Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela
Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu nazywana jest matką kościołów śląskich. To wyjątkowej klasy zabytek gotyckiej architektury sakralnej.
Bogato zdobiona świątynia na Ostrowie Tumskim jest ważnym punktem na mapie turystycznej Wrocławia. Warto zobaczyć tutaj kaplice i nagrobki śląskich władców i duchownych. Ozdobą katedry jest manierystyczny ołtarz ufundowany przez arcybiskupa Andreasa Jerina.
Jak dojechać do katedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu?
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela stoi w centrum Ostrowa Tumskiego, który jest najstarszą częścią Wrocławia. Ruch samochodowy jest tutaj ograniczony. Dojazd autem w pobliże katedry jest możliwy od strony ul. Wyszyńskiego i ul. Świętokrzyskiej.
Zmotoryzowani mogą zostawić samochody na parkingach przy pl. Bema, ul. Mieszka I, na pl. Katedralnym (wjazd od strony ul. Wyszyńskiego) oraz na parkingu przy Hali Targowej i przy budynku Wydziału Filologicznego na pl. Nankiera (dojście na Ostrów Tumski w okolice katedry zajmuje kilka minut).
Miejsca postojowe znajdziemy także przy budynku ASP (ul. Purkyniego) oraz wzdłuż ul. Kraińskiego. W tym rejonie miasta bilety są płatne.
Duży płatny parking podziemny znajduje się także pod placem Nowy Targ.
Miejsc postojowych można szukać przy pl. Drobnera, przy ul. Świętokrzyskiej oraz przy ul. Matejki.
W pobliże katedry można dojechać komunikacją miejską:
- tramwajami linii: 6, 8, 9, 11, 17, 23 (przystanek pl. Bema), tramwajami linii 2, 10 (przystanek Katedra),
- autobusami: 128 (przystanek pl. Bema), A (przystanek Katedra).
Bilety MPK Wrocław można kupić w automatach na przystankach (płatność gotówką lub kartą) lub w tramwaju/autobusie (płatność zbliżeniowa kartą, bilet jest kodowany na karcie płatniczej – nie drukuje się z kasownika).
Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela – godziny otwarcia
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela jest otwarta codziennie. Zwiedzanie świątyni jest możliwe po zakończeniu nabożeństw albo przed ich rozpoczęciem.
Godziny otwarcia katedry (pierwsze i ostatnie nabożeństwo): | |
poniedziałek-piątek | 06:30-18:30 |
sobota | 08:00-18:30 |
niedziela | 07:00-18:30 |
Taras widokowy jest zamykany w przypadku nieprzychylnej pogody, np. z powodu burzy lub gwałtownego deszczu. W poniedziałki taras widokowy jest nieczynny.
Taras widokowy na wieży katedry – godziny otwarcia: | |
poniedziałek | nieczynne |
wtorek-sobota | 10:00-17:00 |
niedziela | 14:00-16:00 |
Katedra Wrocław – ceny biletów
Zwiedzanie katedry na Ostrowie Tumskim jest bezpłatne. Opłaty obowiązują tylko przy wejściu na punkt widokowy oraz do kaplic.
Bilety ulgowe mogą kupić dzieci i młodzież do 25. roku życia oraz seniorzy powyżej 60. roku życia. Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Na 10 osób w przypadku zwiedzania grupowego przypada jeden darmowy bilet.
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu – msze
W archikatedrze na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu codziennie odbywa się kilka mszy i nabożeństw.
Msze święte:
- niedziela i święta: godz. 7.00, 8.30, 10.00 (uroczysta suma), 11.30, 13.00, 16.30 (październik-maj), 18.30, 21.00 (czerwiec-sierpień),
- poniedziałek-piątek: godz. 6.30, 7.00 (z wyjątkiem adwentu i wakacji), 8.00, 9.00, 18.30,
- soboty: godz. 8.00, 9. 00, 18.30.
Nabożeństwa:
- Adoracja Najświętszego Sakramentu, kaplica Zmartwychwstania, poniedziałek-sobota: godz. 9.30-18:00,
- Nowenna do Madonny Wrocławskiej, środa: godz. 18:00.
Historia archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela została wybudowana w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie. Według historyków, obecna budowla jest czwartą w tej lokalizacji, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku.
Katedra wielokrotnie była rozbudowywana i przebudowywana. W pożarze w 1540 r. zniszczeniu uległy: dach, dzwony i hełm wieży, który odbudowano w stylu renesansowym. Kolejna rozbudowa świątyni nastąpiła po wojnie ze Szwedami w pierwszej połowie XVII wieku.
Jeszcze w tym samym stuleciu bryłę budynku powiększono o barokowe kaplice (ufundowane przez kolejnych biskupów i administratorów świątyni): Najświętszego Sakramentu, św. Elżbiety, elektorska Bożego Ciała oraz kaplica zmarłych. W samej katedrze jest aż 21 kaplic.
Ozdobą świątyni jest srebrny ołtarz biskupa Andreasa Jerina z 1591 r. Jego budowa kosztowała 10 tys. talarów, czyli tyle, co wówczas średniej wielkości miasto.
W kolejnych stuleciach w świątyni przybywało dekoracji odpowiednich do epoki. W XIX wieku zachodnią elewację wraz z wejściem przerobiono na styl neogotycki
Podczas oblężenia Festung Breslau wiosną 1945 roku kościół został zniszczony w 70 procentach: zrujnowane były m.in. sklepienia nawy głównej, dach, hełmy wież, organy i większość malowideł.
Odbudowa, która umożliwiła korzystanie ze świątyni, trwała do 1951 roku, ale nowe hełmy na wieżach zamontowano dopiero w latach 90. XX wieku.
Katedra pw. św. Jana Chrzciciela – ciekawostki
Blisko tysiącletnia historia archikatedry wrocławskiej jest pełna nadzwyczajnych odkryć i wydarzeń:
- fundator srebrnego ołtarza w prezbiterium katedry – arcybiskup Andreas Jerin – zadbał o to, aby pamięć o nim nie zginęła. Jego wizerunek znajduje się wśród postaci na jednym z malowideł. Jego twarz można dostrzec także na medalionie na ołtarzu oraz popiersiu w prezbiterium świątyni.
- w 1917 roku odnaleziono w katedrze macewę pochodzącą ze średniowiecznego żydowskiego cmentarza. Należała do Dawida, prawdopodobnie kantora gminy żydowskiej, który zmarł w sierpniu 1203 r. To najstarszy materialny ślad po społeczności żydowskiej we Wrocławiu.
- w ścianie południowej wieży można dostrzec kamienną twarz przerażonego mężczyzny. Według legendy, starał się on o rękę córki bogatego wrocławskiego rzemieślnika, jednak jego zaloty zostały odrzucone. W zemście podpalił on dom dziewczyny, a pożar obserwował z okna w wieży katedry. Jednak ściany katedry zacisnęły się i uwięziły na wieki zalotnika.
- katedra ma 98 metrów długości i 44,5 metra szerokości.