Co robić we Wrocławiu z dzieckiem?

Wybrać się tam, gdzie maluchy nie będą się nudzić: do parków z ciekawymi miejscami  zabaw, na przejażdżkę zabytkowym tramwajem, czy na poszukiwania krasnali. Całoroczne atrakcje to z pewnością  Afrykarium  i zoo, kolejkowo czyli jedna z większych makiet kolejki, starszych powinien zadowolić park adrenaliny na Wyspie Opatowickiej.

Z dzieckiem do centrum miasta

O ile dorośli będą zachwycać się zabytkami wrocławskiego Starego Miasta, maluchy już niekoniecznie. Dlatego dzieci warto zabrać do Parku Staromiejskiego przy Teatrze Lalek. Można tu rozłożyć koc, podziwiać ptaki w wolierze czy skorzystać z placu zbaw. Jest tu piaskownica, zjeżdżalnia, ścianki do wspinaczki. Plac zabaw nadaje się dla najmłodszych dzieci – podłoże jest miękkie. W sezonie wiosenno-jesiennym obok placu zabaw działa przepiękna, klasyczna karuzela typu francuskiego, stylizowana na XIX-wieczną. Elektrycznie napędzana karuzela jest wyposażona w drewniane konie i gondole, a dodatkową atrakcją są ręcznie malowane wizerunki wrocławskich zabytków.

Karuzela jest czynna od kwietnia do października. Przy dobrej pogodzie można z niej skorzystać od 11.00 do 18.00. Cena około 3-minutowej przejażdżki to 2 złote. Przy większej liczbie przejazdów można się załapać na promocję.

W parku nie ma publicznej toalety – można skorzystać z toalety w budynku Teatru lalek bądź restauracji

Przed wejściem do parku od strony Teatru Lalek działa fontanna z krasnalami. W upalne dni warto się tu schłodzić. Warto tez wybrać się do lodziarni przy ul. Świdnickiej.

Stary tramwaj i Pergola

Od maja do końca października w każdy weekend z Placu Teatralnego kursuje zabytkowy tramwaj. Kursy rozpoczynają się o godz. 12.00. Tramwaje jeżdżą na trasie centrum-Hala Stulecia, przez część dnia kursują wokół największych zabytków Rynku i okolic. Warto wybrać się na wycieczkę do Hali Stulecia. Tam tramwaj ma dłuższy postój. W tym czasie można zwiedzić Pergolę z fontanną multimedialną. Fontanna działa w sezonie wiosenno-jesiennym, dzienne pokazy organizowane są o pełnych godzinach, prezentowany jest program muzyczny, po zmroku w towarzystwie kolorowych świateł. Do fontanny nie wolno wchodzić, ale przed niecką są dysze wodne i specjalne miejsce dla dzieci. W sezonie letnim wokół Pergoli można kupić przekąski i napoje.

Cennik biletów zabytkowych tramwajów:
ulgowy – 2 zł, w obie strony – 3 zł,  pełnopłatny – 4 zł, w obie strony – 6 zł, za przejazd na trasie z przewodnikiem: ulgowy – 2 zł, pełnopłatny – 3 zł.

Zoo, Afrykarium i Kolejkowo

Z atrakcji całorocznych, niezależnie od pogody, warto wybrać się w kilka miejsc.  W Afrykarium nawet najbardziej wybredne dzieci nie będą się nudzić.  To jedyne na świecie tematyczne oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. Wrażenie robią ogromne akwaria z setkami kolorowych ryb, żółwie, rekiny i płaszczki. Warto odpocząć przed basenami pingwinów albo poczekać na pory karmienia kotików czy piranii.

Starsze dzieci i młodzież zainteresuje również Hydropolis czyli centrum wiedzy poświęcone wodzie. Można tu  posiedzieć w kapsule batyskafu Trieste, którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowało na dno Rowu Mariańskiego, zobaczyć „stwory” zamieszkujące morza i oceany, czy zrobić własne chmury.

Kolejkowo to jedna z większych w Polsce makieta kolejki. Czynna jest codziennie, również w swięta, od godz. 10.00 do 18.00 Wystawa podzielona jest na kilka części. Jedna z nich poświęcona jest gospodarce leśnej i rolnej. Widać na niej zwierzęta hodowlane, a w głębi pięknie odwzorowane gospodarstwo agroturystyczne. W drugiej części znajduje się Karpacz oraz Śnieżka z wiernie odwzorowanym obserwatorium. Dalej natrafiamy na wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka.

Wyspa Słodowa i rejs po Odrze

Prawdziwe wyzwanie dla dzieci to place zabaw na Wyspie Słodowej. Są tu miejsca do zabawy dla maluchów i nieco starszych dzieci. Jest tu m.in. wrak pirackiego statku, zjeżdżalnie, drabinki, rusztowania, liny, ogrodzony plac zabaw dla najmłodszych z piaskownicą i huśtawkami.  W sezonie wiosna-jesień działa tu bezpłatna toaleta. W sezonie letnim na wyspie organizowane są pokazy kina plenerowego, (piątek, sobota), a w niedziele  zajęcia i warsztaty dla rodzin. Nad Odrą warto wybrać się też w rejs po rzece. Ciekawym rozwiązaniem dla większej grupy osób jest weekendowy tramwaj wodny (30min. 15zł/os. - trasa do wyboru) lub statek pasażerski (50 minut 20 zł), gdzie wszystkim zajmuje się kapitan, a my tylko podziwiamy piękne widoki.

Adrenalina nie tylko na Wyspie Opatowickiej

Park linowy został zaprojektowany i wybudowany tak, aby idealnie wpasował się w przyrodę Wyspy Opatowickiej. Przygotowanych jest 7 tras z przeszkodami, w tym dla dzieci w wieku 3-5 lat, druga dla dzieci od 6 do 12 lat. W każdej jest około 20 miejsc dla maluchów. Park linowy w kwietniu jest otwarty w weekendy w godz. 9-19, między majem a wrześniem, w weekendy w godz. 9-19, w dni powszednie w godz. 10-18. Wejście do Parku od ul. Braci Gierymskich, gdzie znajduje się kasa biletowa.

Ewa Waplak