Kolejkowo - makieta kolejowa Wrocław

430 m torowiska, 15 lokomotyw, 60 wagonów i 162 budynki, w tym miniatury autentycznych budowli Dolnego Śląska i Wrocławia oraz mosty, tunele, wiadukty. Kolejkowo robi imponujące wrażenie.

Wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka. W drugiej części oglądamy Karpacz oraz Śnieżkę z wiernie odwzorowanym obserwatorium astronomicznym na szczycie.

Kolejkowo jak w realu

Po Kolejkowie i okolicy jeździ 15 pociągów i jeden tramwaj. Oprócz tego w pobliżu wrocławskiego Rynku co chwilę przejeżdża radiowóz na sygnale.

W Kolejkowie życie toczy się jak w realu. Przy torach schował się jeleń – obserwuje przejeżdżający pociąg. Przechodnie patrzą z uwagą na mknący radiowóz, ktoś czeka na tramwaj, ekipa remontowa naprawia powierzchnię drogi. W świecie zabawek czas wcale nie stoi w miejscu – po dniu nadchodzi noc.

Widzowie dostrzegą humorystyczne akcenty. Na jednym z budynków widnieje, stylizowany na zrobiony przez wandali, napis „Karpacz żąda dostępu do morza”.

Największa makieta kolejki torowej w Polsce

W sumie na 260 metrach kwadratowych jest 2300 figurek ludzi i zwierząt, ponad setka samochodów - w tym radiowóz na sygnale, oraz 160  budynków i innych obiektów architektonicznych.

Dwunastu modelarzy pracowało nad makietą dwa lata. Tylko budowa budynku Dworca Świebodzkiego (czyli gmachu, w którym znajduje się makieta) zajęła ekipie dwa miesiące. Zależało im na odwzorowaniu każdego detalu. Zanim rozpoczęli pracę nad miniaturą szukali dokumentacji, fotografii, szkiców.

Oczywiście, nazwa Kolejkowo zobowiązuje. Na makiecie kolejki między miejscami znajomymi z Wrocławia i Dolnego Śląska kursują pociągi, nowoczesne i zabytkowe składy, a infrastruktura kolejowa Kolejkowa robi duże wrażenie.

 

Galeria

Więcej miejsc