Rynek we Wrocławiu

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe rynki są tylko w Krakowie i Olecku).

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe rynki są tylko w Krakowie i Olecku). Za to późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.  W jego podziemiach działa do dzisiaj Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych.

W XIX wieku powstał gmach nowego ratusza, w którym dzisiaj mieści się sala posiedzeń Rady Miejskiej oraz gabinet prezydenta Wrocławia. W dawnym ratuszu swój oddział ma Muzeum Miejskie.

Rynek otaczają kamienice, ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Oryginalnym budynkiem, różniącym się stylistyczne od reszty zabudowy w Rynku, jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa wybudowany w 1930 r.

Po II wojnie światowej Rynek przeszedł kilka metamorfoz. W 1956 r. pojawił się pomnik komediopisarza Aleksandra hrabiego Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. W latach 70. zlikwidowano trasy tramwajowe oraz poważnie ograniczono ruch samochodowy (zniknęła także stacja benzynowa). Na swoje miejsce wrócił zrekonstruowany pręgierz, zniszczony podczas wojny.

W 2000 r. na pl. Gołębim, w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna, nazwana „Zdrojem” na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego.

To pręgierz, fontanna oraz pomnik Fredry są najpopularniejszymi punktami orientacyjnymi w Rynku, pod którymi umawiają się wrocławianie i ich goście. Lubiane są także Jaś i Małgosia – dwa ocalone domki altarystów (opiekunów ołtarza w pobliskim kościele św. Elżbiety) w północno-zachodnim narożniku Rynku.

Rynek we Wrocławiu to miejsce jarmarków bożonarodzeniowych, imprez sylwestrowych, uroczystości religijnych, akademickich, wojskowych. W 2012 r., przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, Rynek był olbrzymią strefą kibica, w której bawiło się nawet po 30 tys. widzów.

Ciekawostki

  • 213 metrów długości i 178 metrów szerokości ma wrocławski Rynek,
  • 60 kamienic otacza Rynek z czterech stron, w tym: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (dzisiaj dom handlowy Feniks),
  • 11 ulic odchodzi od Rynku,
  • 200 tysięcy widzów przewinęło się przez Rynek w Noc Sylwestrową w 2013 r.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc