Dzielnica Czterech Wyznań albo Wzajemnego Szacunku

Data aktualizacji: 2022-09-01

Dzielnica Czterech Wyznań znajduje się w centrum miast w pobliżu Rynku. Jej granice wyznaczają ulice, przy których stoją: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. Symbolizuje różnorodność i tolerancję religijną i kulturową Wrocławia.

Dzielnicę Czterech Wyznań tworzy obszar ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica i Świętego Antoniego. W odległości kilkuset metrów od siebie znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy - świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz kościół ewangelicko-augsburski Opatrzności Bożej.

To nie jest dzielnica w tradycyjnym, urbanistycznym rozumieniu tego pojęcia. Jednak wyjątkowy charakter miejsca sprawił, że od 1995 roku obszar jest nazywany Dzielnicą Czterech Świątyń, Czterech Wyznań lub Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Rok później dla umocnienia współpracy między wyznaniami została powołana Rada Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

O jej unikalnym charakterze decydują wspaniałe zabytki architektury sakralnej. Ale ma także wymiar symboliczny - oddaje różnorodność i tolerancję Wrocławia, który w przeszłości i dzisiaj zamieszkują ludzie wielu wyznań, kultur i tradycji.

Dzielnica Czterech Wyznań wita gości

W 2005 roku świątynie zostały połączone ścieżką kulturową, zaś Dzielnica Czterech Wyznań została wpisana do rejestru zabytków i uznana za pomnik historii. W 2012 roku u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego i św. Antoniego stanęła rzeźba dziewczyny w spódnicy stylizowanej na kulę ziemską. Autorką Kryształowej Planety jest wrocławska artystka Ewa Rossano.

Dzielnica Czterech Wyznań jest miejscem wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Ośrodkiem o szczególnym znaczeniu jest tutejsza synagoga. Jej wnętrze jest miejscem licznych wydarzeń artystycznych, co roku w wakacje odbywa się w niej cykl koncertów i wystaw organizowany pod nazwą "Lato w synagodze Pod Białym Bocianem". Podobną funkcję kulturotwórczą spełnia pobliskie Kino Nowe Horyzonty. Jest to pierwszy w Polsce multipleks nastawiony na kino artystyczne, w którym odbywają się najważniejsze wrocławskie festiwale filmowe - Festiwal Nowe Horyzonty i American Film Festiwal.

W Dzielnicy Czterech Wyznań działa wiele restauracji, kawiarni, pubów i klubów muzycznych. Także dlatego to miejsce jest popularne wśród gości i wrocławian.

Zdjecie Redakcja www.wroclaw.pl

Redakcja www.wroclaw.pl